Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / UTİKAD, İŞ’TE EŞİT KADIN SERTİFİKASI’NI YENİLEDİ

UTİKAD, İŞ’TE EŞİT KADIN SERTİFİKASI’NI YENİLEDİ

UTİKAD, İŞ’TE EŞİT KADIN SERTİFİKASI’NI YENİLEDİ26.02.2019Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği (UTİKAD) kurumsal sorumluluk çerçevesinde çalışmalarını sürdürüyor. Geçtiğimiz yıllarda Yeşil Ofis Sertifikası alan ilk sivil toplum kuruluşu olan aynı zamanda Sürdürülebilir Lojistik Sertifikası'nı sektöre sunan UTİKAD, 2017 yılında İş'te Eşit Kadın Sertifikası'nı almaya hak kazanan ilk sivil toplum kuruluşu olmuştu.

Sürdürülebilirlik Akademisi tarafından verilen İş'te Eşit Kadın Sertifikası'nı yenilemek için denetime giren UTİKAD, aradan geçen süreçte ortaya koyduğu çalışmalar ve gelişim ile yeniden sertifika aldı.

2009 yılında, sürdürülebilir ve daha yaşanabilir bir dünya için iş dünyasında değişim yaratmak ve geleceği şekillendirmede etkili olmak üzere oluşturulan Sürdürülebilirlik Akademisi, “Değişim Zamanı” sloganı ile sürdürülebilirliği kurumların gündeminde tutmayı başardı. 2015 yılından itibaren ise “Değişimi Yönetmek” hedefi ile çalışmalarını yürüten kurum, İngiliz denetim şirketi Intertek iş birliği ile İş'te Eşit Kadın Sertifikası projesini hayata geçirdi.

İş'te Eşit Kadın Sertifikası, iş hayatında kadınlara eşit haklar ve fırsatlar verilmesi için çalışan kurumların çalışmalarını belgelendirmeyi ve deneyimleri ile iş dünyasında dönüşümü desteklemeyi hedefliyor. İş'te Eşit Kadın Sertifikası'na başvuru, gönüllülük esası taşıyor. Başvuru adımını, Intertek tarafından gerçekleştirilen bağımsız bir denetim aşaması takip ediyor. Bağımsız değerlendirme sonucunda minimum yüzde 70 puan alan kurumlar sertifikaya hak kazanıyor. Sertifikalar iki yıl geçerli olup, iki yıllık süre sonunda dileyen kurum sertifika uzatımı için başvuru yapabiliyor ve tekrar denetim sürecine başlıyor. Ülkemizde çalışma hayatında kadının varlığının desteklenmesini ve geliştirilmesini önemseyen Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği UTİKAD, İş'te Eşit Kadın Sertifikası'nı ilk olarak Eylül 2017'de almış ve sertifikayı almaya hak kazanan ilk sivil toplum kuruluşu olmuştu.

Sertifikanın devamlılığını sağlamak için başvuru yapan UTİKAD, başarılı geçen denetim sonucunda yüksek bir puanla yeniden sertifikalandırıldı. Lojistik sektöründeki kadın istihdamına yönelik farkındalığı arttırmak amacıyla çalışmalarını sürdüren UTİKAD, tüm üyelerini de İş'te Eşit Kadın Sertifikası almaya davet etti.
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr