Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gümrük / RUSYAYA İLK UÇUŞLA İHRACATIN KİLİDİ AÇILDI

RUSYAYA İLK UÇUŞLA İHRACATIN KİLİDİ AÇILDI

RUSYAYA İLK UÇUŞLA İHRACATIN KİLİDİ AÇILDI18.03.2009

Rusya gümrüklerinde kangrene dönüşen kriz, ikili görüşmelerin ardından 5 martta yayınlanan tebliğle aşılırken, İstanbul'dan Moskova'ya sekiz ay sonra ilk sorunsuz sevkıyat gerçekleştirildi. Aylardır sürekli gümrük kriziyle anılan Türk-Rus ticaretinde dönüm noktası konumundaki anlaşmayı ilk uygulayan Günaltrans Yönetim Kurulu Başkanı Göksel Günal, gümrük krizinin üzerine gelen ekonomik krizle büyük darbe alan ikili ticaretin bu gelişmeyle birlikte hızlı bir ivme yakalayacağını söyledi

Türk ihracatçısı için kangrene dönüşen Rusya gümrüklerindeki uyguluma Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Moskova ziyaretinin ardından yoğunlaşan görüşmelerle nihayet çözüme kavuşurken, Basitleştirilmiş Gümrük Hattı (BGH) kapsamında ilk sevkiyat yapıldı. Aylardır sürekli gümrük kriziyle anılan Türk-Rus ticaretinde dönüm noktası konumundaki anlaşmayı ilk uygulayan Günaltrans Yönetim Kurulu Başkanı Göksel Günal, gümrük krizinin üzerine gelen ekonomik krizle büyük darbe alan ikili ticaretin bu gelişmeyle birlikte hızlı bir ivme yakalayacağını söyledi.
Cumhurbaşkanı Gül'ün Moskova ziyaretinin ardından Rusya Federal Gümrük Servisi Başkanı Andrey Belyaninov başkanlığındaki Rus heyetinin 16-18 şubat tarihlerinde Türkiye'ye gelerek ikili görüşmelerde bulunduklarını anımsatan Günal, "Görüşmelerde 18 eylül protokolünü hayata geçirecek pilot projenin başlaması için anlaşmaya varıldı. Türkiye'de İstanbul Atatürk ve Sabiha Gökçen Havalimanları ile Rusya'da Moskova Vnukopo Havalimanı BGH için seçildi. 5 Mart 2009 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan tebliğ ile BGH uygulanabilir hale geldi" dedi.

Sistem nasıl işliyor

BGH'nin resmi olarak işler hale gelmesinin ardından ilk uçuşun taşıdığı büyük öneme uygun olarak Türkiye'nin en seçkin firmalarından oluşan karma bir gönderim hazırladıklarını belirten Günal, İstanbul'dan yapılan ilk ilk sevkiyat için MNG Airlines'ın uçaklarını kullandıklarını söyledi. Göksel Günal, BGH'nin TIR gümrüklerine de kurulmasıyla birlikte bu araçlarla da taşıma yapacaklarını belirterek, yeni sistem ilişkin şu bilgileri verdi: "BGH, sisteme gönüllü olarak dahil olmak isteyen firmalar için Rusya'da gümrük prosedürlerini büyük ölçüde azaltıyor. Gümrükleme süreleri saatlerle ölçülebilir hale geliyor. Resmi Gazete'de yayınlanan tebliğe göre, BGH'yi kullanacak firma, Türkiye'de sunduğu gümrük belgelerini, özel zarfta uçak ile Moskova Vunukova Havalimanı Gümrüğü'ne gönderecek. Böylece Rus gümrüğü, evrakların gerçekliğinden emin olduğu için derhal gümrük prosedür-lerini tamamlayacak."

Basitleştirilmiş gümrük avantajları var
Göksel Günal, yeni sistemin avantajlarını ise şöyle sıraladı:

-
BGH'ye dahil olmayan Türk ve Rus şirketleri ile Türkiye Cumhuriyeti ve Rusya Federasyonu'nda gümrük beyanı yapan diğer şirketlere kıyasla gümrük noktalarında öncelik sağlayacak.

-
Uygun olduğu durumlarda ayrı hatların kullanımı yoluyla gümrükleme zamanının kısalmasına yol açacak şekilde kolaylaştırılmış gümrük işlemlerinden yararlanacak.

-
Kaçakçılıkla ve gümrük suçları ile mücadele gereklilikleri dışında gümrük muayenesinden muaf olacak.

-
BGH'ye katılan firmalara dış ticaret operasyonlarında banka garantisini kullanma imkanı tanınacak.

-
BGH'ye katılan şirketlerin eksik belge sunması ve bilahare bu eksik belgeleri tamamlayacaklarına dair taahhütte bulunmaları halinde kargo beyannamelerinin tarafların gümrük idarelerince kabul edilebilecek.
Taraf

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr