Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / KOMBİNE YÜK TAŞIMACILIĞINA TEŞVİK GELİYOR

KOMBİNE YÜK TAŞIMACILIĞINA TEŞVİK GELİYOR

KOMBİNE YÜK TAŞIMACILIĞINA TEŞVİK GELİYOR03.12.2018Yeni dönemde demir, deniz ve karayolunun en az ikisini barındıran kombine yük terminalleri kurulacak. Kombine taşımacılık yatırımlarına teşvik verilecek.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı demiryolu, denizyolu ve karayolunun en az ikisinin kullanılarak yapıldığı kombine taşımacılık hakkında yönetmelik taslağı hazırladı. Taslağa göre kombine taşımacılık altyapı yatırımlarına da ekonomik teşvikler verilebileceği de yer aldı. Bakanlık bu yatırımlar için Ticaret Bakanlığı ile işbirliğine giderek yatırım teşvik sisteminde öncelikli yatırımların teşviki alanına dahil edilmesini sağlayabilecek.  

MTV İNDİRİMİ GELECEK

Öte yandan kombine taşımacılık sefer belgesine sahip karayolu araçlarından bir yıl içerisinde alınan MTV'nin elde edilen sefer belgesi sayısına paralel olarak ilgili karayolu işletmecisi tarafından indirimli olarak ödenmesi için de Bakanlık, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile işbirliği yapabilecek.

HAFTA SONU MUAFİYETİ

Kombine taşımacılık sefer belgesinin, azami ağırlığı 3,5 tonun üzerinde olan ve bakanlıkça belirlenen kombine yük terminalleri, lojistik ve demiryolu aktarma merkezleri, kuru limanlar ile kombine yük taşıyan karayolu araçlarına düzenlenebilecek. Belgeleri bölge müdürlükleri verecek. Kombine taşımacılık sefer belgesi düzenlenen karayolu araçları haftasonu veya köprü geçişlerindeki trafik kısıtlama ve yasaklamalardan muaf olacak.

Çevreyle dost taşımacılık

Hazırlanan taslakla kombine yük taşımacılığı faaliyetlerine ilişkin ilke ve esaslar belirleniyor. Düzenlemeyle ulusal ve uluslararası taşımacılıkta dengeli, çevreyle dost, güvenli ve sürdürülebilir taşıma türlerinin yaygınlaştırılması amaçlandığı ifade ediliyor.

Miray ÇİMEN - AKŞAM

Kaynak: lojiport.com
 
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr