Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / UTİKAD FIATA DÜNYA KONGRESİ İÇİN DEVLET DESTEĞİ ALIYOR

UTİKAD FIATA DÜNYA KONGRESİ İÇİN DEVLET DESTEĞİ ALIYOR

UTİKAD FIATA DÜNYA KONGRESİ İÇİN DEVLET DESTEĞİ ALIYOR19.06.2018Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği UTİKAD, Hindistan'da gerçekleştirilecek 2018 FIATA Dünya Kongresi'ne devlet destekli ticaret heyeti ile katılmak için Ekonomi Bakanlığı'ndan ön onay aldı.

Her yıl farklı bir ülkede düzenlenen FIATA Dünya Kongresi bu yıl 26-29 Eylül 2018 tarihleri arasında Hindistan Freight Forwarder Derneği tarafından Yeni Delhi Pullman/Novotel Aerocity Oteli'nde gerçekleştirilecek. Ekonomi Bakanlığı'nın destek vereceği katılım için UTİKAD üyeleri ön başvurulara başladı. FIATA Dünya Kongresi 2014 yılında UTİKAD ev sahipliğinde İstanbul'da düzenlenmiş ve 150 farklı ülkeden bin 100 kişi katılmıştı.

Dünya lojistik sektörünün bir araya geldiği FIATA Dünya Kongrelerine ülkemizden daha fazla firmanın daha uygun fiyatlarla katılım sağlaması amacıyla UTİKAD geçtiğimiz yıl ilk defa Ekonomi Bakanlığı'na başvurdu. UTİKAD tarafından oluşturulan ticaret heyeti 2017 yılında Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'da düzenlenen FIATA Dünya Kongresi'ne katılım sağladı.

Bu yıl Hindistan'da gerçekleştirilecek FIATA Dünya Kongresi için de başvuruda bulunan UTİKAD, üyelerinin katılımıyla ticaret heyeti düzenlemek için 2015/8 Sayılı Döviz Kazandırıcı Hizmet Ticaretinin Desteklenmesi Hakkında Karar'ın Uygulama Usul ve Esasları'na İlişkin Genelgesi kapsamında Bakanlıktan ön onay aldı.
Destek kapsamında, kongre kayıt ücreti, ulaşım giderleri, konaklama gideri (günlük 150 USD'ye kadar) ve transfer giderleri toplamları %70 oranında desteklenecek. Her firmadan en fazla iki kişinin giderleri destek kapsamına girecek.

Kongre yapıldıktan sonra 6 ay içerisinde gerekli belgelerle Bakanlığa desteğin onaylanması ve geri ödeme için başvuruda bulunacak.

Ticaret heyeti 25 Eylül tarihinde Hindistan'a gidip 29 Eylül tarihinde İstanbul'a dönecek. Heyet, kongre programı çerçevesinde birçok firma ile ikili görüşmelerde bulunma, yeni iş birlikleri geliştirme ve iş anlaşmaları yapma, acente ağını ve pazar payını genişletme, lojistik sektöründe yaşanan gelişmeleri takip etme imkanlarına sahip olacak.

Devlet destekli FIATA Dünya Kongresi 2018 Hindistan'a katılmak isteyen UTİKAD Üyeleri detaylı bilgi almak için UTİKAD (0212 663 62 61 / utikad@utikad.org.tr) ile iletişime geçebilirler.

Kongre programı http://www.fiata2018.org/programme.php adresinde yer almaktadır.