Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / UTİKAD YÜK TESLİMİNİN KURALLARA UYGUN YAPILMASININ TAKİPÇİSİ OLDU

UTİKAD YÜK TESLİMİNİN KURALLARA UYGUN YAPILMASININ TAKİPÇİSİ OLDU

UTİKAD YÜK TESLİMİNİN KURALLARA UYGUN YAPILMASININ TAKİPÇİSİ OLDU13.10.2020
Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği UTİKAD, lojistik sektörünü yakından ilgilendiren ordino ile ilgili yoğun girişimlerinin sonuçlarını tek tek alıyor. Ordino diğer adıyla ‘Yük Teslim Talimat Formu' ile ilgili yasalara uygun olmayan uygulamalar kamunun talimatıyla düzeltiliyor.

‘Yük Teslim Talimat Formu' diğer adıyla ordino ile ilgili uygulamaya yönelik karışıklık Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürlüğü'nün 24.07.2020 tarihli yazısı ile yeniden ortaya çıkmıştı. İlgili yazıyla bazı çevreler ordinoyu yeniden hukuksuz olarak gösterme girişimlerinde bulunmuştu. Ancak dünya çapında süregelen bir uygulama olan ordinonun işlevselliğini kamuya ve sektöre aktarmak için yeniden harekete geçen UTİKAD, öncelikle konuyla ilgili hazırladığı bilgilendirme notunu Ticaret Bakan Yardımcısı, kamu kurumları ve ilgili paydaş kurumlarla paylaştı.

UTİKAD HEYETİ ORDİNOYU ANKARA'DA GÜNDEME GETİRDİ

Yazının paylaşılmasını takiben 24 Ağustos tarihinde UTİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Emre Eldener ve UTİKAD Genel Müdürü Cavit Uğur, pandemi koşullarına rağmen Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürü Murat Baştor ile UHDGM Daire Başkanı Dr. Murat Korçak'ı makamlarında ziyaret etti. UTİKAD Heyeti, taşıyanın onayı olmaksızın yük teslimi uygulamasındaki hataların olası sonuçlarını yetkililere aktardı. Aynı tarihte UTİKAD Heyeti, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürü Ünal Baylan'ı da ziyaret ederek ordino ile ilgili bir görüşme yaptı. Ziyaretin sonunda Sayın Ünal Baylan'a ordinoya ilişkin 11 sayfalık bir bilgilendirme notu da sunuldu.

Bu görüşmelerin ardından Denizcilik Genel Müdürlüğü, Gümrükler Genel Müdürlüğü'ne gönderdiği 24 Eylül 2020 tarihli yazısında ordinonun ulusal ve uluslararası taşımacılıkta yükün teslimi için geçerli bir belge olduğu tespitini aktardı.

İSTANBUL BAROSU'NUN GÖRÜŞÜ SEKTÖRLE PAYLAŞILDI

UTİKAD konuyla ilgili olarak İstanbul Barosu Lojistik ve Taşıma Hukuku Komisyonu ile ortak çalışmalar yürütmüş olup Baro iş birliği ile 17 Ocak 2018 tarihinde “Lojistikte Son Gelişmeler” konulu bir panel düzenlemişti. Panelde yük teslim sürecinin uluslararası ve ulusal taşımacılık hukukundaki yeri, Türkiye ve dünyadaki ordino uygulamaları hukukçular ve sektörün yetkin isimleri tarafından ele alınmıştı.

Düzenlenen panel sonrasında çıkan sonuçlar ve ordino hususunda hukukçuların görüşü talep edilmiş, söz konusu talep üzerine de İstanbul Barosu Lojistik ve Taşıma Hukuku Komisyonu tarafından konu hakkında hukuki görüş oluşturulmuştu. Bu görüş de hem kamu ile hem de lojistik sektörü temsilcileri ile paylaşıldı.

TCDD İLE İLETİŞİME GEÇİLDİ

UTİKAD aynı zamanda liman işletmelerinde ve geçici depolama yerlerinde taşıyanın onayı olmaksızın yük teslim uygulamalarının da takipçisi oldu. UTİKAD son olarak 5 Ekim 2020 tarihinde T.C. Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü'ne "TCDD Haydarpaşa Liman İşletmesinde Ordino Aranmadan Konşimento İbrazı İle Yük Teslimi Yapılması" konulu bir yazı iletti. T.C. Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü Liman ve Feribot Yönetimi Dairesi Başkanlığı Operasyon Şube Müdürlüğü tarafından 9 Ekim 2020 tarihinde UTİKAD'a iletilen cevap yazısında, limana gelen eşyanın tesliminde herhangi bir yanlışlık yapılmaması amacıyla alıcısından teslim için diğer belgelerle birlikte acente onaylı konşimento da istendiği belirtildi.

Tüm bu gelişmeler ışığında ordinoya ve taşıyanın onayı olmaksızın yük teslimine ilişkin yanlış uygulamaların takipçisi olmaya devam eden UTİKAD, TCDD Haydarpaşa ve TCDD İzmir limanlarında taşıyanın onayı olmaksızın veya taşıyan/acente onaylı konşimento olmaksızın mal teslim edilmesi gibi uygulamalarla karşılaşan üyelerinden konuyu takip edebilmek için derneğe bilgi vermelerini istedi.

Tüm bu süreçte taşıyanın onayıyla yük teslimi işleminin ve bunu sağlayan Yük Teslim Talimat Formu veya diğer adıyla ordinonun arkasında durmayı sürdüren UTİKAD, ülkemizin dünya değer zinciri ve uluslararası ticaretteki güvenilirliğinin zedelenmemesi için yük teslim süreçlerinin mevzuat hükümleri gereği ve hukuki değerlendirmeler ışığında gerçekleştirilmesi gerektiğini savunmaya devam edecek.
 
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr