Gündem

İZMİR LİMANI SİNEK AVLIYORİZMİR LİMANI SİNEK AVLIYOR04.02.2009

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş geçen yıl liman sıkışıklığının sıklıkla gündeme geldiği İzmir Limanı'nda dün itibariyle (28 Ocak Çarşamba) bir tek konteyner gemisinin bile yükleme yapmadığını söyledi. Demirtaş, "Umarım bu bir tesadüftür. Eğer bu tesadüf değilse, esas depreme hazır olun" dedi.

Meclis üyelerinin seçimden önceki son meclis toplantısında bir konuşma yapan İZTO Başkanı Ekrem Demirtaş, ödeme aracı olarak kullanılan çek ve senetlerin geri ödenmediğini, çarşı pazarın zor durumda olduğunu ifade ederek nakit akışının neredeyse durma noktasına geldiğini söyledi. "Ekonomik ve Finansal Sorunlar Yardım Masası" oluşturduklarını ve burada kredi, banka ve KOBİ kredileri ile ilgili bilgi vererek üyelerin likidite sorunlarını aşmak için çalıştıklarını belirten Başkan Demirtaş, üyelerin finansal sıkıntılarını aşmalarında destek olmak amacıyla oda kaynaklarından kredi kullandırmaya başladıklarını, şu ana kadar 1 milyon TL kredinin kullanıldığını, 4.5 milyon TL için de sürecin devam ettiğini dile getirdi.

Krizden çıkış yollarının ortaya konması ve öneriler oluşturulması için ekonomistler, bankacılar, ve akademisyenlerle birlikte bir beyin fırtınası toplantısı yaptıklarını belirten Demirtaş, bu toplantıdan kapsamlı bir ekonomik canlandırma paketinin devreye girmesinin gerekli olduğu sonucunun ortaya çıktığını ifade etti.

Hükümet tarafından ipuçları verilen paketin bir an önce açıklanması gerektiğini ifade eden Demirtaş, ''Uzmanlarımıza göre bu paketin parasal büyüklüğü 2008 gayri safi yurtiçi hasılasının en az yüzde 1 oranında olmalı. Piyasayı harekete geçirmek için 10 milyar TL'nin gerekli olduğu ifade edildi. Bu yaklaşık 7 milyar dolar ediyor. 10 gün ara verilen IMF görüşmelerinde 15 milyar dolarlık bir kaynaktan bahsediliyor. Bunun en az yarısı piyasanın canlandırılması için kullanılmalı. Ambalajlı bir paket beklentisi içinde değiliz ama kapsamlı bir canlandırma olmalı'' dedi. Demirtaş, can çekişen firmalar için IMF ile anlaşmanın çok önemli olduğunu, bu anlaşmanın bir an önce yapılması gerektiğini ifade etti.

Demirtaş, yapılan beyin fırtınası toplantısından çıkan sonuçların Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, ilgili bakanlara ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'na sunduklarının, bunun takipçisi olduklarını söyledi.

Meclis toplantısında Sanayi ve Ticaret Bakanlığı müfettişleri tarafından yapılan inceleme sonucu, geçen dönem içinde alınan bazı kararlarda toplantı ve karar yeter sayısına dikkat edilmediği gerekçesiyle bu maddelerin tekrar görüşülmesi yönündeki karar üzerine bu maddeler yeniden karara bağlandı. Maddeler oy çokluğuyla kabul edildi. Altı saat süren meclis toplantısında zaman zaman gergin anlar yaşandı.

Meclis toplantısının açılışında konuşan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, dünyada yaşanan küresel krizin devam edeceğini ama içerde Türkiye'nin ayakta kalmasının yolunun, iç tüketimi artırmaktan geçtiğini söyledi.

Konuşmasında İzmir ve Türkiye'nin ekonomik durumuyla ilgili birer sunum yapan Hisarcıklıoğlu, dünyanın ilk kez küresel kriz yaşadığını, ABD, İngiltere ve Avrupa'daki üst düzey yöneticilerle yaptığı görüşmelerde de karamsar bir havanın bulunduğu izlenimini aldığını dile getirdi.

''Bugünkü şartlarda ayakta kalabiliyorsak, işimizi devam ettirebiliyorsak ne mutlu bize'' diyen Hisarcıklıoğlu, krizde şu anda Japonya ve Çin'den ikinci bir dalganın beklendiğini söyledi. Geçen yılın ikinci yarısında Merkez Bankası güven endeksinin yüzde 68,8 ile en düşük noktaya gerilediğini, KDV tahsilatında kasım ayında yüzde 21 azalma yaşandığını belirten Hisarcıklıoğlu, iç piyasada ''müthiş bir daralma'' olduğunu dile getirdi.

Hisarcıklıoğlu, İzmir'de lojistik merkez kurulması ve yeni ihtisas fuar alanı projelerini desteklemeye devam ettiklerini de kaydetti. Hisarcıklıoğlu konuşmasında AB fonlarından ve Türkiye'nin fonlarından yararlanmak üzere kurulmuş bulunan EBİLTEM gibi oluşumlardan istifade edilmesi gerektiğinin altını çizdi. Lojiport

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı
Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6
Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85
+90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72