Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Demiryolu / TÜRKİYE VE TÜRKMENİSTAN ORTA KORİDOR’UN GELİŞİMİ İÇİN HAZIR

TÜRKİYE VE TÜRKMENİSTAN ORTA KORİDOR’UN GELİŞİMİ İÇİN HAZIR

TÜRKİYE VE TÜRKMENİSTAN ORTA KORİDOR’UN GELİŞİMİ İÇİN HAZIR09.07.2020
Bakan Karaismailoğlu, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı ile Asya ve Avrupa arasında kesintisiz demiryolu hattının oluşturulduğuna işaret ederek, hattın rekabet gücünün artırılması için ülkeler arasında teknik işbirliklerinin de yapılması gerektiğine dikkat çekti.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Bayramgeldi Ovezov ile video konferans yöntemiyle yaptığı görüşmede; Kovid-19 salgını sonrasında normalleşme döneminde ikili ilişkilerin geliştirilmesi kapsamında, Hazar Geçişi ve Bakü-Tiflis Kars Demiryolu Hattı ile Orta Koridor'un daha da geliştirilmesi için atılacak adımları ele aldı.

Orta Koridor'un İşlerliği Artırılmalı

Görüşmede, kara, demir, denizyolu ve sivil havacılık alanındaki ilişkilere değinilirken, Kovid-19 salgını sonrasındaki normalleşme döneminde ulaştırma alanındaki mevcut yakın ilişkilerin daha da geliştirilerek ileriye götürmesi amacıyla atılabilecek adımlar masaya yatırıldı.

Türkiye ve Türkmenistan'ın Doğu-Batı güzergahındaki en önemli transit ülkeler olması nedeniyle mevcut ulaştırma koridorlarının işlerliğinin etkinleştirilmesi yönündeki işbirliği olanakları ele alınırken, taşımacılıkta iki ülke arasında yapılacak ikili anlaşmalarla Hazar Geçişi'nin, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı'nın ve Orta Koridor'un işlerliğinin artırılması gerektiğine işaret edildi.

Sağlanacak Birliktelik ile Ticari İlişkiler Artırılmalı

Toplantıda, iki ülke arasındaki karayolu ve demiryolu taşımacılığının yanı sıra denizyolu taşımacılığında teknik prosedürlerin azaltılması ve birlikteliğin sağlanarak ticari ilişkilerin artırılmasına vurgu yapıldı.

Bakan Karaismailoğlu, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı ile Asya ve Avrupa arasında kesintisiz demiryolu hattının oluşturulduğuna işaret ederek hattın rekabet gücünün artırılması için ülkeler arasında teknik işbirliklerinin yapılması gerektiğine de dikkat çekti.

Kaynak: www.tcddtasimacilik.gov.tr
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr