Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Üye Şirketlerden / HER GÜN 100 BİN UÇAK KARGO İÇİN HAVALANIYOR

HER GÜN 100 BİN UÇAK KARGO İÇİN HAVALANIYOR

HER GÜN 100 BİN UÇAK KARGO İÇİN HAVALANIYOR31.03.2020
Dünya genelinde her gün 100 bin uçak kargo taşımak için havalanıyor. Günde 18,6 milyar dolarlık 140 bin ton kargo uçaklarla taşınıyor.

Uluslararası Hava Taşımacılığı (IATA) verilerine göre, yılda 52 milyon tondan fazla kargo uçaklarla taşınıyor. Taşınan kargonun değeri yıllık 6,8 trilyon dolar, günlük ise 18,6 milyar dolar. Hava kargo ile taşınan kargo fiyat olarak küresel ticaretin yüzde 35'ine denk gelirken, hacim olarak yüzde 1'den azını oluşturuyor.

Verilere göre ülkeler yüzde 1'lik iyi hava kargo bağlantısı ile yüzde 6 daha fazla ticaret yapıyorlar. Hava kargo, teşvik edici politikalar uygulayan ülkelere küresel düzeyde ticari rekabet güçlerini artırma konusunda önemli bir potansiyele sahip.

Her gün ne kadar kargo taşınıyor?

IATA hesaplamasına göre, her gün ortalama 140 bin kargo ile 100 bin uçak havalanıyor. Uçak kargo ile günde 20 milyon paket gönderiliyor. Günde 80 binden fazla çiçek, 1,1 milyon akıllı telefon, 200'den fazla at, 900 milyona yakın mektup uçaklarla taşınıyor.

Turkish Cargo'dan ek 5 bin ton kargo kapasitesi

Dünyanın dört bir yanındaki havayolu şirketleri, seyahat etmeyi tercih etmedikleri veya COVID-19 pandemisi nedeniyle seyahat yasağı getirildiği için 200 bin civarında uçuşunu iptal ettiler. Yolcu uçaklarının çoğunu yere indirmek zorunda kalan havayolları farklı bir çözüm yolu geliştirdiler.

Havayolları azalan yolcu talebine göre artan kargo ihtiyacı nedeniyle hızlı bir şekilde yolcu uçaklarını organize ederek kargo taşıma amaçlı olarak kullanmaya başladılar. Böylece hem özellikle sağlık amaçlı birçok sektörden gelen kargo talebi karşılanıyor hem de ekonomik olarak potansiyel zararlar en aza indirilmeye çalışılıyor.

THY yolcu uçaklarıyla kargo taşımaya başladı

Türk Hava Yolları'nın iştiraki Turkish Cargo, 25 kargo uçağına ek olarak yolcu uçaklarıyla 5 bin tondan fazla kapasite oluşturdu. Turkish Cargo, 90'ı direkt, 127 ülkede 300'den fazla noktaya kargo taşıyor.

1984'ten sonraki ilk uçuş

ABD'li American Airlines ise, son olarak 1984 yılında yaptığı sadece kargo taşıdığı uçuşlara yeniden başladı. Havayolu ilk kargo uçuşunu geçen hafta şirketinin merkezi Dallas-Fort Worth Havalimanı'ndan Frankfurt Havalimanı'na gerçekleştirdi. Kargo seferinde filodaki Boeing 777-300 yolcu uçağı kullanıldı.

Askeri uçaklar da devrede

Bu süreçte özellikle sağlık malzemelerinin taşınmasında uçaklar büyük öneme sahip. Yolcu uçaklarının dışında askeri uçaklar da sağlık amaçlı kargoların taşınmasında kullanılıyor. Bunlardan biri de Avrupalı uçak imalatçısının filosundaki A400M ve çok yönlü nakliye uçağına (MRTT) dönüştürülen bir Airbus A330-200 uçağı ile maske taşıması yapıyor. Airbus, Avrupa ve Çin'den A330-800 ve A400M uçakları ile binlerce maskeyi Avrupa çapında hastanelere ve kamu hizmetlerine bağışlamak üzere uçuşlar düzenliyor.

HABER.AERO

Kaynak: lojiport.com