Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Denizyolu / KATAR, SOMALİ'DEKİ ‘HOBYO LİMANI PROJESİ’NE BAŞLADI

KATAR, SOMALİ'DEKİ ‘HOBYO LİMANI PROJESİ’NE BAŞLADI

KATAR, SOMALİ'DEKİ ‘HOBYO LİMANI PROJESİ’NE BAŞLADI27.08.2019
Katar, Somali'nin Galmudug eyaletindeki Hobyo Limanı inşaat projesini uygulamaya koydu. Katar Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Casim bin Seyf Ahmed es-Suleyti, limanın uluslararası kriterlere göre inşa edileceğini belirtti.

Katar Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Casim bin Seyf Ahmed es-Suleyti ile Somali Limanlar ve Deniz Ulaştırma Bakanı Meryem Uveys Cami, Somali'nin başkenti Mogadişu'da düzenlediği ortak basın toplantısında projeyle ilgili bilgi verdi.

Katar Dışişleri Bakanı Muhammed Abdurrahman Al Sani ile Somali Başbakanı hasan Ali Hayri'nin de hazır bulunduğu toplantıda konuşan Bin Seyf, Hobyo Limanı inşaat projesinin uygulamaya koyulduğunu, inşaat çalışmalarının bugünden itibaren başlayacağını söyledi.

Bin Seyf, limanın Somali halkının istifade etmesi için uluslararası kriterlere göre inşa edileceğini belirtti.

Somalili Bakan Uveys ise Hobyo Limanı inşaat projesinin vatandaşlara iş imkanı sağlayacağını ve ülke ekonomisine katkı sağlayacağını kaydetti.

Konuyla ilgili olarak, Katar Ulaştırma ve İletişim Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada ise söz konusu yatırımın iki ülke arasındaki sağlam ilişkileri yansıttığı ifade edildi.

Geçen Aralık ayında Katar ve Somali, aralarında Hobyo Limanı inşaat projesinin de bulunduğu bir dizi kalkınma anlaşmasına imza atmıştı.

Somali'nin kuzeydoğu sahilinde yer alan Hobyo Limanı, ülkenin en eski ve önemli limanlarından biri olarak kabul ediliyor.

DENİZ HABER AJANSI

Kaynak: ulasimonline.com
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr