Gündem

KEİ  Yİ GÜÇLÜ BİR ŞEKİLDE DESTEKLİYORUZKEİ Yİ GÜÇLÜ BİR ŞEKİLDE DESTEKLİYORUZ22.04.2009

ERİVAN - Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Türkiye'nin Karadeniz Ekonomik İşbirliği (KEİ) örgütünü güçlü şekilde desteklediğini söyledi.

Babacan, Ermenistan'ın başkenti Erivan'da düzenlenen KEİ örgütü Dışişleri Bakanları Konseyi 20. toplantısında yaptığı konuşmada, KEİ'nin, ekonomik işbirliğinin, bölgesel istikrarın omurgası ve siyasi risk ve çatışmaları azaltmadaki en pratik mekanizma olduğunu gösterdiğini belirtti.

Bu anlayışla Türkiye'nin KEİ'yi güçlü şekilde desteklediğini vurgulayan Babacan, KEİ'nin Türk dış politikasının gündeminin önceliklerinden biri olduğunu kaydetti.

Türkiye'nin küresel ekonomik krizle ilgili görüşlerini de dile getiren Babacan, krizin boyutları dikkate alındığında, bölgesel ve küresel işbirliği ve koordinasyonun kritik önem taşıdığına inandıklarını belirtti.

Krizin olumsuz etkilerini azaltmaya yönelik çabaları desteklediklerini ifade eden Babacan, Türkiye'nin 2002'den beri makro ekonomik politikalar ve yapısal reformlar alanında ciddi tedbirler aldığını kaydederek, bu durumun Türkiye'nin mevcut krize karşı daha hazırlıklı olmasını sağladığını söyledi.

Babacan, KEİ'nin bölgedeki en kapsayıcı ve istikrarlı ekonomik işbirliği örgütü olduğunu belirterek, Karadeniz ring otoyolu ve deniz otoyolu gibi somut projeler ortaya çıkaran işbirliğinin daha güçlendirilmesinin tüm KEİ üyelerinin yararına olduğunu kaydetti.

Türkiye'nin deniz otoyolu ortak teknik sekretaryasına ev sahipliği yapma önerisini tekrarlayan Babacan, Karadeniz ve Akdeniz'e sahili olan bir ülke olarak Türkiye'nin bu görevi yerine getirecek en uygun ülke olduğunu söyledi.

Konuşmasında özel sektör ve iş adamlarının KEİ'nin faaliyetlerine daha etkin katılımının önemini vurgulayan Babacan, "Özel sektörün katılımı olmadan ekonomik işbirliği hakkında konuşmak mümkün değil" dedi.

Özel sektörün birbiriyle etkileşimlerinde karşılaştıkları engellerin kaldırılmasının önemine işaret eden Babacan, vize engelinin bu konuda iş adamları için ana engeli oluşturduğun belirtti.

Babacan, KEİ üyesi ve AB ile müzakere eden bir ülke olarak, KEİ ile AB arasında daha yakın ilişkiden yana olduklarını ifade ederek, daha geliştirilmiş kurumsal işbirliğinin iki tarafın da çıkarına hizmet edeceğini söyledi.

Dışişleri Bakanı Babacan, KEİ'nin AB'ye, bölgeyle daha istikrarlı bir kurumsal işbirliği sunduğunu, AB'nin de KEİ'ye büyük projeleri hayata geçirmede yardımcı olabileceğini kaydetti.

Konuşmasının sonunda, başarılı bir KEİ dönem başkanlığı yürüttüğü için Ermenistan'a teşekkür eden Babacan, bu görevi üstlenecek olan Azerbaycan'a da başarı diledi.

Nalbandyan: Süreçte ilerleme kaydettik

Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbandyan, "Türkiye-Ermenistan sınırının açılması olasılığına" ilişkin olarak, süreçte ilerleme kaydettiklerini, bu noktaya yakında gelebileceklerine inandığını söyledi.

Nalbandyan, Ermenistan'ın başkenti Erivan'da düzenlenen Karadeniz Ekonomik İşbirliği (KEİ) örgütü Dışişleri Bakanları Konseyi 20. toplantısının sonunda düzenlenen ortak basın toplantısında, "Türk-Ermeni sınırının açılmasına dair bir anlaşmanın imzalanacağı" iddialarına ilişkin soruya cevaben, burada bugün böyle bir anlaşmanın imzalanmasının planlanmadığını, görüşmelerin sürdüğünü belirtti.

Ermeni bakan, "Süreçte ilerleme kaydettik. Bu noktaya yakında gelebiliriz. Bu sorunları gelecekte çözeceğimize inanıyorum" dedi.

Azerbaycan Dışişleri Bakan Yardımcısı Mahmud Mammad Guliyev de, "Türkiye-Ermenistan arasındaki sürece dair" soru üzerine, ülkelerin içişlerine karışmadıklarını, ancak iki ülke arasındaki temasların, Azerbaycan-Ermenistan sorununun çözümüyle ilintili olması gerektiğini söyledi.

Guliyev, Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin, daha önce Azerbaycan topraklarının işgali nedeniyle kesintiye uğradığını da hatırlattı.

Ermenistan Dışişleri Bakanı Nalbandyan, "Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Yukarı Karabağ konusunda öneride bulunduğu" haberlerinin hatırlatılması üzerine, "Bu konuda çalışmalar var, ama Karabağ konusundaki çalışmalar Minsk grubu altında yürütülüyor" diye konuştu.

 

 

Dünya Gazetesi

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı
Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6
Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85
+90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72