Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Demiryolu / DEMİR İPEK YOLU, ASYA İLE AVRUPA YÜK TAŞIMACILIĞININ YENİ ROTASI

DEMİR İPEK YOLU, ASYA İLE AVRUPA YÜK TAŞIMACILIĞININ YENİ ROTASI

DEMİR İPEK YOLU, ASYA İLE AVRUPA YÜK TAŞIMACILIĞININ YENİ ROTASI03.07.2020
Demir İpek Yolu olarak adlandırılan ve Asya ile Avrupa kıtaları arasında en kısa, en güvenli, en ekonomik ve iklimi en elverişli demiryolu koridoru olarak değerlendirilen Orta Koridor üzerinden, Türkiye ile Çin arasında blok trenlerle yapılan yük taşımacılığının yanı sıra Çin ile Avrupa arasında da Türkiye üzerinden transit taşımacılığa talep her geçen gün artıyor.

Türkiye, Azerbeycan ve Gürcistan'ın ortak girişimiyle hayata geçirilen Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattı,  TCDD Taşımacılık Genel Müdürlüğü ile bölge ülke demiryolları işbirliği ile Asya'dan Avrupa'ya olan yük taşımacılığında giderek daha fazla tercih ediliyor.

Çin ile Avrupa arasındaki demiryolu yük taşımacılığında Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattı ve entegre olduğu "Orta Koridor" güzergahına talebin giderek artması, Türkiye'yi Asya ve Avrupa arasında lojistik üs olma hedefine yaklaştırıyor.

Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan'ın işbirliğiyle 30 Ekim 2017'de işletmeye açılan ve bugüne kadar yaklaşık 600 bin tonun üzerinde yük taşınan Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattı ve entegre olduğu "Kuşak ve Yol Projesi" kapsamında oluşturulan “Orta Koridor” üzerinden taşımacılık hız kazandı.

Demir İpek Yolu olarak adlandırılan ve Asya ile Avrupa kıtaları arasında en kısa, en güvenli, en ekonomik ve iklimi en elverişli demiryolu koridoru olarak değerlendirilen “Orta Koridor” üzerinden, Türkiye ile Çin arasında blok trenlerle yapılan yük taşımacılığının yanı sıra Çin ile Avrupa arasında da Türkiye üzerinden transit taşımacılığa talep her geçen gün artıyor.

Çin-Türkiye Hattında Blok Trenler Seyrini 12 Günde Tamamlıyor

Bu kapsamda, TCDD Taşımacılık Genel Müdürlüğünün liderliğinde Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan ve Gürcistan'daki bazı lojistik şirketlerinin işbirliğinde Çin'den 23 Haziran'da hareket eden 43 adet 40 feet konteyner yüklü üçüncü trenin Kazakistan, Hazar Denizi, Azerbaycan ve Gürcistan'ı takip ederek 5 Temmuz'da İzmit Köseköy'e ulaşması planlanıyor.

Elektronik, tekstil ve makine parçaları taşıyan yük treninin Çin ile Türkiye arasındaki yaklaşık 9 bin 400 kilometrelik mesafeyi 12 günde tamamlaması beklenirken, bu sürenin ilerleyen zamanlarda 10 güne indirilmesi hedefleniyor.

Çin- Türkiye Arasında Yılda 100 Blok Tren İşletilecek

Konteynerlerinden ikisinin İtalya, ikisinin Polonya ve bir diğerinin Irak varışlı olduğu 50 adet konteynere sahip dördüncü bir tren de 01 Temmuz'da Çin'den yola çıktı.

Bakü-Tiflis-Kars ve Orta Koridor demiryollarında, Çin (Xi'an) – Türkiye (İzmit-Köseköy) güzergahında haftada iki kez olmak üzere yılda 100 blok tren geçişi planlandı.

Söz konusu blok geçiş tren sayısının yakın gelecekte artması beklenirken Çin'in Rusya üzerinden Avrupa'ya yaptığı demiryolu yük taşımacılığının yüzde 30'unu Orta Koridor'a kaydırmayı planladığı ve böylece kuzey hat olarak belirtilen Çin-Rusya (Sibirya)- Belarus üzerinden yılda 5 bin 500 trenle yapılan taşımaların ilk etapta yılda 1000, daha sonra ise 1500 seferinin Türkiye üzerinden ulaştırılmaya başlanması öngörülüyor.

Marmaray Geçişi Milat Oldu

Uluslararası demiryolu yük taşımacılığında milat niteliği taşıyan, elektronik eşya yüklü 42 adet konteynerden oluşan Çin-Avrupa arasındaki ilk transit blok yük treninin Avrupa'ya geçişi 6 Kasım 2019'da "Marmaray" üzerinden sağlandı. Söz konusu ilk transit yük treni China Railway Express, Çin'den Batı Avrupa'ya 18 günde ulaştı.

Bakü-Tiflis-Kars hattı üzerinden halen Rusya, Gürcistan, Azerbaycan, Türkmenistan, Özbekistan, Kazakistan, Kırgızistan ve Çin'e yapılan yük taşımacılığında pandemi süreciyle birlikte artış gözlenirken, ticaretin devamlılığını sağlayan bu hatta hem yük miktarı artıyor hem de yeni destinasyonlar eklenmeye devam ediyor.

Pandemi döneminde tüm tedbirleri alarak bölge ticaretinin insan temassız şekilde demiryolu üzerinden sürdürülmesinde öncü olan Türkiye, Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattındaki taşımaların artmasıyla bu hattın kapasitesinde önemli oranda artış sağladı.

Kaynak: www.tcddtasimacilik.gov.tr

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr