Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / MERSİNLİ LOJİSTİKÇİLER YENİ BİR NAKLİYE SİTESİ İSTİYOR

MERSİNLİ LOJİSTİKÇİLER YENİ BİR NAKLİYE SİTESİ İSTİYOR

MERSİNLİ LOJİSTİKÇİLER YENİ BİR NAKLİYE SİTESİ İSTİYOR23.10.2018MTSO Lojistik Hizmetleri Meslek Komitesi Başkanı Bekir Şahin, mevcut sitede 150 civarında firmanın faaliyet gösterdiğini ancak yer olması halinde bu rakamın 500 adet firmaya dahi çıkabileceğini söyledi.

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) 41 No'lu Lojistik Hizmetleri Meslek Komitesi Başkanı Bekir Şahin, yaptığı yazılı açıklama ile komite hakkında bilgi vererek sektöre ilişkin değerlendirmeler yaptı. 41 No'lu Komitenin bu yıl faaliyete başladığını ifade eden Şahin, geçmiş yıllarda MTSO bünyesinde, uluslararası taşıma ve yurtiçi taşıma yapan firmaların yer aldığı gruplarda faaliyet gösterdiklerini aktaran Şahin, “Oysa bizim sektörümüzdeki arkadaşlar hem yurtiçi hem uluslararası taşıma yapıyor. Lojistiğin tüm alanlarına hizmet veriyoruz. Kara, hava, demiryolu ve denizyolu taşımalarımız var. Depolamadan paketlemeye lojistiğin tüm alanlarında hizmet veriyoruz. Dolayısıyla bizim çok daha genel sorunlarımız oluyordu. Bu alanda daha çok yoğunlaşabilmek, sorunlarımızın çözümü noktasında lobi çalışmalarını daha güçlü yürütebilmek adına bu dönemde yolumuza ayrı bir komite olarak devam etmeye başladık.”

“YENİ BİR NAKLİYECİLER SİTESİ TALEP EDİYORUZ”

İlk olarak Mersin'de yeni bir Nakliyeciler Sitesi istediklerini anlatan Bekir Şahin, mevcut sitenin gerek altyapı olarak gerekse konum olarak sıkıntıları bulunduğunu anlattı. “MTSO Başkanımız sayın Ayhan Kızıltan da sitemizi ziyaret ederek yaşadığımız sıkıntılara bizzat şahit oldu” diyen Şahin, en az 500 dönümlük yeni bir arazi üzerine modern bir Nakliyeciler Sitesi'ne ihtiyaç duyduklarını anlattı. Arazi bulma noktasında ciddi sorunlar yaşandığını hatırlatan Şahin, bu sorunun çözülmesi halinde üst yapı noktasında sektör temsilcilerinin gerekli maddi imkana sahip olduğunu ofisleri yapabileceklerini bildirdi. Mevcut sitede 150 civarında firmanın faaliyet gösterdiğini ancak yer olması halinde bu rakamın 500 adet firmaya dahi çıkabileceğini anlatan Şahin, “Aslında talep çok fazla ancak hem yer yok hem de kimse böyle bir ortama yatırım yapmak istemiyor. Herkes daha modern bir site talep ediyor. Böyle modern bir sitenin kurulmasıyla yatırımcı sayısı da kente sağlanacak istihdam da artacaktır. Sonuç olarak Mersin, lojistik sektörü açısından güçlü bir kent ve mevcut site bu güce yakışmıyor” değerlendirmesini yaptı.

Kurulmasını istedikleri yeni site içerisinde bankalar, restoranlar, TIR garajı gibi sosyal donatı alanlarının olması gerektiğine de değinen Şahin, “Böylece yan sektörler adına da yeni istihdam alanları oluşturulacaktır. Bu yatırım yalnız sektör değil, kent adına da önemlidir” dedi.

Bu sitenin konumunun önem taşıdığına da dikkat çeken Şahin, limana yakın olması yanında site içine kadar demiryolu hattı döşenmesinin önemini de vurguladı. Geçmiş yıllarda bu konularda güzel çalışmalar yürütüldüğünü ve önemli adımlar atıldığını, konunun belli noktalara kadar getirildiğini de hatırlatan Şahin, “Ancak maalesef ilgili bakanlıkların ve bakanların değişmesiyle birlikte tüm çalışmalarımız sıfırlanmış oldu. Komite olarak bu konunun peşini bırakmayı düşünmüyoruz. Gerekli lobi çalışmalarımızı önümüzdeki süreçte de sürdüreceğiz” diye konuştu.

Bunun yanı sıra önümüzdeki süreçte yapmayı planladıkları bir diğer çalışmanın ise üye ziyaretleri olduğunu kaydeden Şahin, Komiteye bağlı tüm üyeleri birer birer yerinde ziyaret ederek sorunlarını yerinde dinlemeyi düşündüklerini anlattı. Bu sayede hem üyeleriyle temaslarını artıracaklarını hem de sorunları kaynağında tespit edebileceklerini belirten Şahin, ardından bu sorunlar arasından çözebileceklerinin takipçisi olacaklarını söyledi.

“DEMİRYOLU YATIRIMLARINI ÖNEMSİYORUZ”

Konuşmasını sektöre ilişkin değerlendirmelerle sürdüren Bekir Şahin, ilk olarak demiryollarının durumuna değindi. Uluslararası taşımacılık modları arasında demiryolu taşımacılığının öneminin her geçen gün arttığını vurgulayan Şahin, bu taşımacılık türünün hem maliyetlerinin daha uygun olması hem daha çevreci olması nedeniyle tercih edildiğini anlattı. “Bugün Çin, ülkesinde ürettiği ürünlerini taşımak için dünyanın bir diğer ucuna Londra'ya kadar demiryolu hattı döşüyor ki maliyetlerini en aza indirip ürünlerinin satışında rekabetçi yapıya kavuşabilsin” diyen Şahin, Türkiye'den de benzer yatırımlar beklediklerini vurguladı. Yıllardır yeni bir demiryolu hattı yapılmadığını kaydeden Şahin, hatların modernize edilmesi, yeni hat ve vagon yatırımları yapılması gerektiğini söyledi. Bu yatırımların yapılması halinde taşıma maliyetlerinin yüzde 50 civarında düşebileceğine işaret eden Şahin, vagon sayısının artması halinde TIR'ların dahi belirli noktalara kadar vagonlarla taşınıp ardından diğer taşıma modlarına geçiş yapılabileceğini söyledi. Böylesi bir yatırım durumunda karayollarında da ciddi bir rahatlama oluşacağını dile getiren Şahin, “Hem egzoz gazı salınımı azalacak hem de trafik rahatlayacak, mazot maliyetleri düşecek. Konun değerlendirilmesi sektörümüz adına da ülkenin kazanımları adına da büyük önem taşıyor” ifadelerini kullandı.

“NAVLUN DESTEKLERİ DEVAM ETMELİ”

İthalat ve ihracatın lojistik sektörüne etkilerine de değinen Bekir Şahin, “Döviz kurlarındaki hareketlilik ihracat adına olumlu bir gelişme gibi gözükmesine rağmen bölgenin ihracat pazarlarında yaşanan siyasi ve ekonomik sıkıntılar istenen rakamlara ulaşılmasının önüne geçiyor” dedi. Böylesi sıkıntılı bir dönemde 20'ye yakın ürünün üzerindeki navlun desteklerinin kaldırılmasının da ciddi bir sıkıntı oluşturduğunu vurgulayan Şahin, 24 Eylül 2018 tarihinden sonra ihracatı gerçekleştirilen ürünlerden bir bölümünün gümrük tarife navlun desteği kapsamına çıkarıldığını dile getirerek, bu uygulama nedeniyle taşımaların daha da azalmasını beklediklerini anlattı.

Ekonominin güçlenmesinde dış ticaretin önemli bir rol üstlendiğini hatırlatan Şahin, “Ülkemizin 2023 yılındaki 500 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşabilmesi adına her türlü çalışma önem taşıyor. İhracat adına yapılan kısıtlamalar ise bu hedefe yaklaşmayı bir adım daha zorlaştırıyor” değerlendirmesini yaptı.

Bu dönemde taşıma hizmeti verdikleri başta inşaat ve elektronik olmak üzere birçok sektörün de sıkıntılı günler geçirdiğine değinen Şahin, bu nedenle yalnızca yurtdışı değil, yurtiçi taşımaların da azaldığını, sektör olarak rekabetçi yapılarını güçlendirecek fiyat kolaylıkları ve maliyetleri azaltacak yatırımları beklediklerini söyledi.

Hediye EROĞLU - MERSİN / LOJİPORT

Kaynak: lojiport.com
 
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr