Gündem

TNTDEN YILDA 10 MİLYON EUROLUK YATIRIMTNTDEN YILDA 10 MİLYON EUROLUK YATIRIM11.03.2009

Dünyanın dev kargo firmalarından TNT Ekspres, 2007’de yatırım için Türkiye’yi, Brezilya, Çin, Hindistan ve Polonya ile birlikte öncelikli ülkeler arasına aldı. Türkiye’ye yıllık ortalama 10 milyon euro civarında yatırım yaptıklarını açıklayan TNT Ekspres Türkiye Genel Müdürü Turgut Yıldız, “2009 yılında yurtiçi taşımacılık alanında yatırımlarımıza devam edeceğiz. Bu anlamda şube ve acente sayılarımız artacaktır. Merkez ofis binamızın daha geniş ve gelecek 10 yılda faaliyetlerimizi sorunsuz yürüteceğimiz şekilde büyütülmesi için yeni bir binaya taşınması gerçekleştirilecektir” dedi

 

Dünyada 200 ülkede faaliyet gösteren ve gelişen pazarlarda büyümeyi hedefleyen TNT büyüme ve yatırım konusunda önceliği Türkiye’nin de içinde yer aldığı gelişen pazarlara veriyor. Türkiye’ye yıllık ortalama 10 milyon euro civarında yatırım yaptıklarını açıklayan TNT Ekspres Türkiye Genel Müdürü Turgut Yıldız, “2009 yılında yurtiçi taşımacılık alanında yatırımlarımıza devam edeceğiz. Bu anlamda şube ve acente sayılarımız artacaktır. Merkez ofis binamızın daha geniş ve gelecek 10 yılda faaliyetlerimizi sorunsuz yürüteceğimiz şekilde büyütülmesi için yeni bir binaya taşınması gerçekleştirilecektir” diye konuştu.

TNT Ekspres Türkiye Genel Müdürü Turgut Yıldız müşterileri arasında ilk sırayı tekstilin aldığını, ardından otomotiv ve elektrik elektronik sektörlerinin geldiğini kaydederek, “İhracat ve ithalatta toplam 2.3 milyon adet gönderi taşıyoruz. Yurtiçinde de yaklaşık 1 milyon adet gönderi taşımamız var” dedi

TNT’nin  dünya çapında posta ve ekspres teslim ihtiyaçları konusunda geniş hizmet seçenekleri sunduğunu söyleyen Yıldız, “Merkezi Hollanda’da bulunan TNT 200’ün üzerinde ülkeye hizmet vermektedir ve yaklaşık 161 bin 500 çalışanı bulunmaktadır. 2007 yılında 11 milyar Euro gelir kaydeden TNT N.V. hisseleri Amsterdam ve New York borsalarında işlem görmektedir. TNT, sosyal sorumluluklarının bilincindedir ve dünyadaki açlık ve çevre kirliliği ile mücadele etmek amacıyla Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı ve Birleşmiş Milletler Çevre Programı ile ortaklıklar kurmuştur. 1988 yılında Türkiye’ye gelen TNT Ekspres Türkiye, 750 çalışanı, 400 aracı ve 31 lokasyonu ile hizmet veriyor” şeklinde konuştu.

 

İlk yeşil bina Hollanda’da

TNT’nin geçtiğimiz aylarda karbondioksit üretmeyen ilk deposunu, Hollanda’nın Veenendaal kentinde açtığını dile getiren Yıldız, bu deponun, TNT’nin dünya genelindeki çevre programı “Planet Me (Gezegen Benim)” kapsamında kuracağı yeşil binaların ilki olduğunu ifade etti. Yıldız, TNT’nin 65 ülkede 3 milyon metrekareden fazla binasının karbondioksit salımını kısıtlamayı planladığını belirtti.

Gezegen Benim projesi kapsamında filolarına hibritli araç eklediklerine işaret eden Yıldız şunları söyledi: “Temiz araç Gezegen Benim projesinin bir alt projesidir. Temiz Araç Projesi ile araçlarımızın çevreye verebileceği zararı minimum dereceye indirmek için düşük sülfürlü ve kurşunsuz yakıt kullanıyor, araçlarımızın periyodik bakımlarını düzenli olarak yaptırarak kayıt altına alıyoruz. Ayrıca EURO3 ve EURO4 normlarını karşılayan dizel ve hibrit araçlar satın alıyor ve emisyon oranlarına ait detaylı aylık raporlar tutuyoruz. Projenin bu bacağını Birleşmiş Milletler’in Çevre Örgütü ile yürütüyoruz.”

 

TNT  Drive Me Challenge (Temiz Sürüş Programı) ile de kurye araçlarında karbondioksit salımının azaltılmasını hedefliyor. TNT’nin yapmış olduğu araştırmalara göre, tek bir TNT Toplama ve Dağıtım sürücüsü, daha tasarruflu araç kullanarak karbondioksit salımını yüzde 5 azaltabiliyor. Dolayısıyla yakıt tüketimi ve maliyeti de azalmış oluyor. TNT bu nedenle dünya çapında bir sürücü yarışması başlatarak on binlerce sürücü arasında daha tasarruflu ve güvenli araç kullanma bilinci oluşturmayı hedefliyor. Drive Me Challenge, TNT’nin kuryelerine yönelik olarak düzenleniyor. 

 

TNT 3 milyon 500 bin kitabı çocuklarla buluşturdu 

“TNT Ekspres Bilgi ve Kültür Taşıyor” kitap toplama kampanyası ile TNT, 9. yılında 800 bin kitap daha toplayarak bugüne kadar 3 milyon 500 bin kitabı Türkiye’nin dört bir yanındaki ihtiyacı olan okullara ulaştırdı.

 

Her yıl Mart ayında Kütüphaneler Haftası ile başlayıp, Eylül ayında İlköğretim Haftası’na kadar devam eden, TNT Ekspres’in Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ile birlikte gerçekleştirdiği kampanyada TNT, güçlü ve geniş ulaştırma ağını çocukların hizmetine sunuyor.  Tüm Türkiye’de her yıl artan bir ilgiyle kendi rekorunu kırarak  devam eden kampanyanın 9. yılında 5 bin 200 kişi tarafından bağışlanan 800 bin kitap 16 tır ile 264 okula ulaştırıldı. TNT ulaştırma ağının yanısıra 350 gönüllü çalışanıyla da kampanyaya destek verdi. Ulasimonline

 

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı
Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6
Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85
+90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72