Gündem

LOJİSTİK TEK BAŞINA SEKTÖR DEĞİLLOJİSTİK TEK BAŞINA SEKTÖR DEĞİL19.02.2009

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Ulaştırma ve Lojistik Sektör Meclis Başkanı Çetin Nuhoğlu, lojistiğin hiç bir zaman tek başına sektör olarak algılanmaması gerektiğini belirterek, "Lojistik tüm sektörlerin başarısının alt yapısını oluşturan bir temel araçtır" dedi.

Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) tarafından, Avrasya ve Doğu Akdeniz Ulaştırma ve Lojistik Enstitüsü Birliğinin (EMIT) kuruluşu ve uluslararası tanıtımı nedeniyle bir toplantı düzenlendi.

Toplantıda konuşan Çetin Nuhoğlu, Türkiye'nin üç kıtanın lojistik merkezi olmak için coğrafi bir avantaja sahip olduğunu ancak küreselleşmenin şirketler arasında olduğu kadar ülkeler arasında da yoğun rekabet ortamını beraberinde getirdiğini söyledi.

Tüm sektörlerde olduğu gibi ulaştırma ve lojistik sektöründe de rekabetin var olduğunu ve var olmanın temel yolunun teknoloji ve inovasyondan geçtiğini ifade eden Nuhoğlu, "Ancak lojistik hiç bir zaman tek başına sektör olarak algılanmamalı, lojistik aynı zamanda tüm sektörlerin başarısının alt yapısını oluşturan bir temel araçtır" şeklinde konuştu.

EMIT'in kuruluş aşamaları

EMIT'in resmen kuruluşunun ilk aşmasının gerçekleştiğini belirten Nuhoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kuruluşun temeli 2005 yılında atıldı. EMIT projesi, 2007 Kasım ayında İstanbul da yapılan uluslar arası konferans ve onun ardından bir araya gelen uluslar arası bir kadronun yaptığı ortak bir çalışma ile olgunlaştı. Söz konusu uluslar arası kadro, önce çağdaş standartlarda araştırma altyapısının, uluslararası saygınlığı olan bir kadro rehberliğinde kurulması için çaba harcayacaktır.

Bu çalışmalardan bazıları; Türkiye merkezli bir uluslararası 'üniversiteler arası ulaştırma ve lojistik öğretim ağı' oluşturmak. Bölge ülkeleri sanayisine hizmet vermeyi amaçlayan bir eğitim programının, çeşitli sanayi kuruluşları ve uluslar arası örgütlerle işbirliği içinde harekete geçirilmesi. EMIT'in dönüşeceği araştırma merkezinin ya da enstitüsünün kuruluş çalışmasının da merkezi çalıştıracak nitelikli insan gücünün yaratılmasına paralel olarak başlatılması."Nuhoğlu, EMIT projesini hem UND hem de TOBB'un desteklediğini belirterek, EMIT'de dünyaca ünlü uzmanların yer alacağını söyledi.

Dünya
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı
Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6
Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85
+90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72