Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gümrük / YAZICI: GÜMRÜK KANUNU DEĞİŞİYOR

YAZICI: GÜMRÜK KANUNU DEĞİŞİYOR

YAZICI: GÜMRÜK KANUNU DEĞİŞİYOR25.03.2009

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Gümrük Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı ile gümrüklerde yıllardır yaşanan problemleri büyük oranda çözmeyi öngördüklerini belirterek, tasarının temel perspektifinin ''ithalatı değil, ihracatı kolaylaştırmak'' olduğunu bildirdi. Gümrük Kanunu'nda değişiklik öngören tasarının AB müktesebatına uyum ve uygulamadaki sorunların giderilmesi amacıyla hazırlandığını belirten Yazıcı, seçimlerden hemen sonra Meclis Genel Kurulu'na getirilecek ve görüşülmeye başlanacak tasarıyı kısa zamanda yasalaştırmayı hedeflediklerini söyledi

 

 

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Gümrük Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı ile gümrüklerde yıllardır yaşanan problemleri büyük oranda çözmeyi öngördüklerini belirterek, tasarının temel perspektifinin ''ithalatı değil, ihracatı kolaylaştırmak'' olduğunu bildirdi.
Yazıcı, Gümrük Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'na ilişkin açıklamalarda bulundu.
Gümrük Kanunu'nda değişiklik öngören tasarının AB müktesebatına uyum ve uygulamadaki sorunların giderilmesi amacıyla hazırlandığını belirten Yazıcı, seçimlerden hemen sonra Meclis Genel Kurulu'na getirilecek ve görüşülmeye başlanacak tasarıyı kısa zamanda yasalaştırmayı hedeflediklerini söyledi.
Tasarıda, menşe şahadetnamesi ile ilgili kurallar düzenleniyor ve Türkiye Gümrük Bölgesinin kara suları veya hava sahasından gümrük bölgesi içinde durmaksızın geçen taşıt araçları ile taşınan eşya hariç, Türkiye Gümrük Bölgesine getirilen eşya için özet beyan verilmesi zorunluluğu getiriliyor.
Dış ticaret erbabı üzerindeki yükü azaltacak iyileştirmeler de öngören tasarıya göre, fazla çalışmaya karşılık dış ticaret erbabından alınan yüzde 50'lik Hazine payı kaldırılacak.
Yerleşim yeri Türkiye dışında olan gerçek kişilerin Türkiye'de satın aldıkları veya kiraladıkları konutlarda kullanılmak üzere getirdikleri ev eşyası gümrük vergilerinden muaf olacak. Düzenleme, yayımı tarihinden 3 ay sonra yürürlüğe girecek. Lojistikhaber

 

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr