Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Denizyolu / TÜRK SULARINA KRİTİK İZLEME AĞI KURULUYOR

TÜRK SULARINA KRİTİK İZLEME AĞI KURULUYOR

TÜRK SULARINA KRİTİK İZLEME AĞI KURULUYOR23.07.201825 havzada nehir, göl, kıyı ve geçiş sularında referans izleme ağı oluşturulacak. Projenin süresi ise toplamda 46 ay olarak belirlendi. Halihazırda projede 20 farklı üniversitenin çalıştığı öğrenildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından su kalitesinin izlenebilmesi için referans noktalarının belirlenmesi amacıyla hazırlanan 'Türkiye'de Referans İzleme Ağının Kurulması' projesinde çalışmalar hızlandı. Marmara Denizi'nde 3 ayrı alanda su numunesi ve biyolojik örnekler alınmaya başlandığı ve bu çalışmalar 27 Temmuz'a kadar sürecek. Belirlenen koordinatlardaki çalışmalar ise 'R/V Piri Reis' gemisiyle yapılıyor. Denizlerde faaliyet gösteren nakliye ve ticaret firmaları da uyarılarak söz konusu çalışmayı engelleyici bir faaliyette bulunmamaları ve Piri Reis'e güzergâh üstünlüğü tanınması talimatı verildi. İstanbul Liman Başkanlığı, denizcileri Gemi Trafik Hizmetleri'nin vereceği talimatlara uyarak seyir yapması konusunda bilgilendirdi.

20 ÜNİVERSİTE ÇALIŞIYOR

Söz konusu çalışmaların ardından 25 havzada nehir, göl, kıyı ve geçiş sularında referans izleme ağı oluşturulacak. Daha öncesinde belirlenen referans alanlarda genel kimyasal, fizikokimyasal, biyolojik ve hidromorfolojik izlenme çalışmalarının yürütüleceği ifade edilmişti. Projenin süresi ise toplamda 46 ay olarak belirlendi. Halihazırda projede 20 farklı üniversitenin çalıştığı öğrenildi.

TEKİRDAĞ 2019'DA DEVREYE GİRECEK

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, deniz kazaları sonucu meydana gelebilecek çevre felaketlerine karşı TÜBİTAK ile ortak bir proje gerçekleştirdi. Türkiye deniz ve sahillerinde duyarlılık haritaları, risk yönetim sistemi, coğrafi bilgi sistemi ve petrol yayılım modeli oluşturuldu. Tekirdağ'da yapımı tamamlanan Ulusal Deniz Emniyeti ve Acil Müdahale Merkezi için ekipmanlar temin edilmesi ve tüm sistemin 2019'da devreye girmesi planlanıyor.

Barış ŞİMŞEK - SABAH

Kaynak: lojiport.com
 
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr