Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Ekonomi / İş Dünyası / "ÇİN PAZARI 2023 HEDEFİ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ"

"ÇİN PAZARI 2023 HEDEFİ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ"

24.12.2018Türkiye Çin İş Geliştirme ve Destekleme Derneği Başkanı İhsan Beşer: "Çin'e yapılan ihracatın artması 2023 hedefleri doğrultusunda çok önemli" dedi.

Türkiye Çin İş Geliştirme ve Destekleme Derneği Başkanı İhsan Beşer, "Çin pazarını, Avrupa'ya alternatif yeni bir pazar kazanma ve özellikle yaş meyve sebze üreticilerinin ürünlerinin iyi paraya satılması noktasında çok önemsiyoruz. Çin'e yapılan ihracatın artması 2023 hedefleri doğrultusunda çok önemli." dedi.

Beşer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 7 yıl Türkiye Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler, Serbest Meslek Mensupları ve Yöneticiler Vakfı (TOSYÖV) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini yürüttüğünü, bu süre zarfında Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçiliği ile İstanbul, Ankara, Isparta ve Afyonkarahisar'da pek çok organizasyon yaptıklarını söyledi.

Çin'e ziyaretlerde bulunduklarını anlatan Beşer, "Bütün bunların neticesinde Türkiye ile Çin arasında 2015 yılında G-20 zirvesinde 7 anlaşma imzalandı. Bunlardan bir tanesi de Türk kirazının Çin'e ihraç edilmesiyle ilgiliydi." diye konuştu.

Bu yıl Türkiye'den ilk kez Çin'e kiraz ihracatı gerçekleştirildiğini belirten Beşer, "Isparta'da yetiştirilen kirazlardan 6 tonunu bu yıl uçak kargo ile Çin'e ihraç ettik. Bu sayede kiraz üreticisi biraz da olsa nefes aldı ancak kirazla kalmayacağız. Önümüzdeki yıllarda Çin'e süt tozu, incir, fındık, pamuk, zeytinyağı ve kanatlı hayvan da göndereceğiz." dedi.

"Ocak ayında Pekin ve Şangay'da ikili temaslarımız olacak"

Türkiye'den Çin'e yapılan ihracatın önemine dikkati çeken Beşer, şöyle devam etti: "Çin pazarını, Avrupa'ya alternatif yeni bir pazar kazanma ve özellikle yaş meyve sebze üreticilerinin ürünlerinin iyi paraya satılması noktasında çok önemsiyoruz. Çin'e yapılan ihracatın artması 2023 yılı Türkiye ihracat hedefleri doğrultusunda çok önemli.

15 Kasım'da Türkiye Çin İş Geliştirme ve Destekleme Derneği olarak yeni bir dernek oluşumunda bulunduk. Çin Büyükelçiliği Ticaret Müsteşarı bu konuda çok büyük destek verdi. Ankara'da resepsiyon verdik. 600 milyon nüfusa sahip bir coğrafyada ikili ilişkiler noktasında görüşmelerimiz oluyor.

Ocak ayı içinde dernek olarak Pekin ve Şangay'da ikili temaslarımız olacak. Sonrasında ihracat noktasında önemli adımlar atacağımızı düşünüyoruz."

Kaynak: ulasimonline.com
 
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr