Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Havayolu / AVRUPANIN TRAFİĞİ EN ÇOK ARTAN HAVALİMANI, ATATÜRK HAVALİMANI OLDU

AVRUPANIN TRAFİĞİ EN ÇOK ARTAN HAVALİMANI, ATATÜRK HAVALİMANI OLDU

AVRUPANIN TRAFİĞİ EN ÇOK ARTAN HAVALİMANI, ATATÜRK HAVALİMANI OLDU02.04.2009

Avrupa Hava Güvenliği Kurumu (Eurocontrol) tarafından açıklanan 2008 yılı analiz sonuçlarına göre, en yoğun 20 havalimanı arasında İstanbul Atatürk Havalimanı bir önceki yıla göre yüzde 6 artış ile Avrupa'da uçak trafiği en çok artan havalimanı oldu.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre, Eurocontrol'un her yıl düzenli olarak Avrupa'daki hava trafik rakamlarını açıkladığı analizlerde, Atatürk Havalimanı kalkış trafiği en yoğun 20 havaalanı içinde 129 bin 972 uçuş ile 13'üncü sırada yer aldı. En yoğun havalimanı sıralamasında birinci sırada yer alan Paris Charles De Gaulle Havalimanı'nda uçak trafiği yüzde 1 artarken, ikinci sırada yer alan Frankfurt ve üçüncü sırada yer alan Londra Heathrow Havalimanlarında yüzde 1 azalma yaşandı. Sıralamada en fazla azalma ise yüzde 19 ile Milan Malpensa Havalimanı'nda yaşandı. Öte yandan en yoğun 20 havalimanı arasında Atatürk Havalimanı bir önceki yıla göre yüzde 6'lık artış ile Avrupa'da uçak trafiği en çok artan havalimanı oldu.

 
En yoğun parkurları da belirleyen analiz sonuçlarına göre, İstanbul-İzmir hattı 9 bin 376 uçak trafiği ile Avrupa'nın en yoğun 5'inci parkuru olurken, kalkış trafiğinde en büyük artış gerçekleştirilen havalimanı sıralamasında ise Antalya Havalimanı yüzde 10 artışla 13'üncü sırada yer aldı. 2007 yılı ile karşılaştırıldığında Avrupa genelinde yüzde 0,4 büyümenin yaşandığını görüldü. İç hat uçuşlarda İspanya, İtalya ve İngiltere'de düşüş yaşandığı, buna karşın Türkiye, Danimarka ve Romanya'da artış görüldü. Almanya, Avusturya, Polonya, Norveç ve Türkiye'deki uçak trafiğinde yaşanan artışın Avrupa genelinde yaşanan yüzde 0,4'lük artışa yüzde 1.5 oranında katkı sağladı. Referans