Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gümrük / GÜMRÜKTE KİMLİK NUMARASI DÖNEMİ

GÜMRÜKTE KİMLİK NUMARASI DÖNEMİ

GÜMRÜKTE KİMLİK NUMARASI DÖNEMİ18.02.2009

Gümrük otomasyon sisteminde firma dosya takip programında artık firmanın vergi kimlik numarası veya T.C. kimlik numarası kullanılacak. Gümrük Müsteşarlığı'nın, Gümrük Genel Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ, Resmi Gazetede yayımlandı.

Gümrük Otomasyonu Bilgisayarlı Gümrük Etkinlikleri (BİLGE) sistemi aracılığıyla gümrük işlemleri yürütülen gümrük idarelerinde işlem yapan dış ticaret ve taşıma firmalarının mevcudiyeti, iş takipçisinin firma adına iş takibi yapma yetkisinin bulunup bulunmadığının tespiti, firma ve yetkililerinin tebligat adresleri, firmaların gümrük işlemlerinden dolayı doğabilecek adli ve idari ihtilafların takibatında muhatap alınması, firma yetkililerinin imza örneklerinin kontrolünü amaçlıyor.

Firmalar bazında risk analizi yapılması ve inceleme ve soruşturmalarda yararlanılması amacıyla firma dosyaları oluşturulmasına ve Firma Dosya Takip Programı kullanılarak firma dosyalarının elektronik ortama aktarılmasına ilişkin usul ve esasların belirlenmesi amacıyla hazırlanan tebliğde, "Sistemin İşleyişi" maddesinde değişiklik yapıldı.

Buna göre, daha önce "BİLGE kullanıcı kodu ve şifresi" ile Firma Dosya Takip Programına girilen belgeler artık "firmanın vergi kimlik numarası veya TC kimlik numarası" kullanılarak sisteme yüklenecek.

Dünya

Tebliğ değişikliği 11 şubat itibariyle yürürlüğe girdi.

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr