Gündem

TÜRKİYE DE HER YIL 350 PİLOT YETİŞİYORTÜRKİYE DE HER YIL 350 PİLOT YETİŞİYOR29.04.2009

Ulaştırma Bakanı Bakan Yıldırım, Türkiye'nin havacılık adına mesafe kat edildiğini ifade etti ve "Havacılık merkezinin yüksek şartlarda eğitim yapmasını her açıdan destekliyoruz" dedi.

Türkiye'nin milli akrobasi pilotu Ali İsmet Öztürk, uçağıyla katılımcılara birbirinden güzel uçuş sahneleri izletti.

Ulaştırma Bakanı Bakan Yıldırım, gecede yaptığı konuşmada Türkiye'nin havacılık adına mesafe kat edildiğini ifade etti. Havacılık merkezinin yüksek şartlarda eğitim yapmasının her açıdan desteklendiğini belirten Bakan Yıldırım, Türkiye'de her yıl 350 pilot yetiştirildiğini kaydetti.

TİP eğitimi için 14 tip organizasyonun faaliyette olduğunu söyleyen Bakan Yıldırım, "Uçuş ve TİP eğitimi organizasyonlarımız yabancı pilotlara da eğitim verecek seviyeye gelecek. Uçuş planlarının uygun şekilde organize edilmesi gerekir. Yaşanan kazalara baktığımızda insan unsuru en önemli rolü oynuyor. Pilot ve personelin uçuş ile dinlenme süresinin düzenli bir şekilde yapılması önemlidir" şeklinde konuştu.

Uçuş planlarının uçuşa uygun olmasının önemine de değinen Yıldırım, "Bu konuda asla taviz verilmemeli. Bu konuya ticari açıdan bakmamak gerekir. Uçuş emniyetlerin sağlanması için bu konuda yapılması gereken bütün çalışmalar yapılacak. Havaalanlarımızın genişletilmesi için çalışmalarımız hızla devam etmekte. 2002'de uçuş semalarımızda günde dolaşan uçak sayısı 2 binin altındayken şimdi ise bu sayı 3 binin üzerinde" diye konuştu.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Atatürk Havalimanı'nın dünya sıralamasında ilk 20'de olduğunu belirterek, söz konusu havalimanın Türkiye'deki yolcu trafiğinin yüzde 36'sını karşıladığını kaydetti.

Türkiye'de havacılığın dünü ve bugününü anlatan slayt görüntüsüyle devam eden gece Türk sanat müziği korusunun şarkılarıyla sona erdi.

www.UlasimOnline.Com

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı
Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6
Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85
+90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72