Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Üye Şirketlerden / MİNE KAYA: “HEDEFİMİZ SİSTEMİ KULLANAN ÜLKE SAYISINI ARTIRMAK”

MİNE KAYA: “HEDEFİMİZ SİSTEMİ KULLANAN ÜLKE SAYISINI ARTIRMAK”

MİNE KAYA: “HEDEFİMİZ SİSTEMİ KULLANAN ÜLKE SAYISINI ARTIRMAK”07.08.2018Mine Kaya, “SGS TransitNet olarak önceliklerimizden biri de ortak transit sistemini kullanabileceğimiz ülke sayısını artırmaktır.” dedi.
 
SGS TransitNet Genel Müdürü Mine Kaya ile göreve başladığı sırada röportaj yapmıştık. Şimdi ise aradan geçen bir yıl boyunca yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi alma fırsatı bulduk.

Göreve geldiği Temmuz 2017 yılından bu yana olan çalışmaları anlatan Kaya, “SGS TransitNet olarak önceliklerimizden biri, ortak transit sistemini kullanabileceğimiz ülke sayısını artırmaktır. Bu konudaki çalışmalarımız ise aralıksız sürüyor.” dedi.

“NAKLİYECİLERİN TERCİHİNİ DİKKATE ALIYORUZ”

Ülke seçiminde de nakliyecinin tercihi yönünde ilerlediklerini ifade eden Kaya, “2018 yılının ilk yarısındaki hedeflerimiz arasında hem Avrupa'da hem de Avrupa dışındaki ülkelerde sisteme katmak istediğimiz çalışmalarımız vardı ve bunu peyderpey tamamlamaktayız. Avrupa'dan Türkiye'ye yaptığınız taşımalara destek için, 20.02.2018 tarihi itibarıyla İspanya-Fransa sınır gümrüğü La Jonquera'dan T2 hizmetimizi başlattık. Şu an 14 ülkede sistemi uyguluyoruz.” diye konuştu.

“MÜŞTERİ SAYIMIZI ARTTIRDIK”

Yaptıkları çalışmalar sonucu, sistemi kullanan nakliyeci sayısının giderek arttığını belirten Mine Kaya, şöyle devam etti:

“Bunun yanı sıra müşteri ziyaretlerimizi ve müşteri sayımızı arttırdık. Mersin'e, Gaziantep'e, Hatay'a gittik. En azından ben bütün müşterileri tek tek ziyaret etmek istiyorum. Yurtdışında beraber çalıştığımız kurumlarla olan aksaklıkları yok etmek ve daha iyi hizmet vermek adına yurtdışı seyahatleri yapıyoruz. Bizim en çok önem verdiğimiz şey yaptığımız çalışmaları düzenli olarak izlemek, ölçmek, çıkan sonuçları değerlendirmek ve iyileştirme gerekiyorsa bir an evvel o iyileştirmeleri yapmak.”

“BEYAN SAYIMIZ DA YÜKSELDİ”

2017 yılında toplam müşteri sayımız 479 iken 2018'in ilk yarısında bu sayıyı 555'e çıkartarak 76 yeni müşteri kazandıklarını ve her geçen gün yeni müşteri kazanmaya devam ettiklerini söyleyen Kaya, “Çalıştığımız firmalar arasında ağırlıklı olarak uluslararası nakliyeciler yer alıyor. Uluslararası nakliyecilerden sonra forwarder da var, ayrıca müşteri kitlemizde genel işlem yapan firmalar ve hacimleri olan gümrük müşavirleri takip ediyor. Bizim üyelerimiz arasında direkt olarak üretici yok. Buna bağlı olarak beyan sayımızda da artış sağladık. 2017 yılını 240.000 beyanname ile kapattık. 2018'in ilk yarısında ise 145.000 beyanname gerçekleştirerek yüzde 20 artış sağladık. Hedefimiz, 2018'i yüksek rakamlarla kapatmak yönünde.”

“YENİDEN YAPILANMAYA GİTTİK”

SGS TransitNet içerisinde yeni bir yapılanmaya gittiklerini, bu doğrultuda bünyelerine genç, iyi eğitimli ve dinamik personelleri kattıklarını ifade eden Kaya, “2017 yılında personel sayımız 45 kişi iken şu anda 55 kişi. İçeride bir risk yönetim departmanı bulunuyor. Müşterilerimizle birlikte sorunlu veya kapanmamış beyannamelerin takibini yapıyorlar. Gümrüklerde onlar adına işlem yapıyorlar ve destek oluyorlar. Risk kontrol diye beyan kabul işlemi yapan bir bölümümüz daha var. Onlar da müşteri merkezine düşen ve daha fazla incelenmesi gereken beyannameleri gözden geçiriyorlar.” dedi.

“YETKİN VE KUVVETLİ BİR PAZARLAMA DEPARTMANI KURDUK”

Mine Kaya'nın, kurdukları yeni pazarlama ekibi hakkında verdiği bilgiler ise şöyle: “Oldukça yetkin ve kuvvetli bir pazarlama departmanı kurduk. Hem yeni müşteri katma hem de katılan müşterilerin verimliliklerinin takibi, diğer çalışmalarının takibi veya izlenmesi gibi faaliyetleri yürütüyorlar. Pazarlama ekibimizin yaptıkları piyasa araştırması veya kendilerine gelen referanslar doğrultusunda potansiyel üye olarak getirdikleri firmalar var. Başka firmaların referansı ile gelen firmalar var. Bizi duyup gelen firmalar var. Biz bunların hepsini derin bir incelemeden geçiriyoruz. Eğer herhangi bir pürüz yoksa ve belli başlı yeterliliklere sahipse,  özellikle mali yeterliliği iyiyse, sektörde de iyi bir isme sahipse yaptığımız incelemeler sonucunda firmaları üye yapmaktan kaçınmıyoruz. Ancak her firmayı da almıyoruz. Bu konuda seçiciyiz.”

Kaynak: lojiyol.com
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr