Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / TÜRKİYE, TAŞIMA VE ULAŞTIRMADA ATAĞA KALKIYOR

TÜRKİYE, TAŞIMA VE ULAŞTIRMADA ATAĞA KALKIYOR

TÜRKİYE, TAŞIMA VE ULAŞTIRMADA ATAĞA KALKIYOR16.07.2019
2023 yılına kadar yolcu ve yük taşımacılığının her alanında önemli adımlar atılacak. Havayolundan yararlanan yolcu sayısı, 55 milyonluk artışla 266 milyona çıkarılacak, toplam 2 bin 872 kilometre bölünmüş yol yapılacak

On Birinci Kalkınma Planı (2019-2023) kapsamında, plan döneminin tamamlandığı 2023 yılına kadar yolcu ve yük taşımacılığının her alanında önemli atılımlar hayata geçirilecek. TBMM'ye sunulan plan çerçevesinde Türkiye'nin coğrafi avantajından faydalanılarak demir ve denizyollarının taşıma paylarının artırılması, hızlı, esnek, emniyetli, güvenilir ve entegre bir ulaştırma sisteminin tesis edilmesiyle lojistik maliyetlerin düşürülmesi, ticaretin kolaylaştırılması ve ülkenin rekabet gücünün artırılması temel amaç olarak belirlendi. Plan kapsamında yapılacak çalışmalar şunlar:

- Kombine yük taşımacılığı hizmetleriyle bu alandaki yük terminalleri ve aktarma merkezlerine yönelik program hazırlanacak.
- Özel demiryolu işletmeciliğinin teşvik edilmesi ve demiryollarında serbestleşmenin geliştirilmesine yönelik ikincil mevzuat tamamlanacak.
- Karayolu taşımacılığında diplomatik kanallar zorlanacak.
- Blokzincir'in yaygınlaştırılması için ulaştırma ve gümrük hizmetlerinde altyapı çalışmaları tamamlanacak.

AKILLI SİSTEMLER

Karayolundaki akıllı ulaşım sistemleri tamamlanarak, uygulamaya konulacak. Kara yolundaki kazalardan kaynaklı ölüm, yaralanma ve hasarların en aza indirilmesi sağlanacak.

- Kara yolundaki darboğazlar giderilecek, kaza kara noktaları iyileştirilecek ve toplam 2 bin 872 kilometre bölünmüş yol yapılacak.
- Elektronik denetim sistemlerinde anlık hız denetimi yerine ortalama hız denetimleri esas alınacak.
- Demir yolu yolcu taşımacılığında kamu hizmeti yükümlüleri belirlenerek demir yolları alternatif tren işletmecilerine açılacak.

"YEŞİL LİMAN" UYGULAMALARI

- Limanlarda enerji verimliliğinin artırılması, çevresel etkilerin en aza indirilmesine yönelik "Yeşil Liman" uygulamaları desteklenecek.
- Geçen yıl 211 milyon olan hava yolundan yararlanan yolcu sayısı, 55 milyonluk artışla 2023'te 266 milyona çıkarılacak.

DEMİR YOLUNDA EMNİYET ARTIRILIYOR

Demiryolunda emniyet artırılacak, gar ve istasyonlarda engelsiz ulaşım imkanları geliştirilecek. Yolcu konforunun artırılması amacıyla tren hatları tamamlanacak. Yüksek Hızlı Tren (YHT) hatlarında arz ve talep dengesi gözetilerek tren planlaması yapılacak ve ekspres seferler artırılarak seyahat süreleri kısaltılacak.
 
AA

Kaynak: lojiport.com
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr