Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Demiryolu / DEMİRYOLU ALTYAPISININ YÜZDE 45’İ ELEKTRİKLİ VE SİNYALLİ

DEMİRYOLU ALTYAPISININ YÜZDE 45’İ ELEKTRİKLİ VE SİNYALLİ

DEMİRYOLU ALTYAPISININ YÜZDE 45’İ ELEKTRİKLİ VE SİNYALLİ25.03.2019Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, demiryollarının kapasitesinin daha da artırılması için elektrik, sinyalizasyon ve iletişim altyapısını tesis ederek daha güvenli ve konforlu hale getirdiklerini belirtti.

Turhan, “Demiryolu ulaşımında konvansiyonel sistemde sinyalizasyonunuz, elektrifikasyonunuz, iletişim sisteminiz yoksa taşıyıcı tren setleri bir istasyona vardığında arkadaki tren hareket edebiliyor. Yaptığımız bu haberleşme sistemiyle trenler birbiriyle iletişim sağlayabilecek ve takip edebilecek. Bu, güvenlik için önemli. Kazalardan sonra “sinyalsiz hattı açtınız, işlettiniz” diye eleştirilere maruz kalıyoruz. Ülkemizdeki demiryolu altyapısının yüzde 45'i elektrikli ve sinyalli. Altyapıyı yaptık, rayları değiştirdik, balansları, traversleri iyileştirdik, güçlendirdik.”

Ulaşımda miktar-mesafe ilişkisinin önemine dikkati çeken Turhan, “Ülkemiz büyüdü, gelişti, mal ve insan hareketi arttı. Ülkemizdeki yolculuk hareketleri 3'e, yük hareketi de 3,5'e katlandı. Bu, ülkemizin ekonomik olarak büyüdüğünü de gösteriyor.” ifadesini kullandı.

“Demiryollarına ağırlık verilecek”

Turhan, yeni dönemde demiryollarına daha fazla ağırlık vereceklerini belirterek, şunları söyledi: “Demiryollarımızın kapasitesini artıracağız. Demiryolu, ulaşım maliyetleri girdisi açısından, bir malın dünya piyasasında rekabet edebilmesinde karayoluna göre 3 kat daha ucuz olabiliyor. Bu çok önemli bir konu. Önceden miktar-mesafe ilişkisinden dolayı bir mal ve hizmette ulaşım maliyetleri girdisi, 2000'li yıllarda yaptığımız hesaplara göre yüzde 15'e yakındı. Biz bölünmüş yolları yaptık, yollarımızı iyileştirdik, standartları yükselttik ve bunu yüzde 10'lara çektik.”

Son 17 yılda 537 milyar liralık yatırım yaptıklarını, yatırımların 139 milyar liralık kısmını yap-işlet-devret modeliyle gerçekleştirdiklerini aktaran Turhan, bunların ülkedeki yatırım ortamının iyileştirilmesi ve daha güvenli hale getirilmesiyle hayata geçirildiğini dile getirdi.

Turhan, Türkiye'ye hem sermaye çektiklerine hem de ihtiyaç duyulan projelerin hayata geçirildiğine işaret ederek, “İstanbul Havalimanı 10 milyar dolarlık tesis. Bunda kamu kaynağı harcamadık ve işletmeye açıldı. İşletmeci bize her yıl 822 milyon avro kira ödeyecek.” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: ulasimonline.com