Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / FIATA DİPLOMA EĞİTİMİ DÖRDÜNCÜ DÖNEM MEZUNLARINI VERDİ

FIATA DİPLOMA EĞİTİMİ DÖRDÜNCÜ DÖNEM MEZUNLARINI VERDİ

FIATA DİPLOMA EĞİTİMİ DÖRDÜNCÜ DÖNEM MEZUNLARINI VERDİ17.09.2019
Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği (UTİKAD) tarafından İstanbul Teknik Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (İTÜSEM) desteği ile düzenlenen FIATA Diploma Eğitimi, dördüncü dönem mezunlarını verdi. 16 Eylül 2019 Pazartesi günü RadissonBlu Otel Şişli'de düzenlenen törenle 30 katılımcı diplomalarını sektörün yetkin isimlerinin elinden aldı.

BIMCO Yönetim Kurulu Başkanı ve İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Şadan Kaptanoğlu, İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Münür Üstün ve TEDAR Yönetim Kurulu Başkanı Tuğrul Günal'ın da davetli olarak katıldığı törende açılış konuşmasını yapan UTİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Emre Eldener, “UTİKAD olarak bu yıl dördüncü mezunlarımızı vermenin gururunu yaşıyoruz. Bu kıymetli eğitim için değerli vakitlerini ayıran herkese gönülden kutluyorum” diye konuştu.

Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği (UTİKAD), Türk lojistik sektörüne katkılarını sürdürüyor. 150 ülkeden yaklaşık 10 milyon kişinin istihdam edildiği, 40 bine yakın taşıma işleri organizatörü ve lojistik firmasını temsil eden Uluslararası Taşıma İşleri Organizatörleri Dernekleri Federasyonu FIATA tarafından dünyanın birçok ülkesinde uygulanan FIATA Diploma Eğitimi Türkiye'de UTİKAD çatısı altında yeni mezunlarını verdi. UTİKAD tarafından İTÜSEM desteği ile düzenlenen FIATA Diploma Eğitimi'ni tamamlayan 30 katılımcı 16 Eylül 2019 Pazartesi günü RadissonBlu Otel Şişli'de düzenlenen törenle mezuniyet töreninde diplomalarını aldı.

FIATA Diploma Eğitimi'ni başarıyla tamamlayan 30 katılımcının diploma aldığı mezuniyet törenini, UTİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Emre Eldener, FIATA Kıdemli Başkan Yardımcısı ve UTİKAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Turgut Erkeskin, UTİKAD Yönetim Kurulu Eski Başkanı ve FIATA Onur Üyesi Kosta Sandalcı, UTİKAD Eski Başkanı Ayşe Nur Esin, UTİKAD Yönetim Kurulu Eski Üyesi ve Eski Genel Sekreteri Arif Davran, UTİKAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cihan Yusufi, UTİKAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Havayolu Çalışma Grubu Başkanı Mehmet Özal, UTİKAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Karayolu Çalışma Grubu Başkanı Ayşem Ulusoy, UTİKAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Denizyolu Çalışma Grubu Başkanı Cihan Özkal, UTİKAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Demiryolu Çalışma Grubu Başkanı Ekin Tırman, UTİKAD Yönetim Kurulu Üyesi Serkan Eren, UTİKAD Yönetim Kurulu Üyesi Barış Dillioğlu, UTİKAD Genel Müdürü Cavit Uğur, İTÜ İşletme Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve FIATA Diploma Eğitimi Koordinatörü Doç. Dr. Murat Baskak ve FIATA Diploma Eğitimi eğitmenlerinin yanı sıra BIMCO Yönetim Kurulu Başkanı ve İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Şadan Kaptanoğlu, İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Münür Üstün ve TEDAR Yönetim Kurulu Başkanı Tuğrul Günal da katılımlarıyla onurlandırdı.
 
‘TÜM KATILIMCILARI GÖNÜLDEN KUTLUYORUM'

Mezuniyet töreninin açılış konuşmasını yapan UTİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Emre Eldener, “Eğitimden mezun olan 30 arkadaş, gerçekten kendi özel zamanlarından neredeyse bir yıl boyunca her cumartesi gününü feda ederek bu derslere geldiler. Devam zorunluluğu vardı, belli bir not ortalaması tutturma zorunluluğu vardı. Gerçekten kendi işleri dışında geri kalan zamanlarını burada değerlendirdiler. Murat Hocamızın liderliğinde, burada artık çok güzel oturmuş ve son derece tatminkar sonuçlar aldığımız bir ders yılımızın sonuna geldik. Katılımcılarımızı yürekten kutluyorum” diye konuştu.

UTİKAD Başkanı Eldener'in ardından söz alan İTÜ İşletme Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve FIATA Diploma Eğitimi Koordinatörü Doç. Dr. Murat Baskak, bu kapsamlı eğitimi Türkiye'deki lojistik sektörü ile buluşturmayı başaran UTİKAD'a teşekkürlerini sundu. Zorlu ve uzun süreli eğitim programını tamamlayan katılımcıları tebrik eden Doç. Dr. Murat Baskak, “Dördüncü dönem mezunlarımızı verdiğimiz bu yıl eğitimimizi daha verimli kılma şansımız oldu. Umuyorum ki önümüzdeki yıl daha da iyi olacak. Katılımcılarımız FIATA Diploması ile birlikte İTÜ Lojistik Uzmanlık Sertifikası almaya hak kazandı” dedi. FIATA Diploma Eğitimi'nin içerik itibariyle diğer lojistik eğitimlerinden ayrıldığını vurgulayan Baskak, sektörün eğitime ilgisinden ve katılımcıların geri dönüşlerden duydukları memnuniyeti de ifade etti.

‘EĞİTİM HER ZAMAN ÖNCELİKLERİMİZ ARASINDA YER ALDI'

Konuşmasına mesleki eğitimlerin profesyonel iş hayatındaki önemine değinerek başlayan FIATA Kıdemli Başkan Yardımcısı Turgut Erkeskin , “Lojistik sektörünün, dünya çapındaki en büyük sivil toplum kuruluşu olan FIATA, Viyana'da kurulduğu yıl olan 1926'dan bu yana, sektörün gelişimi için faaliyet gösteren bir kuruluş. Her yıl küresel bir dünya kongresi düzenleyen ve paydaşlarının, sektöre ilişkin sorunları, gelişmeleri ve öngörüleri tartışabilmesini sağlayan FIATA; aynı zamanda Birleşmiş Milletler'in pek çok kuruluşunda; Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı UNCTAD'ta ve BM Uluslararası Ticaret Hukuku Komisyonu'nda danışman olarak yer alıyor. FIATA ayrıca, kurulduğu günden bu yana, lojistikte “küresel çapta bir sektör standardı” oluşturmak için çalışıyor ve bu hedef doğrultusunda çeşitli belgeler, formlar oluşturuyor. Geçmişte, uluslararası borsaların kolaylaştırılmasına büyük katkıda bulunan bu belgeler, artık dünyada ‘gelenek ve güven'i temsil ederken; gelecekte de dünya ticaretinde çok önemli araçlar olmaya devam edecek. Türkiye'de ise üyesi UTİKAD aracılığıyla, sizlerin de katıldığı bu eğitim programını uyguluyor” dedi.

FIATA Diploma Eğitim Programını tamamlayan katılımcıların da bir anlamda FIATA yapısı içinde yer aldığını belirten Erkeskin,  “Bugünden itibaren, bu köklü kuruluşun verdiği diplomayla birlikte, aslında bir yandan şirketlerinizin gelişimi için çalışmaya devam ederken; bir yandan da en büyük gayesi “lojistikte tüm ülkelerde, hizmet kalitesinin belli bir standarda eriştirilmesi” olan FIATA'nın, bu küresel hayaline de destek veriyor olacaksınız. Sizi rakiplerinizden bir adım ileriye taşıyan ve 150 ülkede geçerli sayılan diplomanızla, artık dünyanının neresine giderseniz gidin, FIATA'nın bu kıymetli misyonunun birer temsilcisi olduğunuzu bileceksiniz. İlginin her yıl artarak sürdüğünü memnuniyetle gördüğüm bu eğitimin, her biriniz için, bundan sonraki sektör yolculuğunuzda, en büyük destekçiniz olmasını diliyorum” diye konuştu. Erkeskin, konuşmasının sonunda FIATA Başkanı Babar Badat'ın selamlarını ve tebriklerini de katılımcılara iletti.

Törenin açılış konuşmaları BIMCO Yönetim Kurulu Başkanı ve İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Şadan Kaptanoğlu ve TEDAR Yönetim Kurulu Başkanı Tuğrul Günal ile devam etti. BIMCO Yönetim Kurulu Başkanı ve İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kaptanoğlu, “Lojistik benim için olmazsa olmaz bir sektör. İş hayatımın her anında lojistik sektörünün önemini vurguladım. Sektörün bu yönde başarıyla gelişimi, uluslararası bir eğitimin ülkemizde UTİKAD tarafından veriliyor olması bizler için ayrıca bir gurur kaynağı. Hepinizi kutluyorum”
diye konuştu.

Tedarik zinciri yönetimi ve lojistik sektörü arasındaki sıkı bağa vurgu yapan TEDAR Yönetim Kurulu Başkanı Tuğrul Günal, “TEDAR ve UTİKAD arasında son bir yılda önemli iş birlikleri için adımlar atıldı. Bu adımların sektörlerimiz açısından büyük önem taşıdığına inanıyoruz. TEDAR Başkanı olarak FIATA Diploma Eğitimi Programı kapsamında bu yıl ilk kez katılımcılarla buluşma şansımızda oldu. UTİKAD'ın değerli Başkanı Emre Eldener'in dersine konuk katılımcı olarak katıldım. Bu noktada FIATA Diploma Eğitimi'nin ne kadar başarılı bir program olduğunu bizzat deneyimledim. Tüm katılımcıları yürekten kutluyorum” dedi.

‘HEPİMİZ İÇİN ÇOK GÜZEL BİR GÜN'

UTİKAD önceki Başkanlarından ve FIATA Onur Üyesi Kosta Sandalcı da törenin açılışında düşüncelerini katılımcılar ile paylaştı. Uzun yıllardır FIATA'da görev aldığını belirten Sandalcı, “Bu eğitimin Türkiye'de UTİKAD çatısı altında veriliyor olması benim için ayrı bir mutluluk kaynağı. Bu değerli eğitimin tüm katılımcılara büyük fayda sağlayacağına inanıyorum” diye konuştu.

Açılış konuşmalarını ardından UTİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Emre Eldener, törene katılım sağlayan FIATA Diploma Eğitimi eğitmenleri, Piri Reis Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Bölümü Dr. Öğretim Görevlisi Atiye Tümenbatur, UTİKAD Yönetim Kurulu Eski Üyesi ve Eski Genel Sekreteri Arif Davran, UTİKAD Yönetim Kurulu Üyesi ve MNG Havayolları Yer İşletme Başkanı Serkan Eren, UTİKAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Armada Denizcilik Lojistik Hizmetleri Genel Müdürü Cihan Özkal, Eğitmen ve Danışman Ahmet Aytoğan, UTİKAD Risk Yönetimi Müdürü Pınar Kapkın, SCHENKER ARKAS İstanbul Şube Müdürü Mahfi Kızılkaya, TEDAR Yönetim Kurulu Başkanı Tuğrul Günal ile UTİKAD'ın Önceki Başkanlarından ve FIATA Onur Üyesi Sayın Kosta Sandalcı'ya ‘Teşekkür Belgeleri'ni verdi. FIATA Diploma Eğitimi'ne eğitimci olarak da katkı sağlayan UTİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Emre Eldener ise ‘Teşekkür Belgesi'ni, Kosta Sandalcı'dan aldı.

SERKAN EREN “YILIN EN İYİ EĞİTMENİ” SEÇİLDİ

Bu yıl mezuniyet töreninde bir ilk daha yaşandı. Dönem içerisinde her eğitimden sonra katılımcılardan alınan eğitmen değerlendirmeleri sonucunda ‘Yılın En İyi Eğitmeni' belirlendi. UTİKAD Yönetim Kurulu Üyesi ve MNG Havayolları Yer İşletme Başkanı Serkan Eren, FIATA Diploma Eğitimi'nin 2018 – 2019 eğitim döneminde en yüksek puanı alarak “Yılın En İyi Eğitmeni” sertifikasının sahibi oldu. Katılımcıların yoğun alkışları arasında sahneye gelen Eren, sertifikasını UTİKAD Başkanı Emre Eldener'den aldı.

‘ÇOK KIYMETLİ BİR EĞİTİMİ TAMAMLADIĞIM İÇİN MUTLUYUM'

Mezunlara ise diplomalarını UTİKAD Yönetim Kurulu Başkan ve Üyeleri, UTİKAD Eski Başkanları Kosta Sandalcı ve Ayşe Nur Esin, UTİKAD Yönetim Kurulu Eski Üyesi ve Eski Genel Sekreteri Arif Davran ile UTİKAD Genel Müdürü Cavit Uğur verdi. Diplomaların sahiplerini bulmasının ardından FIATA Diploma Eğitimi'ni birincilikle tamamlayan ProSMT Elektronik firması Lojistik Müdürü Nalan Akbaş Sonkaya duygularını dile getirdi. Sonkaya; “Kendimi geliştirmek adına araştırma yaparken karşılaştığım FIATA Diploma Eğitimi'nin kariyerim için büyük bir şans olduğuna inanıyorum. Bu kadar kıymetli bir eğitimim ülkemize taşıyabildikleri için başta UTİKAD ve İTÜSEM olmak üzere lojistik sektörünün yetkin isimlerini ve eğitmenlerimizi kutluyorum. Bu eğitimi tamamladığım için gerçekten çok mutluyum” dedi.

Mezuniyet kutlaması, törenin ardından gerçekleşen kokteyl ile son buldu.