Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Demiryolu / DEMİRYOLU SEKTÖRÜNDE TÜRK-KAZAK İŞ BİRLİĞİ

DEMİRYOLU SEKTÖRÜNDE TÜRK-KAZAK İŞ BİRLİĞİ

DEMİRYOLU SEKTÖRÜNDE TÜRK-KAZAK İŞ BİRLİĞİ18.03.2019Kazakistan Demiryolları ve TCDD Taşımacılık Genel Müdürlüğü heyetleri Bakü-Tiflis-Kars (BTK) Demiryolu Hattı ve Trans-Hazar Uluslararası Taşıma güzergâhında taşımaları artırmak ve yeni işbirlikleri yapmak amacıyla 15 Mart 2019 tarihinde bir araya geldi.

TCDD Taşımacılık Genel Müdürlüğünde gerçekleşen oturumlara, Kazakistan demiryolları Genel Müdürü Sauat Mynbayev ve TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Erol Arıkan başkanlık etti.

Erol Arıkan; “BTK ve Trans Hazar Taşıma Güzergâhı demiryolu idareleri için çok önemli bir fırsat”

TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Erol Arıkan; BTK ve Trans Hazar Taşıma Güzergâhının Türkiye ve demiryolu idareleri için çok önemli bir fırsat olduğunu ifade ederek, “Çin'den Avrupa'ya gerçekleşecek taşımalarda bu güzergâhların kullanılması, taşınacak yüklere hızlı ve ekonomik bir ilerleme sağlayacaktır” dedi. Arıkan, “şu anda Kazakistan'dan Türkiye'ye gelen konteynerlerin boş geri dönmesini istemediklerini belirterek bu anlamda arzı artırmak için çalıştıklarını” söyledi. Çeşitli taleplerinin geldiğine, demiryoluyla yapılacak taşımalarda her zaman ücret unsuru ön plana çıktığına değinen Genel Müdür Arıkan “müşteri beklediği ücreti bulamadığında başka arayışlar içerisine girebiliyor. Müşterilerimize yardımcı olmak ve bu koridorun işlerliğini artırmak için öncelikle ortak ve makul bir ücret politikası belirlemeliyiz” dedi.

Sauat Mynbayev: “En Kısa Sürede Çin'den Türkiye'ye Tren İşletilmesi Gerekiyor”

Kazakistan Demiryolları Genel Müdürü Sauat Mynbayev Çin ve Orta Asya'dan Türkiye ve Türkiye üzerinden Avrupa'ya yapılacak demiryolu taşımaları için potansiyel olduğunu belirtti. Mynbayev; “Potansiyeli geliştirmek mümkün, bunun için öncelikle düzgün çalışan bir sistem yaratılmalı. En kısa sürede Çin'den Türkiye'ye düzenli çalışan bir trenin başlatılması gerekiyor. Bu tren şimdilik haftada bir, ileriki süreçte ise sefer sayılarında artışa gidilebilir” dedi.

“Her türlü işbirliğine hazırız”

İdareler arasındaki görüşmelerin devam etmesinin, iletişim kaynaklarının her zaman açık olmasının önemini belirten Genel Müdür Mynbayev; “Biz her zaman varız. Tarihsel bağlarımızın güçlü olduğu Türkiye ve idarelerimiz arasında ilişkilerimizi güçlendirmek için her türlü işbirliğine hazırız” dedi.

Kaynak: tcddtasimacilik.gov.tr
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr