Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Ekonomi / İş Dünyası / BAKAN PEKCAN: CUMHURİYET TARİHİNİN EN YÜKSEK KASIM AYI İHRACATI GERÇEKLEŞTİ

BAKAN PEKCAN: CUMHURİYET TARİHİNİN EN YÜKSEK KASIM AYI İHRACATI GERÇEKLEŞTİ

BAKAN PEKCAN: CUMHURİYET TARİHİNİN EN YÜKSEK KASIM AYI İHRACATI GERÇEKLEŞTİ03.12.2018Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "Kasımda ihracatımız geçen yılın aynı ayına göre yüzde 9,49 artarak 15 milyar 532 milyon dolara yükseldi ve Cumhuriyet tarihinin en yüksek kasım ayı ihracat değerine ulaştı. Son 12 aylık ihracatımız %7,8 artışla 168 milyar 77 milyon dolara yükselirken, bu rakam da Cumhuriyet tarihinde ulaştığımız en yüksek yıllık ihracatımız oldu." dedi.

Ticaret Bakanlığımızca açıklanan Kasım ayı Dış Ticaret, Ticaret, Esnaf ve Kooperatiflere İlişkin Geçici İdari Verilerine göre, Kasım ayında ihracatımız bir önceki yılın aynı ayına göre %9,49 artarak 15 milyar 532 milyon dolara yükseldi. Böylece geçen ay itibarıyla ihracatımız 15,5 milyar dolar ile Cumhuriyet tarihinin en yüsek Kasım ayı ihracat değerine ulaştı.

İhracatımızda bir rekor da son 12 aylık dönem itibarıyla geldi. Son 12 aylık ihracatımız ise %7,8 artışla 168 milyar 77 milyon dolara yükselirken, bu rakam da Cumhuriyet tarihinde ulaştığımız en yüksek yıllık ihracatımız oldu.
Ülkemizin küresel ticaretteki rekabetçi gücünü artırmak için sürdürdüğümüz çalışmaların sonuçlarını görmek memnuniyet vericidir. 2018 yılı ihracatta rekorlar yılı olarak geçmeye devam ediyor.

Yeni Ekonomi Programı'nda öngörülen yılsonu ihracat değeri olan 170 milyar dolar hedefine ulaşacağımıza inancımız tamdır.
Diğer taraftan Kasım ayında ithalatımız bir önceki yılın aynı ayına göre %21,5 azalarak 16 milyar 136 milyon dolar seviyesine geriledi. 2017 yılının Kasım ayında %69 olarak gerçekleşen ihracatımızın ithalatımızı karşılama oranı ise 2018 yılının Kasım ayında %96,3 düzeyine yükseldi.
 
Cari açıkta iyileşme devam edecek
 
Dış ticaret açığımız da bu gelişmelerin ışığında yine bir önceki yılın aynı ayına göre %90,5 azalarak 604 milyon dolara geriledi.  Dış ticaret açığımızdaki bu iyileşmenin olumlu etkilerini cari açığımızdaki iyileşmeyle de görüyoruz.  Bu kapsamda, son beş ayda azalan dış ticaret açığının Kasım ve Aralık aylarında da aynı eğilimi sürdüreceği öngörülmektedir. Böylece, Temmuz ve Ağustos aylarında gerilemeye başlayan cari açık Eylül ayında fazla verirken, Ekim ve Kasım aylarında da cari işlemler dengesindeki iyileşmenin devam etmesini bekliyoruz.

Önümüzdeki dönemde mal ve hizmet ihracatçılarımıza ve sanayicilerimize verilen desteklerle beraber AR-GE faaliyetlerinde yoğunlaşacak üretim yapımızla dış ticaret dengemizin daha da iyileşeceğine inanıyoruz.
 
Türk Lirası ile dış ticaret
 
Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısıyla 100 Günlük İcraat Programı kapsamındaki Türk Liramızın dış ticaretteki kullanımını artırmak üzere çalışmalar yapıyoruz, bu kapsamda da tüm paydaşların katılımıyla çalıştaylar düzenliyoruz. Kasım ayı itibarıyla milli paramızla ihracat işlemlerimizi gerçekleştirdiğimiz ülke sayısı 174 olurken aynı dönemde 110 ülkeyle ithalat işlemlerimizi Türk Lirası ile gerçekleştirdik. Kasım ayında Türk Lirası ile yapılan ticaretin hacmi, 4,8 milyar TL'si ihracat, 5,3 milyar TL'si ithalat olmak üzere toplam 10,1 milyar TL'ye ulaştı.

Ticaret Bakanlığı olarak bir taraftan destek mevzuatımızı sadeleştiriyoruz bir taraftan da firmalarımızın bu destekleri tanımasını ve faydalanmasını kolaylaştırıyoruz. Vizyonumuz, kolay desteklerimizle daha fazla kadın girişimcimizi, KOBİ'lerimizi, esnaf ve sanatkarlarımız ile genç girişimcilerimizi küresel pazara açmak, onları ihracatçı hale getirmek; böylece ihracatı tabana yaymaktır.
 
Aktif firma sayısındaki artış ekonomiye güveni gösteriyor
 
Öte yandan ülkemizde faaliyet gösteren aktif firma sayısı Kasım ayında 1 milyon 896 bine ulaştı. Bu yılın başından beri firma sayımızın 99 bin artması, ticaret erbabımızın güçlü ekonomimize duyduğu güvenin bir göstergesi oldu.      Ülkemiz Dünya Bankası tarafından yayımlanan Doing Business Raporu'nda 17 sıra yükselerek 190 ülke içinde 43. olmuştur. Aynı Raporun dış ticaret bölümünde ise ülkemiz 29 sıra birden yükselerek 42. sırada yer almıştır.

Önümüzdeki dönemde, hem iç ticarette, hem dış ticarette hem de gümrüklerde çağın bir gereği olan dijitalleşme ve mevzuat sadeleştirmesi alanındaki çalışmalarımızla, Türkiye'yi dünyanın en kolay ticaret yapılan, en kolay iş yapılan ülkeler ligine yükseltmeyi planlıyoruz.

Bakanlık olarak yeni dönemde yüksek katma değerli; teknolojiye, tasarıma ve markalaşmaya dayalı ihracatın teşvik edilmesini ve böylece ülkemizi yüksek gelirli ülkeler sınıfına eriştirmeyi hedefliyoruz. Yeni pazarlarda, yükselen sektörlerde daha aktif olmak üzere çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Önümüzdeki dönemde de Türkiye'nin dış ticaretteki gücünü artırmak için kamu-özel-STK iş birliği ile çalışmalarımıza devam edeceğiz.

Kaynak: T.C. TİCARET BAKANLIĞI

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr