Gündem

GÜNDEMİMİZDE İKİ BÜYÜK LİMAN PROJESİ VARGÜNDEMİMİZDE İKİ BÜYÜK LİMAN PROJESİ VAR22.04.2009

ANKARA - Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, "Gündemimizde 2 tane büyük liman projesi var. Bunlar, Kuzey Ege Çandarlı Limanı ve Filyos Limanı Lojistik Merkezi. Çandarlı Limanı mevcut limanlarımızın içinde en büyük liman olacak" dedi.

Swiss Otel'de düzenlenen "Türk Limanlarının Rekabetçi Gelişimi" konulu seminerin açılışında konuşan Yıldırım, günümüzde ticareti yüklerin yüzde 90'ından fazlasının denizyolu ile taşındığını söyledi.

Limanların artık sadece yükleme yapılan ve yük boşaltılan yerler olmadığını, limanların lojistik merkezleri haline geldiğini anlatan Yıldırım, doğal bir lojistik konuma sahip olan Türkiye'deki limanların rekabet gücünün artırılması gerektiğini ifade etti.

6 yılda 9 bin 500 kilometre bölünmüş yol yaptıklarını dile getiren Yıldırım, "Hedefimiz, 2011 sonunda 22 bin 500 kilometre bölünmüş yola ulaşmak. Bu rakam, yol ağımızın üçte birine denk geliyor" dedi.

Marmaray projesinin Pekin'i İstanbul üzerinden Londra'ya kesintisiz demiryolu ile bağlayacağını hatırlatan Yıldırım, İstanbul trafiğine çözüm olacak Marmaray'ın İstanbul'un 8 bin 500 yıllık tarihini gün ışığına çıkardığını söyledi. İstanbul-Körfez Geçişi-İzmir Otoyolu Projesi için Yap-İşlet-Devret (YİD) yöntemi ile ihaleye çıkıldığını bildiren Yıldırım, YİD yöntemi ile ihalesi yapılan İstanbul Tüp Tünel Projesi'nin inşaatına ise yakında başlanacağını vurguladı.

6 yılda kamu-özel sektör ortaklığı ile YİD yönetimiyle ağırlıklı olarak havaalanı projelerini gerçekleştirdiklerini anlatan Yıldırım, şöyle konuştu:

"Kamu özel sektör işbirliği ile 6 yılda gerçekleştirilen projelerin toplam bedeli 6 milyar dolar civarında. Bu süre için hiç de küçümsenecek bir rakam değil. Artık kamu kaynaklarına bel bağlayarak alt yapı projelerini gerçekleştirmek pek akıllıca değil. Asırlar geçer ve projeleri gerçekleştirme şansınız olmaz. Özel sektörün bilgi birikiminden küresel finansal kaynaklardan yararlanarak altyapı ihtiyacını giderebiliriz, altyapıları iyileştirebiliriz."

Yıldırım, Türkiye'de fiili durumun hep planlamanın önünde gittiğini belirterek, planlamayı yapan devlet ile piyasanın hızının birbirini tutmadığını anlattı. Devlet emin adımlarla yola devam ederken, piyasanın anlık ihtiyaçlarının ertelenemeyeceğine dikkati çeken Yıldırım, "Eğer çözüm üretemezseniz, piyasa kendi çözümünü üretir. Siz de o çözümün hesaba, kitaba uygun olup olmadığına kafa yormak mecburiyetinde kalırsınız" dedi.

Türkiye'de limancılığın büyük ölçüde iskele işletme mantığıyla yapıldığını dile getiren Yıldırım, Türkiye'deki 177 limanın 8-10 tanesinin küçük ve orta ölçekli, diğerlerinin ise iskele ve küçük ölçekli liman olduğunu ifade etti.

Limanları YİD modeli ile yaptıklarını anlatan Yıldırım, şunları kaydetti:

"Gündemimizde 2 tane büyük liman projesi var. Bunlar, Kuzey Ege Çandarlı Limanı ve Filyos Limanı lojistik Merkezi. Çandarlı Limanı mevcut limanlarımızın içinde en büyük liman olacak. Filyos sadece bir liman değil aynı zamanda bir endüstri merkezi olarak planlanıyor. Çeşitli sanayi tesislerini bünyesinde bulunduran Rotterdam Limanı modelinde bir altyapıyı Filyos'ta kurmayı planlıyoruz."

 

dunya gazetesi

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı
Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6
Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85
+90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72