Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gümrük / RUSYA İLE GÜMRÜK KRİZİ SÜRÜYOR

RUSYA İLE GÜMRÜK KRİZİ SÜRÜYOR

RUSYA İLE GÜMRÜK KRİZİ SÜRÜYOR04.02.2009

Rusya'nın Türk TIR'larını gümrükte bekletmeye başlamasıyla aylar önce ortaya çıkan krizin ilk günlerinde hükümeti bölen "kırmızı çizgi" uygulaması yeniden gündeme geliyor. O günlerde Rusya'ya karşı Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen'in kırmızı çizgi misillemesi önerisine bakanlar kurulundan onay gelmemişti. Ancak Rusya'nın Türkiye ile imzaladığı protokolü uygulamaya koymaması nedeniyle Rus gümrüklerinde Türk firmaların sıkıntısı sürüyor. Tüzmen, "Yine haklı çıktık. Ama ben haklı çıkmaktan pek memnun olmuyorum" diye konuştu. Daha önceden ne yapılması gerektiğini söylediğini ancak kabul görmediğini belirten Tüzmen, "Şimdi bir şekilde çalışıp tekrar düzeltmek lazım" dedi. Tüzmen, daha önce ortaya koydukları çözüm önerilerinin ortada olduğunu söyleyerek kırmızı çizgi uygulamasının yeniden gündeme gelebileceği sinyalini verdi. Tüzmen, "Türkiye'nin eli zayıfladı mı" sorusunu ise "Sıkıntıya rağmen yine de yapılabilecek şeyler var" sözleriyle yanıtladı.

 

Tarım ürünlerinde de aynı noktaya gelinecek

İran temasları sırasında önceki gün gazetecilerin gümrük sorununa ilişkin sorularını yanıtlayan Tüzmen, bugüne kadar Rusya'yla çok sayıda ikili anlaşma imzaladıklarını, bu nedenle Rus tarafının olaylara tepkisini ve Rus bürokrasisinin nasıl işlediğini iyi bildiklerini belirtti. Tüzmen, gümrüklerde sorunun başladığı dönemde çalışma arkadaşlarıyla bir yol planı yaptıklarını söylerken, orada önerilen tedbirlerin kabul görmemesi nedeniyle istemedikleri ama "Bakın böyle oldu" dedikleri bir noktaya gelindiğini ifade etti. "Artık olan oldu. Bu saatten sonrasına bakmak, ilişkileri tekrar düzeltmek lazım" diyen Tüzmen, Rusya ile Türkiye arasındaki ticaretin 38 milyar dolar gibi küçümsenemeyecek büyüklükte olduğunu vurguladı. Özellikle önemli ihraç ürünlerine getirilen kısıtlamanın Rusya'da pazar kaybettirdiğine dikkat çeken Tüzmen, "Bu, çok tatsız bir durum. Tarım ürünlerinde de aynı şeyi söylemiştik. Göreceksiniz onda da aynı noktaya gelinecek" dedi.

 

Kurda olduğu gibi bunda da haklı çıktık

DTM olarak gerek Eximbank ve İGEME gerekse TİM'deki bilgi birikimi sonucu bazı olaylara önceden müdahale ettiklerini belirten Tüzmen, yaptıkları erken uyarıların yanlış anlaşılmaması gerektiğini söyledi. Tüzmen, "Kurda da Rusya hadisesinde de olduğu gibi zaman hep bizi haklı çıkarmıştır" diye konuştu. Sonuç olarak olayın yükünün kaldırılması ve dış ticaretin tekrar aynı hızla sürmesinin yine kendi sorumluluklarında olduğunu söyleyen Tüzmen, "Türkiye'nin eli zayıfladı mı" sorusuna ise "Yorumu size bırakıyorım. Almış olduğumuz tabloyla yola ne kadar devam edebiliriz ona baktık. Bu kadar sıkıntıya rağmen yine de yapılabilecek şeyler var" dedi. Tüzmen, tekrar aynı noktada iyi niyetle Rus yetkililerle masaya oturup bu sorunların acilen çözülmesini sağlamak gerektiğini ifade etti.

 

Mısır ve İran gezisi, 550 milyon dolar getirdi

Tüzmen, son 2 haftada işadamlarıyla Mısır ve İran'a yaptıkları gezilerde 300 milyon doları İran'dan olmak üzere toplam 550 milyon dolarlık ihracat yapıldığını kaydetti. Mısır'da 6 fabrikanın açılışını yaptıklarını söyleyen Tüzmen, bu ülkelere işadamı götürmesine dönük eleştirilere ilişkin ise şöyle konuştu: "Türkiye'de ekonomik ömrünü tamamlamamış, ancak yeni teknolojinin uzağında yatırımlar varsa bunları makine olarak götürüp ucuz işgücüyle birleştirerek rekabet gücüyle dünyaya mal satabiliyorsunuz. Mısır'a Türk yatırımları 1.5 milyar doları geçti. Orada otobüs fabrikası kurduk; jant, lastik, aksesuar; her şeyi Türkiye'den gidiyor". Kriz nedeniyle eve kapanıp dışarı çıkmak için krizin geçmesinin beklenemeyeceğini söyleyen Tüzmen, yakın coğrafyanın kültürel ortaklıklar nedeniyle Türk firmalarına sunduğu daha rahat iş fırsatlarına da dikkat çekti. Lojiport

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr