Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Havayolu / ÇİN’İN YENİ MEGA HAVAALANI AÇILMAYA HAZIR

ÇİN’İN YENİ MEGA HAVAALANI AÇILMAYA HAZIR

ÇİN’İN YENİ MEGA HAVAALANI AÇILMAYA HAZIR30.09.2019
Yılda 100 milyon yolcu ve 4 milyon ton kargo taşıma kapasitesine sahip Daxing Uluslararası Havalimanı kapılarını açmaya hazır. Çin'in yeni mega havalimanı olarak lanse edilen Beijing'deki havalimanı, ünlü mimar Zaha Hadid'in imzasını taşıyor.

Çin, kuruluşunun 70'inci yıldönümünde Beijing'in güneyinde mega bir havalimanı açmaya hazırlanıyor. Beijing Daxing Uluslararası Havaalanı'nın, yapımı tamamlanarak uçuşlara hazır hale getirildi, hatta ilk deneme uçuşları da yapıldı. Havacılık sektörünün merakla beklediği yeni havalimanı, Çin ve Beijing'i ikinci bir küresel geçit merkezi haline getirecek.
 
Şu anda kullanılmakta olan Beijing Uluslararası Havalimanı tam kapasite ile çalıştığı için yeni seferlerin yapılmasına müsait değil, ayrıca havalimanı 2018 yılında 100 milyondan fazla yolcuyu ağırladığı için büyümeyi de destekleyemiyor. Çünkü beklentiler Çin'in 2022'de dünyanın en büyük hava seyahat pazarı olarak ABD'yi  geçeceği yönünde…

Ünlü mimar Zaha Hadid ve Çinli ortakları tarafından tasarlanan milyarlarca dolarlık Daxing, büyümeyi düşünerek tasarlandı ve şu anda 97 futbol sahası büyüklüğünde bir terminale sahip. Havalimanı ‘mütevazı' bir beklentiyle 2025 yılına kadar yıllık 72 milyon yolcu ve 2 milyon tonluk kargoyu taşıyacak. Ana plandaki toplam yedi pistin tamamlanmasıyla yılda en az 100 milyon yolcu ve 4 milyon kargo taşıyabilecek.
 
8 binden fazla çatı penceresi var

2014 yılında başlayan ve yaklaşık 40 bin kişinin çalıştığı havalimanın maliyeti 11.5 milyar dolar. Ünlü mimar Hadid'in imzası niteliğini taşıyan tüm özelliklere sahip olan havalimanı, güneş ışığından en fazla şekilde yararlanılacak şekilde tasarlandı. 8 binden fazla çatı penceresinden gelen bol miktar ışık terminali aydınlatıyor. Son teknoloji ile de donatılan havalimanında yolcu hizmetleri deneyimi de en üst seviyeye çıkarılacak. Uçuş güncellemeleri ve yönlendirmeler ise robotlar tarafından yapılacak.
 
Öte yandan Çin'in bayrak taşıyıcı havayolu şirketleri China Southern ve China Eastern, operasyonlarını yeni havalimanına taşımaya hazırlanıyor. Çinli yetkililer, Daxing'den yapılacak uçuşların gelecek baharda dünyanın dört bir yanındaki 112 varış noktasını kapsayacağını açıkladı. China Southern de ilk yolculuğu için dünyanın en büyük uçağı olan Airbus A380'i kullanmayı planlıyor.

Kaynak: ulasimonline.com
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr