Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Denizyolu / YILPORT HOLDİNG, GUETEMALA’DA LİMAN SATIN ALDI

YILPORT HOLDİNG, GUETEMALA’DA LİMAN SATIN ALDI

YILPORT HOLDİNG, GUETEMALA’DA LİMAN SATIN ALDI12.11.2018Yılport, Latin Amerika'daki liman portföyünü genişletirken stratejik hamlelerine bir yenisini daha ekledi. Yılport, Guetemala'nın en büyük Pasifik Okyanusu limanı Puerto Quetzal'ın yüzde 55 hissesini satın aldı.

Yılport, Latin Amerika'da Ekvador ve Peru'dan sonra Guetemala'nın en büyük Pasifik Okyanusu limanı olan Puerto Quetzal Limanı'nın yüzde 55 hissesini satın alarak stratejik bir hamle yaptı.

Türk liman işletmeciliği firması Yılport, Guetemala'nın en büyük Pasifik Okyanusu limanı olan Puerto Quetzal'daki terminal hissesinin yüzde 55'ini satın alarak Latin Amerika'daki stratejik hamlelerine bir yenisini daha ekledi.

Terminaldeki çok amaçlı operasyonlar; liman yönetimi ve Yılport arasında imzalanan anlaşma çerçevesinde 18 Ekim'den itibaren Yılport Holding bünyesinde yürütülüyor.

Yılport Holding tarafından işletilen 21. liman olma özelliğindeki Puerto Quetzal, Panamax büyüklüğündeki gemilere de ev sahipliği yapabiliyor.

Genel kargo, konteyner, sıvı kargo ve Ro-Ro gemilerince verilen hizmetler olmak üzere çok amaçlı bir terminal olan Puerto Quetzal; 820 metre uzunluğundaki gemi manevra alanına ve aynı anda 4 gemiye yeterli alan sağlayabilecek 11 metrelik bir su çekme mesafesine sahip.

Yılport, Panamax büyüklüğündeki gemilere yükleme ve indirme yapabilecek şekilde dizayn edilmiş LHM 600 tipi 4 adet Mobil Liman Vinci ile Puerto Quetzal'a yapacağı yatırımlarına hâlihazırda başlamış durumda.

Puerto Quetzal'a ilk 2 vinç Kasım ayında, diğer vinçlerin ise 2019'un ilk yarısında limana varması bekleniyor.

Serhan OKTAY – DENİZ HABER AJANSI

Kaynak: lojiport.com
 
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr