Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Havayolu / 14 ÜLKE İLE HAVAYOLU BAĞLANTISI KESİLDİ

14 ÜLKE İLE HAVAYOLU BAĞLANTISI KESİLDİ

14 ÜLKE İLE HAVAYOLU BAĞLANTISI KESİLDİ14.03.2020
Bakan Turhan, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele kapsamında alınan önlemlere ilişkin, "Özellikle doğu komşumuz İran ile olan demir ve karayolu ulaşımını kesmiş bulunuyoruz. Sofya demiryolu hizmetimizi de durdurduk. Bunların tek amacı insanımızın sağlığını ve ülkemizi korumak."dedi.

Bakan Turhan, Ayvacık ve Tekkeköy ilçelerinde yürütülen karayolu çalışmaları ile Yeşilyurt Limanı'nda incelemelerde bulundu.

Daha sonra Samsun Valiliği'nde basın toplantısı düzenleyen Turhan, dünyayı sarsan yeni tip koronavirüsün bir sağlık problemi olduğuna işaret etti.

Bütün dünyanın bununla ilgili teyakkuz halinde olduğuna dikkati çeken Turhan, Türkiye'de de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatları, Sağlık Bilim Kurulunun tavsiyeleri, Sağlık Bakanlığının kararları doğrultusunda gerek yurtiçi gerekse yurtdışı ulaştırma hizmetleri konusunda bir dizi tedbir alma zorunluluğu oluştuğunu anlattı.

Bu kapsamda 14 ülke ile havayolu bağlantısının kesildiğinin altını çizen Turhan "Özellikle doğu komşumuz İran ile olan demir ve karayolu ulaşımını kesmiş bulunuyoruz. Sofya demiryolu hizmetimizi de durdurduk. Bunların tek amacı insanımızın sağlığını ve ülkemizi korumak. Sağlık Bilim Kurulumuzun ve Sağlık Bakanlığımızın kararları doğrultusunda bu süreler kısaltılıp uzatılabilecek." diye konuştu.

 Ankara-Samsun Hızlı Demiryolu Projesi sona yaklaştı

Bakan Turhan, Samsun'daki ulaşım yatırımları konusunda da bilgi vererek, demiryolu ile İç Anadolu Bölgesi'ne bağlantıyı sağlayan Samsun-Sivas hattındaki çalışmaların son aşamaya geldiğini söyledi.

Samsun-Sivas Demiryolu hattının bir ay içinde açılacağını aktaran Turhan, şunları kaydetti:

"Samsun ile ilgili ulaştırma alanında yapmayı planladığımız projelerimiz var. Çünkü Samsun, bölgenin sanayi, tarım, turizm, ticaret ve lojistik alanında önemli bir merkezi. Limanları vasıtasıyla Anadolu'nun dünyaya açılan kapısı. Dolayısıyla Ankara-Samsun Hızlı Demiryolu Projesi'nin de sonlarına yaklaştık. Bu yıl sonunda inşallah projeyi tamamlayıp, sonra ihalesini yapmayı planlıyoruz. Bu, Samsunumuzun ulaşım altyapısını daha da güçlendirmiş olacaktır. Bir başka deyişle bu hızlı demiryolu, Mersin Limanı ile Samsun Limanı'nı birbirine demiryolu sistemi ile entegre etmiş olacak.

Samsun'u Ankara'ya otoyol standardında bir karayolu projesi ile bağlamak için çalışmalar devam ediyor. Ankara-Samsun Otoyolu ve devamında Bafra ve Ünye Çevre Yolu ile bu projemizin de son aşamasına yaklaşıyoruz. İlk etapta Ankara-Delice kesiminin yap-işlet-devret yöntemiyle ihalesini yapmayı planlıyoruz. Ondan sonra kalan kesimlerin ihalesini yapıp bölgemizin ulaşım altyapısını güçlendirmek için bu projeleri hayata geçireceğiz."

 
Kaynak: www.uab.gov.tr