Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Demiryolu / TCDD TAŞIMACILIK-AZERBAYCAN DEMİRYOLLARI GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRİYOR

TCDD TAŞIMACILIK-AZERBAYCAN DEMİRYOLLARI GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRİYOR

TCDD TAŞIMACILIK-AZERBAYCAN DEMİRYOLLARI GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRİYOR01.03.2019
TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Erol Arıkan Azerbaycan Demiryolları Genel Müdürü Cavid Gurbanov ve beraberindeki heyetle 25 Şubat Pazartesi günü İstanbul'da bir araya geldi. 
 
TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Erol Arıkan'ın Başkanlığını yaptığı toplantıya ayrıca Lojistik Dairesi Başkanı Mehmet Altınsoy, Ticari İlişkiler Daire Başkanı Baykal Tul ve Kurumsal Emniyet Yönetimi Dairesi Başkanı Erhan Gör katıldı.
 
Dünya Demiryolu Sektöründe Söz Sahibiyiz
 
Genel Müdür Arıkan Azerbaycan Demiryolları heyetini Türkiye'de ağırlamaktan mutluluk duyduklarını belirterek; "İki demiryolu idaresinin işbirliği ile başta BTK hattı olmak üzere Avrupa'dan Çin'e – Çin'den de Avrupa'ya uzanan demiryolu taşımalarında, hem Türkiye hem de Azerbaycan söz sahibi olmuştur. Çin-Avrupa demiryolu güzergahındaki birçok projenin hayata geçmesi ile demiryollarında önemli miktarda taşıma artışı olacaktır. Kardeş ülke Azerbaycan'la birlikte orta koridoru ve devamında Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattını daha etkin hale getireceğiz, birlikte daha da büyüyecek ve güçleneceğiz”  dedi.
 
“Hibrit vagon üretilecek”
 
Azerbeycan Demiryolları Genel Müdürü Cavid Gurbanov ise BTK hattı taşımalarının artırılması için bazı tedbirlerin birlikte alınması gerektiğinin altını çizdi. Gurbanov; Azerbaycan' dan çıkan yükün aktarma yapılmadan Türkiye ve Avrupa' ya gidebilmesi için Azerbaycan'da hibrit vagon üretileceğini söyledi. Ayrıca Azerbaycan ile Türkiye arasında yolcu taşımacılığı yapılması için üretilen vagonların tamamlanmak üzere olduğunu en kısa sürede Bakü-Ankara arasında yolcu taşınmaya başlanacağını söyledi.
 
"Marmaray İşyerlerinde İnceleme"
 
Genel Müdür Erol Arıkan daha sonra ekibi ile birlikte Mart ayında açılması planlanan Gebze-Halkalı Baliyö hattı ve Marmaray'ın devam eden çalışma bölgelerini yerinde inceledi. Arıkan ayrıca Halkalı ve Sirkeci Marmaray Araç Bakım Atölyelerini ziyaret etti ve yetkililerden bilgi aldı.
 
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr