Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / ARTIK KİMSE LOJİSTİK TESİS KİRALAMIYOR

ARTIK KİMSE LOJİSTİK TESİS KİRALAMIYOR

ARTIK KİMSE LOJİSTİK TESİS KİRALAMIYOR27.08.2018GYODER Gösterge raporuna göre bu yılın ilk yarısında sanayi ve lojistik tesisi kiralama taleplerinde ciddi oranda azalma yaşandı.

Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) tarafından Türkiye Ekonomi Bankası (TEB) katkılarıyla yayınlanan, dünya ve Türkiye ekonomisinden, temel makroekonomik göstergelere, sektör içi üretim rakamlarından, çeşitli istatistiklere kadar önemli bilgiler aktaran ‘GYODER Gösterge' 2018 İkinci Çeyrek Raporu'na göre Türkiye'nin birincil lojistik pazarları olan İstanbul-Kocaeli bölgesindeki kiralama işlem hacmi 2. çeyrek sonu itibarıyla geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 66.2 azalma gösterdi.

Mevcut verilerle birlikte, yaklaşık 10 milyon metrekarelik depo stokunda yüzde 13.2 oranında bir boşluk bulunduğu görülürken 2017'nin ikinci çeyreğine kıyasla boşluk oranında yüzde 1.1 artış gözlendi. 2017'nin son döneminde görülen TL bazlı kiralama işlemleri, 2018'in ilk yarısında yaygınlaşarak piyasanın işleyişinde yer buldu.

İstanbul'un batı yönünde ise Çatalca, Silivri ve Çerkezköy, doğu yönünde Sakarya, Düzce;  sanayi ve lojistik açısından gelişme gösterdi. Bu bölgelerde 2018'in ilk 6 ayındaki depo taleplerinin 5.500 – 15.000 metrekare ile 20.000 – 30.000 metrekare aralığındaki depolar üzerinde yoğunlaştığı görüldü.

EMLAKDREAM

Kaynak: lojiport.com