Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / ‘’BÖLÜNMÜŞ YOL AĞINI 26 BİN 642 KİLOMETREYE ULAŞTIRDIK’’

‘’BÖLÜNMÜŞ YOL AĞINI 26 BİN 642 KİLOMETREYE ULAŞTIRDIK’’

‘’BÖLÜNMÜŞ YOL AĞINI 26 BİN 642 KİLOMETREYE ULAŞTIRDIK’’14.05.2019
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, iyi ve doğru hizmet etmenin önemine dikkati çekerek, "Hiçbir işimizi heba etmeyelim, layıkıyla yapalım, mevzuata sığınıp da hizmetin yapılmasına mani olmayalım. İşlerimizi kanun ve nizam çerçevesinde yapalım ancak durduk yere ne kimseyi süründürelim ne de bir işe mani olalım." dedi.

Bakan Turhan, Karayolları Genel Müdürlüğünün (KGM) düzenlediği iftar yemeğine katıldı.

Genel Müdürlük binasında gerçekleşen yemeğin ardından konuşan Turhan, "karayolcuların" büyük bir aile olduğunu ve kendisinin de bu ailenin mensubu olmaktan şükran duyduğunu belirterek, "Birbirimize karşı bu sıcaklığımız olmasa, birbirimizden bu enerjiyi almasak bu denli büyük işler yapabilir miydik? İşte buna inandığımız için işimizi ibadet aşkıyla yapıyoruz. Biliyorsunuz bizim inancımızda yoldaki taşı kaldırıp atmak yani yolu açmak, yolu engelsiz hale getirmek sadakadır. Allah'ın izniyle bizler, taşı yoldan almanın ötesinde yolun kendisini yapıyoruz, tünellerle dağları deliyoruz, köprülerle denizleri aşıyoruz." diye konuştu.

Ulaşım alanında özellikle de karayolu ulaşımında bir devrim yaşandığının altını çizen Turhan, bölünmüş yol ağını 26 bin 642 kilometreye ulaştırdıklarını, 77 ilin birbiri ile bağlantısını sağladıklarını söyledi.

Turhan, trafiğin yüzde 81'inin artık bölünmüş yollarda seyrettiğini ifade ederek, şöyle devam etti:

"Bu sayede 17 milyar 771 milyon lira yıllık yakıt-zaman tasarrufunun yanında, emisyon salımında da yıllık 3 milyon 294 bin ton azalma sağlamış olduk. Sınır kapıları, limanlar, demiryolları ve havalimanları ile bağlantıları sağlayacak olan, Doğu-Batı koridorlarının yüzde 90'ını, Kuzey-Güney koridorlarının da yüzde 85'lik bölümünü tamamladık. Başlatmış olduğumuz otoyol seferberliği çerçevesinde, otoyol uzunluğunu 2 bin 842 km'ye çıkardık. Kuzey Marmara Otoyolu'nun tamamını 2020 yılında hizmete açmış olacağız."

Yapımı devam eden Ankara-Niğde Otoyolu projesiyle Ankara'yı, Akdeniz ve Güneydoğu Bölgesi'ne bağlayacaklarını, böylece Avrupa-Orta Doğu otoyol bağlantısının da kesintisiz hale geleceğini dile getiren Turhan, 2020'de tamamlayacakları bu projeyle turizm merkezi Kapadokya'ya ulaşımı daha konforlu hale getireceklerini kaydetti.

Bakan Turhan, kaynak temini için ellerinden  gelen her imkanı seferber edeceklerini aktararak, "Ancak, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da kamu kaynaklarının efektif kullanımı konusunda azami dikkat göstermenizi istirham ediyorum. Özellikle ülkemiz için en faydalı projelerin seçilmesi ve ihaleden sonra proje değişikliği yapılmaması hususuna çok dikkat edilmesini istiyorum." ifadelerini kullandı.

Turhan, sözlerini şöyle tamamladı:

"Asıl olan milletimize, ülkemize, devletimize en iyi ve en doğru şekilde hizmet etmektir. Hiçbir işimizi heba etmeyelim, layıkıyla yapalım, mevzuata sığınıp da hizmetin yapılmasına mani olmayalım. İşlerimizi kanun ve nizam çerçevesinde yapalım ancak durduk yere ne kimseyi süründürelim, ne de bir işe mani olalım. Bu duygu ve düşüncelerle içinde bulunduğumuz bu kutlu ayın memleketimize, milletimize ve tüm insanlığa hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Ramazan ayının rahmeti ve mağfireti hepimizin üzerine olsun."

Kaynak: www.uab.gov.tr
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr