Gündem

NABUCCO İÇİN 5 ÜLKEDEN 5 FİRMA SEÇİLDİNABUCCO İÇİN 5 ÜLKEDEN 5 FİRMA SEÇİLDİ14.05.2009

Nabucco Gas Pipeline International Genel Müdürü Reinhard Mitschek adına yapılan yazılı açıklamaya göre, Başlangıç Mühendislik Tasarımını yürütecek Avusturya, Macaristan, Romanya, Bulgaristan ve Türkiye’deki yerel beş mühendislik firmasının söz konusu planlama çalışmalarında koordinasyonu İngiliz mühendislik ve danışma firması Penspen sağlayacak.

Mitschek, yerel firmaların şu anda, gerekli detaylı planlamayı gerçekleştirmek için boru hattı rotasının tamamının tüm teknik detaylarını değerlendirdiğini, araştırdığını, sonuçların, resmi onaylar ve kalite spesifikasyonlarının gaz tedarikçileriyle müzakereler için ön koşul olacağını belirtti. Analiz, finansal kurumların başından beri dahil olduğu çevresel ve sosyal etki değerlendirmesinin önemli bir bölümü olacak.

Prag’da, 8 Mayıs'ta gerçekleşen AB Zirvesi'nin Nabucco için önemli bir siyasi kilometre taşı olduğuna işaret eden  Reinhard Mitschek, açıklamasında, şunları kaydetti: 

''Çok önemli arz ülkelerinin ve Türkiye'nin AB Zirvesi’ne katılımı, Türkiye ve Avrupa için yeni bir arz rotası olan 4’üncü koridordan faydalanmak için projeye dahil olan herkesin güçlü politik iradesini gösterdi.

Nabucco’nun yasal çerçevesi için önemli bir dönüm noktası olacak olan hükümetler arası anlaşma, şu anda bakanlıklar düzeyinde görüşülüyor ve Haziran sonunda imzalanması bekleniyor.''

Nabucco Gas Pipeline International için konsorsiyum şirketlerinden deneyimli bir takım oluşturulduğunu ve Genel Müdürlüğün Viyana’da FloridoTower’da kurulduğu bilgisini veren Mitschek, bunun Nabucco ortaklarının kararlılığı için önemli bir gösterge olduğunu ve Nabucco’nun gerçekleşmesine ivme kazandıracağını vurguladı.

Mitschek, 1 Nisan 2009'da OMV Gas&Power GmbH ile sözleşmesini bitirerek, OMV Gas Logistics Kıdemli Başkan Yardımcısı görevinden ayrılmış ve Nabucco Gas Pipeline International Genel Müdürü görevine gelmişti.

Avrupa tüketicileri için yeni gaz kaynakları yaratarak, uluslararası gaz pazarında rekabet sağlayacak, Avrupa’nın doğal gaz arzını güvence altına alınmasına önemli katkıda bulunacak olacak Nabucco boru hattı, Türkiye üzerinden geçerek Bulgaristan, Romanya ve Macaristan üzerinden Baumgarten’a uzanıyor.

Final geliştirme aşamasında yılda 31 milyar metre küp kapasitede planlanan doğal gaz hattında, toplam yatırımın 7,9 milyar avroyu bulacağı ifade ediliyor.

Uzunluğu yaklaşık olarak 3 bin 300 km olan Nabucco boru hattının mevcut ortakları ise OMV, MOL, Transgaz, Bulgargaz Energy Holding, BOTAS ve RWE şirketlerinden oluşuyor.

İSTANBUL HABER AJANSI

Kaynak: www.UlasimOnline.Com

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı
Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6
Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85
+90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72