Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / BAKANLAR TÜRKİYE-İRAN TAŞIMACILIĞINI KONUŞTU

BAKANLAR TÜRKİYE-İRAN TAŞIMACILIĞINI KONUŞTU

BAKANLAR TÜRKİYE-İRAN TAŞIMACILIĞINI KONUŞTU13.08.2020
Bakan Karaismailoğlu İranlı mevkidaşı Eslami ile, Türkiye-İran karayolu ve demiryolu taşımacılığı konularının ele alındığı bir videokonferans görüşmesi gerçekleştirdi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, İran İslam Cumhuriyeti Yol ve Şehircilik Bakanı Mohammad Eslami ile videokonferans görüşmesi gerçekleştirdi.

Karaismailoğlu görüşmede öncelikle tüm dünyada görülen koronavirüs salgını nedeniyle hayatını kaybeden İranlı vatandaşlara Allah'tan rahmet, hastalıkla savaşanlara acil şifalar ve tüm İran halkına sağlık ve afiyet diledi.

İki ülke halkının salgından daha az etkilenmesi için her zamanki gibi  dayanışma ve yakın iş birliği içinde çalışmaya hazır olduklarını ifade eden Bakan Karaismailoğlu, bu süreçte ulaştırma alanında yaşanan olumsuzlukları en aza indirgemek için, Dışişleri, Sağlık ve Ticaret Bakanlıkları ile  eşgüdüm halinde ellerinden gelen çabayı gösterdiklerini söyledi.

Bakan Karaismailoğlu, iki ülke arasındaki uluslararası ticaretin devam etmesi, İran ile bağlantının mümkün olduğunca açık kalması ve ekonominin lokomotifi ulaştırma sektörünün devamlılığını sağlayabilmek için yakın bir işbirliği ve koordinasyon içinde kararlar aldıklarını kaydetti.

TÜRKİYE-İRAN KEK KOMİSYON TOPLANTISI

16-18 Eylül 2019 tarihlerinde gerçekleştirilen Türkiye-İran Karma Ekonomik Komisyon Toplantısında, 2020 yılının ikinci çeyreğinde İran'da Kara Ulaştırması Karma Komisyonu Toplantısının yapılmasının kararlaştırıldığını hatırlatarak, “KOVİD-19 salgını nedeniyle uluslararası toplantı süreci tüm dünyada kesintiye uğradı. Normalleşme tedbirleri ile birlikte bu toplantıyı önümüzdeki dönemde gerçekleştirmeyi istiyoruz.” dedi.

TEMASSIZ DEMİRYOLU TAŞIMACILIĞI

Tüm dünyada salgından en az etkilenen taşımacılık modunun demiryolu sektörü olduğunu belirten Karaismailoğlu, iki ülke arasında gerçekleştirilen temassız demiryolu taşımacılığının salgın döneminin en başarılı uygulamalarından biri olduğunu kaydetti. İran Bakanı Mohammad Eslami de karayolu ve demiryolu taşımacılığı konularının ele alındığı heyetlerarası görüşmede, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu'na göreve atanması nedeniyle tebriklerini ileterek, başarılar dileklerini sundu.

Kaynak: www.lojiport.com
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr