Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Üye Şirketlerden / “SIVI DÖKME TAŞIMACILIĞINDA UZMANIZ, AVRUPA’NIN EN BÜYÜK INTERMODAL AĞINDAN FAYDALANIYORUZ”

“SIVI DÖKME TAŞIMACILIĞINDA UZMANIZ, AVRUPA’NIN EN BÜYÜK INTERMODAL AĞINDAN FAYDALANIYORUZ”

“SIVI DÖKME TAŞIMACILIĞINDA UZMANIZ, AVRUPA’NIN EN BÜYÜK INTERMODAL AĞINDAN FAYDALANIYORUZ”08.10.2018Aktifsped Genel Müdürü Ekin Tırman, “Aktifsped olarak biz sıvı dökme ürün dışında hiçbir taşıma gerçekleştirmiyoruz. Bu alanda da belirttiğiniz gibi tehlikeli kimyasal hammaddelerin taşınması önemli bir yer tutuyor. Tehlikeli maddelerin taşınmasında kimya ve gaz endüstrilerine güvenliğin en ön sırada olduğu çok geniş kapsamlı taşıma hizmetleri sunuyoruz. Bunu yaparken de hem HOYER'in 70 yıllık geçmişine dayanan derin bilgi birikiminden, hem de yaklaşık 40 bin adet tank konteynerden oluşan Avrupa'nın en büyük Intermodal taşıma ağından faydalanıyoruz” dedi.

ÖZEL RÖPORTAJ - Sıvı dökme ürün taşımacılığının Türkiye'deki uzman firmalarından Aktifsped'in çoğunluk hisseleri 2013 yılında HOYER Group tarafından satın alındı. Bu tarihten itibaren Aktifsped, HOYER'in 70 yıllık geçmişine dayanan derin bilgi birikiminden ve yaklaşık 40 bin adet tank konteynerden oluşan Avrupa'nın en büyük Intermodal taşıma ağından faydalanmaya başladı. Geçtiğimiz yıl yüzde 25, bu yıl ise yüzde 30 büyümeyi hedeflediklerini söyleyen Aktifsped Genel Müdürü Ekin Tırman, www.yesillojistikciler.com'un sorularını cevaplandırdı.

Aktifsped ve Hoyer arasındaki ilişki hakkında bilgi verir misiniz?

Aktifsped'in 1997-2012 arasında uzun yıllar boyunca HOYER'in Türkiye operasyonlarındaki karayolu taşımalarını gerçekleştirmesi sonrasında 2013 yılını başında HOYER Group tarafından çoğunluk hisseleri satın alındı. Burada amaç HOYER'in Türkiye'yi Avrupa-Asya ekseninde stratejik bir bölge olarak görmesi ve organizasyonunu kuvvetlendirme isteğiydi. O günden beri de yaklaşık 6 yıla yaklaşan süre zarfında Aktifsped pazarda HOYER'in Türkiye markası, bir başka ifadeyle Türkiye şubesi olarak biliniyor ve faaliyet gösteriyor. Logomuza bakıldığında da zaten kendisini anlatan bir ifadeyle ‘'a member of HOYER'' ifadesini görürsünüz.

“GEÇTİĞİMİZ YIL YÜZDE 25 BÜYÜDÜK”

Geçtiğimiz yıl yani 2017 yılı nasıl bir yıldı? Ne kadar yatırım yaptınız ve büyüme oranınız nedir?

2017 bizim için pozitif bir yıldı. Bir öncesi yıla göre yüzde 25 büyüdüğümüzü söyleyebilirim. Bunu ağırlıklı olarak yurt içindeki sıvı/dökme kimyasal hammadde taşımalarımızla ve Intermodal ihracat taşımalarımızla yakaladık. Türkiye'de 50 araçlık bir filomuz var. Yatırımlarımız kimi zaman bu filoyu genişletmek, kimi zaman da yenilemek üzerine oluyor. 2017'de de 5 araçlık bir yatırımımız gerçekleşti.

YILIN İKİNCİ YARISI İÇİN PLANLADIĞIMIZ YATIRIMLARIMIZI MAALESEF ŞU AN İÇİN DONDURDUK VE 2019'A KAYDIRDIK

Bu yıl nasıl geçiyor? Gerçekleştirdiğiniz ve gerçekleştirmeyi düşündüğünüz yatırımlar hakkında bilgi verir misiniz?

Açıkçası 2018 bizim açımızdan oldukça iyi başladı ve yılın ilk yarısının gidişatından son derece memnun olduk. 2017 yılında yakaladığımız ivmeyi artırarak devam ettirdik. 2018'in ilk yarısında da toplamda 15 adedi bulan ADR'li çekici ve tank konteyner taşıyıcı yarı römork yatırımlarımızı gerçekleştirdik. Yılın ikinci yarısı için planladığımız yatırımlarımızı ise maalesef şu an için dondurmuş, daha doğrusu 2019'a kaydırmış bulunuyoruz. Bunda temel sebep mevcut ekonomik göstergelerin belirsizliği ve gerek kur artışının, gerekse de finansman maliyetlerinin toplam maliyetler üzerinde oluşturduğu baskı. Özellikle 2019'un ikinci yarısından itibaren bu alanda yaşanacak düzelmelerle birlikte biz de Aktifsped olarak planladığımız yatırımlara devam edeceğiz.

YAKLAŞIK 40 BİN ADET TANK KONTEYNERDEN OLUŞAN AVRUPA'NIN EN BÜYÜK INTERMODAL TAŞIMA AĞINDAN FAYDALANIYORUZ

Tehlikeli madde taşımacılığı alanında uzman bir firmasınız? Bu konuda müşterilerinize verdiğiniz hizmetlerden bahsedebilir misiniz? Müşterilerinizi sizi neden tercih ediyor ya da etmeli?

Açıkçası HOYER'in ve dolayısıyla Aktifsped'in uzmanlık alanı sıvı dökme ürünlerin tüm dünyada farklı yöntemlerle taşınması. Hatta öyle ki biz sıvı dökme ürün dışında hiçbir taşıma gerçekleştirmiyoruz. Bu alanda da belirttiğiniz gibi tehlikeli kimyasal hammaddelerin taşınması önemli bir yer tutuyor. Tehlikeli maddelerin taşınmasında kimya ve gaz endüstrilerine güvenliğin en ön sırada olduğu çok geniş kapsamlı taşıma hizmetleri sunuyoruz. Bunu yaparken de hem HOYER'in 70 yıllık geçmişine dayanan derin bilgi birikiminden, hem de yaklaşık 40 bin adet tank konteynerden oluşan Avrupa'nın en büyük Intermodal taşıma ağından faydalanıyoruz. Bu açıdan bakıldığında hem kendi filosuyla yurt içinde hizmet üreten, hem de global olmanın avantajıyla her türlü Intermodal taşıma hizmeti sunan Türkiye'deki tek ve en kuvvetli tehlikeli/tehlikesiz kimyasal ürün taşımacısıyız. Buradaki en önemli farkımızınsa herhangi bir acente veya tedarikçi kullanmadan kendi kaynaklarımız ve organizasyonumuz dahilinde ilerlememiz olduğunu söyleyebilirim. Gerek yerel, gerekse de global müşterilerimiz de bizim bu yeterliliklerimizin farkında olarak bize stratejik partner gözüyle bakıyorlar. 

Tehlikeli madde taşımacılığı dışında başka alanlarda da taşımacılık yapıyor musunuz?

Tehlikeli olmayan sıvı dökme kimyasal, gaz ve gıda hammaddesi ürünlerinin taşımaları da gerçekleştiriyoruz.

FİLOMUZDA 50 ADET ÇEKİCİ VAR

Filonuzdaki araç sayısı, depolama alanı, çalışan sayısı hakkında bilgi verebilir misiniz?

50 adet çekiciden, 75 adet tank konteyner taşıyıcı yarı römorktan ve yurt içi taşımalarda kullandığımız yaklaşık 90 adet de tank konteynerden oluşan bir filomuz mevcut. Operasyonlarımızı toplamda yaklaşık 70 çalışanımızla yürütüyoruz.

BU YILI YÜZDE 30 BÜYÜME İLE KAPATACAĞIMIZI DÜŞÜNÜYORUM

Sizin açınızdan ve Türkiye lojistik sektörü açısından 2018 nasıl bir yıl olacak?

Bence 2018 yılını ilk ve ikinci yarıyıl olarak ayrı ayrı değerlendirmek gerekir. İlk 6 ayın oldukça pozitif geçtiğini düşünmekle birlikte ikinci altı ay için benzer şeyleri söylemek pek mümkün değil. Özellikle önümüzde yaklaşmakta olan son çeyrekte sanayi üretimindeki yavaşlama, ithalattaki hemen tüm endüstrilerde yaşanan ciddi daralma göz önünde bulundurulduğunda bunun lojistik sektörüne olumsuz yansımalarının gerçekleşmesi kaçınılmaz. Aktifsped'in her şeye rağmen 2018 sonunu yüzde 30 bir büyüme ile kapatacağını düşünüyorum.

ÖNÜMÜZDEKİ 5 YILLIK PROJEKSİYONDA FİLO YATIRIMLARIMIZA DEVAM EDECEĞİZ

Şirketinizin gelecek 5 yılla ilgili hedefleri nelerdir?

Öncelikle bir Alman firması olarak HOYER'in Türkiye'deki organizasyonuna ve yatırımlarına uzun vadeli baktığını belirtmek isterim. Her ne kadar şu aralar ekonomide kısa vadede önümüzü görmekte zorlandığımız günler geçiriyor olsak da bizler gibi sektörün önemli oyuncularının uzun vadeli bakış açısını korumamız lazım. Biz de açıkçası öyle yapıyoruz. Orta vadeli hedefimiz özellikle son 2-3 yılda yakaladığımız kuvvetli büyüme trendini artırarak devam ettirmek. Bunun için de özellikle ihracat taşıma alanına ağırlık vermemiz gerektiğini düşünüyorum. Kaldı ki Türkiye ekonomisi de içinden geçtiği zor süreçte bu yönde bir değişim ve gelişim sergilemeye çalışıyor. Onun dışında iç pazardaki talep ve büyümenin de 2019 yılının ikinci yarısından itibaren tekrar artışa geçmesi beklentimiz dahilinde. Bu da demektir ki önümüzdeki 5 yıllık projeksiyonda filo yatırımlarımıza devam edeceğiz. Bu sayede hem kapasitemiz artırmayı hem de filomuzu yeni nesil teknolojiye sahip araçlardan oluşturmayı hedefliyoruz. Tüm bunların yanında özellikle dış ticaret açığımızın içinde önemli bir paya sahip petro kimya endüstrisinde planlanan katma değerli girdi hammadde üretimi yatırımları gerçekleşirse bizim için büyüyen bir pazar, çeşitlenen lojistik hizmet gereksinimleri anlamına geleceğini düşünüyorum. Açıkçası orta vadeli planlamamızı bu eksende yapıyoruz.   

Röportaj: Şenel Özdemir

Kaynak: yesillojistikciler.com
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr