Gündem

MARMARAY NE ZAMAN BİTECEK?MARMARAY NE ZAMAN BİTECEK?11.02.2009

Binali Yıldırım, MARMARAY Projesi çerçevesinde Ayrılıkçeşme-Üsküdar Tüneli'nin tamamlanan 3 bin 500 metrelik kısmını gezerek incelemelerde bulundu. Tamamlanan kısmın uç noktasına, projede yük taşımak için kullanılan bir vagonun içinde gazetecilerle giden Yıldırım, burada yaptığı açıklamada, bugün projede tarihi bir günün yaşandığını, yeni bir adımı tamamlamış olmanın mutluluğunun paylaşıldığını dile getirdi.

MARMARAY'ın sadece İstanbul'un ulaşımını rahatlatmakla kalmayacağını belirten Yıldırım, aynı zamanda Tokyo'yu Londra'ya bağlayacak, Türk-Japon dostluğunu pekiştirecek uluslararası bir demiryolu köprüsünün de kurulduğunu ifade etti.

Yıldırım, proje kapsamında kısa bir süre önce Üsküdür'dan Sirkeci'ye kadar olan bölümün tamamlandığını ve son tüpün kapağının çekildiğini, bugün Ayrılıkçeşme'den başlayan Yavuz Selim ve Atatürk tünellerinin, yaklaşım tüneliyle birleşme aşamasına geldiğini aktardı. Yıldırım, “Toplam 3,5 metre tünel hazır hale gelmiştir. Bu sağdaki Yavuz Selim tüneli kısmı... 1,5 ay gibi kısa bir sürede soldaki Atatürk tüneli de ışığı görmüş olacak” dedi. Tünel çalışmaları yapılırken her biri 5 ton olan 6 adet çemberle tünelin çepeçevre kuşatıldığını, böylece herhangi bir sızıntının, toprak kaymasının ya da tünel üzerindeki binaların hasar görmesinin de önüne geçildiğini anlatan Yıldırım, “Böylesine modern bir teknolojinin ürünü olan bu projede adım adım sona doğru yaklaşıyoruz” diye konuştu.

Yıldırım, bundan sonraki aşamada Üsküdar istasyonuna doğru 360 metre daha kazı yapılacağını, istasyon girişlerinin tamamlanmasından sonra da kazıya 750 metre daha devam edilerek Üsküdar kısmının denizdeki tüplerle birleştirileceğini belirtti.

Aynı çalışmaların Avrupa yakasında da Kazlıçeşme'den başlamak üzere Anadolu yakası yönüne doğru ilerlediğini ifade eden ve “Böylece hedefimiz 2012 sonunda inşallah Marmaray'ı bitirip hizmete açmak olacak” diyen Yıldırım, projeye dahil olan yüklenici firmalardan, kurumlara ve çalışanlara, emeği geçen herkese teşekkür ettiğini söyledi.

Bakan Yıldırım, şöyle devam etti: “Projenin her adımı bittikçe ülkem adına gurur duyuyorum, İstanbullular adına büyük bir heyecan yaşıyorum. Çünkü bu projenin İstanbul'a çok büyük faydası olacak. İstanbul'un toplu taşımacılıktaki payını yüzde 7'den yüzde 28'e çıkaracak. Bugün İstanbul'un sorunlarını seçim saptırma halinde konuşanlar şunu bilsinler ki, bu ekip yerin altında İstanbul'un sorunlarını sessiz sedasız, kimseyi rahatsız etmeden çözmeye devam ediyor. Onlar için gece-gündüz çalışıyor.”

 

 

DLH Genel Müdürü Aslan

Demiryollar, Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı (DLH) Genel Müdürü Ahmet Aslan da, bugün bir tören yapmak amacıyla bir araya gelmediklerini, ancak Bakan Yıldırım'ı bu projeye emeği geçen çalışma arkadaşlarıyla birlikte karşılamak istediğini belirtti.

Aslan, projede herkesin özveriyle çalıştığına işaret ederek, “İster masa başında, ister fiilen inşaatta yer alan bütün arkadaşlarıma burada teşekkür etmek istiyorum” dedi.

Bakan Yıldırım kameramanlık yaptı

Binali Yıldırım, konuşmasının ardından proje yetkililerinden bilgi almaya devam etti. Bu sırada kameraların sürekli kendisini çekmesi üzerine TRT kameramanından kamerasını isteyen Yıldırım, omzuna kamerayı alarak kendisini görüntüleyen basın mensuplarını çekmeye başladı. Kameramanlara, “Sürekli çekiyorsunuz. Bakalım gerçekten çekiyor musunuz, yoksa numara mı yapıyorsunuz?” diyen Yıldırım, kameranın nasıl kullanıldığına ilişkin bilgi alarak çekimi sürdürdü.

Basın mensuplarını tek tek görüntüleyen Yıldırım, kameranın oldukça ağır olduğunu belirterek, “Bununla benim bir haftada bel fıtığım azar. Aslında siz de ağır işçi konumunda olmalısınız” dedi. Bazı basın mensuplarının, “Yasayla yıpranma hakkımız kaldırıldı bakanım” sözleri üzerine de Yıldırım, “Öyle mi?” diye sordu ve ardından “Milleti çok yıprattığınız için” yorumunu yaptı. Daha sonra kamerayı sahibine teslim ederek “Zor iş bu” diyen Yıldırım, bu kez de çekimlerini yaptığı basın mensuplarının yanına geçerek, kameralara görüntü verdi.

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı
Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6
Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85
+90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72