Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Havayolu / TÜRKİYE-VİETNAM İKİLİ HAVA ULAŞTIRMA ANLAŞMASI İMZALADI

TÜRKİYE-VİETNAM İKİLİ HAVA ULAŞTIRMA ANLAŞMASI İMZALADI

TÜRKİYE-VİETNAM İKİLİ HAVA ULAŞTIRMA ANLAŞMASI İMZALADI25.03.2009

Anlaşma ile havayolu şirketleri, yolcu ve kargo olmak üzere haftalık toplam 14 frekans sefer gerçekleştirecek

 

Ulaştırma Bakanlığına bağlı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nden (SHGM) yapılan yazılı açıklamada, Sivil Havacılık Genel Müdürü Ali Arıduru ile Vietnam Sivil Havacılık Genel Müdürü Pham Quy Tieu başkanlığındaki müzakerelerin, 16-17 Mart 2009 tarihlerinde Vietnam'ın başkenti Hanoi'de gerçekleştirildiği belirtildi.

Müzakere sonunda parafe edilen ve çoklu tayine imkan tanıyan "İkili Hava Ulaştırma Anlaşması"na göre, her iki ülke tarafından tayin edilen havayolu şirketleri, yolcu ve kargo olmak üzere haftalık toplam 14 frekans sefer gerçekleştirme hakkına kavuştu.

Tarifeli sefer noktaları Ankara, İstanbul, Ha Noi ve Ho Chi Minh City; ara noktalar ise Türkiye için Bangkok ve daha sonra karar verilecek 3 nokta, Vietnam için de daha sonra tespit edilecek 3 nokta olarak belirlendi.

Söz konusu anlaşmada üçüncü bir ülkeden olan havayolu şirketleriyle işbirliği yapılmasına imkan tanıyan kod paylaşım düzenlemesine de yer verildi.

Açıklamada, bu anlaşmayla birlikte Türkiye'nin hava ulaştırma anlaşması yaptığı ülke sayısının 92'ye yükseldiği belirtildi. Dünya Gazetesi