Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / BAKAN PEKCAN, EYLÜL AYI İHRACAT RAKAMLARINI AÇIKLADI

BAKAN PEKCAN, EYLÜL AYI İHRACAT RAKAMLARINI AÇIKLADI

BAKAN PEKCAN, EYLÜL AYI İHRACAT RAKAMLARINI AÇIKLADI08.10.2019
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "Eylül ayında ihracatımız geçen sene eylül ayındaki güçlü performansın üzerine çıkarak 15 milyar 220 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir." dedi.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Eylül ayı ihracat rakamlarını, Mersin'de düzenlenen basın toplantısıyla açıkladı.

Toplantıda konuşan Pekcan, geçen sene eylül ayında ihracatın yüzde 22,7'lik artışla en yüksek artışı gerçekleştirdiğini anımsatarak, şunları kaydetti:

"Bu sene onu yakaladık biraz da geçtik. Eylül ayı ihracat rakamımız 15 milyar 220 milyon dolar oldu. Bu rakam geçen ayki ihracat rakamımızın yüzde 15,7 üzerinde. İlk 9 aydaki ihracatımız da yüzde 2,56 artışla 132 milyar 505 milyon dolara ulaştı. Eylül ayında ithalatımız, yüzde 0,15 artışla 16 milyar 961 milyon dolar olmuştur. Geçen sene 9 ayda 52,5 milyar dolar olan dış ticaret açığımızın yüzde 68,8 gibi ciddi bir düşüşle 16,4 milyar dolara gerilemesi önemli."

Bakan Pekcan konuşmasında, Eximbank'ın, TL kredi faizlerini bugün itibarıyla yüzde 9,61'e çektiği müjdesini de verdi.

Pekcan, geçen 1 yıllık dönem içerisinde kur bazlı yaşanan çalkantılarda önemli bir dengelenme sürecine girildiğine işaret ederek, şunları kaydetti:

"Faizlerin de gerilediğini el birliği ile görüyoruz. Bunlar ekonomimizin gelişmesi adına önemli gelişmeler. 2019 Eylül ayı itibarıyla, ihracatımızın ithalatı karşılama oranı yüzde 89,7 oldu. Bu, bizim dış ticaret açığımızı, dış finansman ihtiyacımızı azaltıyor ve cari dengeye önemli katkı sağlıyor. Bütün dünya, içinde bulunduğumuz süreçte çalkantılı bir dönemden geçiyor ama Türkiye bir dengelenme sürecine girmiş bulunmakta.

Dün Dünya Ticaret Örgütü, dünyadaki ticaret hacmini, yüzde 1,2'ye düşürdü. Türkiye olarak bakıyoruz ama dünyayı bir bütün olarak görmemiz ve buna bakmamız lazım. IMF verilerine göre, Ekim 2018'de küresel büyüme yüzde 3,7 açıklanmıştı, en son temmuzda yüzde 3,2'ye revize edildi. Çin ve Hindistan'daki büyümelerde bile sıkıntı yaşanıyor."

Bakan Pekcan, dünyanın önde gelen ülkelerindeki mevcut ekonomik durumlar hakkında değerlendirmelerde bulunarak, yapılan revizeler hakkında bilgi verdi.

- "Türkiye ihracatında dengeli ve istikrarlı büyüme devam ediyor"

Türkiye ihracatında dengeli ve istikrarlı büyümenin devam ettiğine işaret eden Pekcan, bu dengelenme ve istikrarın herkes için çok önemli olduğunu dile getirdi.

Pekcan, pazartesi açıklanan Yeni Ekonomi Programı (YEP) kapsamındaki büyüme, enflasyon ve cari açık gibi kritik göstergelerdeki kısa ve orta vadeli hedeflerin önemli olduğunu dile getirdi. Bakanlık bünyesinde yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Pekcan, "Eximbank'tan yararlanan ihracatçılardaki KOBİ oranını yüzde 75 seviyesine çekme hedefindeyiz." dedi.

-  "9 aylık ihracatımızın ithalatı karşılama oranı yüzde 86,1"

Dijitalleşmeye verdikleri önemden bahseden Pekcan, bu anlamda önemli adımlar atıldığını ve bunun devam edeceğini söyledi.

Ruhsar Pekcan, eylül ayı ihracat rakamlarına ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

"2018 yılında net ihracatın büyümeye katkısı 4,2 puandı, 2019 yılı birinci çeyreğinde 12,1 puan, ikinci çeyreğinde de 7,4 puan oldu. Eylül ayı verilerimiz de bu dinamizmi net şekilde yansıtıyor. Geçen senenin baz etkisini dikkate aldığımızda, bu sene hem geçen seneyi yakalayıp hem onun üzerinde çıkmamız önemli. UNCTAD verilerine göre, 2019'un ilk 6 ayında dünyadaki emtia fiyatları yüzde 5,7 düştü. Bizim de ihraç fiyatlarımıza baktığımız zaman, Ağustos dahil TÜİK verilerine göre, miktar bazında ihracatımız yüzde 19,8 artmışken değer bazında yüzde 2,6 artmış."

Dolar-avro parite etkisine de değinen Pekcan, geçen sene ilk 9 ay ortalama kurunun 1,20 seviyesinde bulunduğunu, bu sene bunun 1,13 olduğunu aktardı.

Sekizinci ay sonu itibarıyla, bu durumdan ihracatın 3 milyar 460 milyon dolar gibi bir etkilenmesinin söz konusu olduğunu dile getiren Pekcan, tüm şartlara rağmen 9 aylık ihracat değerlerinde olumlu artış trendinin devam ettiğini bildirdi.

Bakan Pekcan, "9 aylık ithalat rakamlarımız yüzde 15,3 gibi bir gerilemeyle 153 milyar 913 milyon dolar olarak gerçekleşti. Bu veriler doğrultusunda, geçen sene yılın ilk 9 ayında 52,5 milyar dolar olan dış ticaret açığımız, yüzde 59,2 düşüşle 21,4 milyar dolara düştü. 9 ayda ihracatımızın ithalatı karşılama oranı yüzde 86,1. Böylelikle dış ticaret açığımız, 31,1 milyar dolar azaldı, ülkenin dış finansman ihtiyacına 31,1 milyar dolar daha pozitif katkı sağlamış olduk." ifadelerini kullandı.

En fazla ihracat yapılan ülkelerin Almanya, İngiltere, İtalya, Irak ve ABD olduğunu aktaran Pekcan, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Bugün Mersin Eximbank şubesinin açılışını yapacağız. Eximbank bu sene, 20 milyar doları nakdi kredi, 12,5 milyar doları sigorta olmak üzere toplam 32,5 milyar dolar finansman desteği sağlamıştır. Türkiye'deki toplam ihracat kredilerinin yüzde 53,3'ünü tek başına kullandırmaktadır. İhracat kredi sigortasında da finans sektörünün lideridir. Bir müjdemiz var, Eximbank'ın TL faizlerini bugün itibarıyla yüzde 9,61'e, yüzde 10'un da altına çekmiş bulunuyoruz, hayırlı, uğurlu olsun."
 
Kaynak: www.ticaret.gov.tr
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr