Gündem

İHRACATÇILARA MÜJDE!İHRACATÇILARA MÜJDE!25.03.2009

Türk Eximbank Genel Müdürü Ahmet Kılıçoğlu, bugünden itibaren kullandırılacak bir yıla kadar vadeli krediler için geçerli olmak üzere, tüm kredi programlarında TL faiz oranlarında 2'şer puan indirim yapıldığını açıkladı. Kılıçoğlu, kriz ortamında ihracatçıların dış pazarlardaki rekabet olanaklarını güçlendirmek için finansman maliyetlerinin düşürülmesi gerektiğinin bilincinde olan Eximbank'ın, enflasyonun mevcut trendini değerlendirerek, TL kredi faiz oranlarında yeni bir indirime gittiklerini kaydetti

Türk Eximbank Genel Müdürü Ahmet Kılıçoğlu, bugünden itibaren kullandırılacak bir yıla kadar vadeli krediler için geçerli olmak üzere, tüm kredi programlarında TL faiz oranlarında 2'şer puan indirim yapıldığını açıkladı. Kılıçoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, kriz ortamında ihracatçıların dış pazarlardaki rekabet olanaklarını güçlendirmek için finansman maliyetlerinin düşürülmesi gerektiğinin bilincinde olan Eximbank'ın, enflasyonun mevcut trendini değerlendirerek, TL kredi faiz oranlarında yeni bir indirime gittiklerini kaydetti.

Bu düzenleme ile ihracatçılara vadeye ve kredi risk büyüklüğüne bağlı olarak yüzde 9 ile yüzde 13 aralığında değişen faiz oranları ile kredi kullanma imkanı getirildiğini ifade eden Kılıçoğlu, yurt dışı müteahhitlik hizmetlerine yönelik 2 yıl vadeli köprü TL kredisine yüzde 15 olarak yansıtılan düzenlemeyle KOBİ'lere yönelik kredi faiz oranının yüzde 9'a, tanıtım-pazarlama faaliyetlerine yönelik yurt dışı fuar katılım kredisinin ise yüzde 11'e gerilediğini belirtti.

Kılıçoğlu, 2009 yılında tüm TL kredi programlarında 6 puanlık indirim yapıldığını belirterek, yaklaşık 3 aylık dönemde ihracatçılara 1,3 milyar dolar tutarında kredi, 1 milyar dolar sigorta ve garanti desteği olmak üzere, toplam 2,3 milyar dolar finansal destek sağlandığını kaydetti.

Ayrıca, Eximbank'ın genel ihracat destek hizmetlerinin yanı sıra 2009 yılını finansal kriz ortamında döviz kazandıran sektörlere yönelik olacak şekilde yurt dışı müteahhitlik hizmetleri, köprü kredisinin ve yurt dışı fuar katılım kredisinin başlatıldığını ifade eden Kılıçoğlu, orta uzun vadeli Dünya Bankası kredisinden gemi inşa makine imalat sektörlerinde kullandırımlara hızla devam edildiğini bildirdi.

Eximbank Genel Müdürü Kılıçoğlu, Avrupa Yatırım Bankası'ndan KOBİler için sağlanan yatırım kredisi ile yurt dışı müteahhitlik hizmetleri politik risk sigortası programlarının önümüzdeki günlerde uygulamaya konulacağına dikkati çekti. Habertürk

Ataköy 7-8-9-10. Kısım Mah. Çobançeşme, E-5 Güney Yanyol Cd.
NEF22 Ataköy, B-Blok, Kat:7, D:142
Bakırköy 34156 İstanbul
+90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72