Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / KUZEY IRAKTAN PETROL SEVKİYATI BAŞLAYACAK

KUZEY IRAKTAN PETROL SEVKİYATI BAŞLAYACAK

KUZEY IRAKTAN PETROL SEVKİYATI BAŞLAYACAK14.05.2009

BAĞDAT - Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin Doğal Kaynaklar Bakanı Aşti Havrami, Reuters'e yaptığı açıklamada, "Bugün, Irak Petrol Bakanlığı'ndan, Kürt yönetiminin petrol boru hattıyla Ceyhan'a petrol ihracatına onay veren bir elektronik posta mesajı aldım" diye konuştu. Havrami, "Bu petrolden elde edilecek gelir Irak halkına gidecek. Bu Irak'ın ihracat kapasitesini yükseltecek" dedi.

Havrami, dün yaptığı açıklamada da Tavke petrol sahasından 1 Haziran'dan itibaren petrol ihracatına başlayacaklarını, ilk etapta buradan günde 60 bin varil petrol ihraç edeceklerini ifade etti. Havrami, ayrıca Taq Taq sahasından, tankerlerle ve Ceyhan'dan olmak üzere günde 40 bin varil petrol ihraç edeceklerini bildirdi.

Norveçli DNO International şirketi Tavke petrol sahasında, Türk Genel Enerji ve Addax Petroleum ise Taq Taq petrol sahasında faaliyetlerini sürdürüyor.

Bakanlık da doğruladı

Bu arada Irak Petrol Bakanlığı, Irak'ta merkezi hükümetin, kuzeydeki bölgesel yönetimin gelecek ay ham petrol ihracatına başlama planlarını onayladığını doğruladı.

Petrol Bakanlığı sözcüsü Asım Jihad, Associated Press'e yaptığı açıklamada, petrolün, Irak Devlet Petrol Pazarlama Şirketi tarafından pazarlanacağı ve Ceyhan limanından yükleme yapılacağını söyledi.

Jihad, "Bu, Irak'ın ihracat kapasitesini artıracak ve bütün gelirler devletin hazinesine gidecek. Bakanlık, Irak'ın üretim ve petrol seviyelerini artıracak her adımı destekliyor" diye konuştu.

Bölgesel yönetimin imzaladığı anlaşmalar kabul edilmemişti

Irak merkezi yönetimi daha önce kuzeydeki bölgesel yönetiminin yabancı şirketlerle imzaladığı petrol anlaşmalarına tepki göstermiş, Irak Petrol Bakanlığı bu anlaşmaların geçersiz olduğunu açıklamıştı. Bölgesel yönetim ve merkezi yönetim arasındaki bu anlaşmazlık ulusal petrol ve doğal gaz yasasının çıkmasını da engelliyordu.

Ancak Irak Petrol Bakanlığı'nın kuzeyden petrol ihracatına izin vermesinin, bölgesel yönetim ve merkezi yönetim arasındaki tansiyonu düşürmesi bekleniyor.

Dünyanın üçüncü büyük petrol rezervine sahip Irak'ın, yıllardır süren savaş ve ambargolar nedeniyle büyük zarar gören altyapıyı düzeltmesi ve üretimi desteklemesi için yatırım yapmasına ihtiyaç bulunuyor.

Petrol gelirlerinin bütçesinin yüzde 95'den fazlasını oluşturduğu Irak, petrol fiyatlarının gerilemesi nedeniyle bütçe krizi tehlikesiyle karşı karşıya bulunuyor.

Irak, günlük 2,4 milyon varil petrol üretiyor. Iraklı Kürt yetkililer, Irak'ın kuzeyindeki bölgede en az 40-45 milyar varil petrol rezervi bulunduğunu tahmin ediyorlar.

Kaynak: Dünya Gazetesi

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr