Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / ERZURUM LOJİSTİK MERKEZİ HİZMETE AÇILDI

ERZURUM LOJİSTİK MERKEZİ HİZMETE AÇILDI

ERZURUM LOJİSTİK MERKEZİ HİZMETE AÇILDI18.06.2018TCDD tarafından Erzurum da yapımı tamamlanan Erzurum Palandöken Lojistik Merkezi, 13 Haziran 2018 Çarşamba günü Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan'ın katıldığı törenle hizmete açıldı.

“En büyük bahtiyarlık siz insanımıza hizmet edebilmek”

Törende konuşan Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Recep Akdağ, kendisinden önce konuşan UDH Bakanının sözlerini hatırlatarak, "Bakanımız konuşurken benim hafızam birden 2002'lere kadar geri döndü. 16 koca yıl geçmiş. Bir taraftan da zamanın Bakanımıza nasıl yetersiz olduğunu gördüm bunun için Allah'a binlerce defa şükrediyorum.” dedi. 

“Bizim için sizler 81 milyon kardeşimiz hep başımızın tacı oldunuz. Biz heyecanımızı hiçbir zaman kaybetmedik çünkü biliyoruz ki insanların en hayırlısı insanlara hizmet edendir. Çünkü biliyoruz ki hayatımızda kazanacağımız en büyük şeref tadabileceğimiz en büyük bahtiyarlık siz insanımıza hizmet edebilmek” diyen Akdağ, “Bugün açılışını yaptığımız bu lojistik merkezi biraz önce dediklerimizin sadece bir örneği. Biz size hizmet etmekten hiç yorulmayacağız" şeklinde konuştu.

“Amacımız ülkemizi dünyanın lojistik merkezi haline getirmek”

Erzurum'da sadece bir lojistik merkezi açılmadığının bilinmesini isteyen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan da, ülkemizin genelini lojistik ağlarla ördüklerini, Palandöken Lojistik Merkezi'nin yapımı planlanan 21 lojistik merkezden birisi olduğunu vurguladı.

Bunlardan sekiz tanesinin bittiğini, Erzurum Lojistik Merkezinin yapımı tamamlanan dokuzuncu lojistik merkez olduğunu anlatan Arslan, “350 bin metrekare yani 350 dönüm ve inşallah bununla da yetinmiyoruz Kars'ta da yapılıyor. Amacımız ülkemizi lojistik bir üste getirip ülkemizi dünyanın lojistik merkezi haline getirmek.” diye konuştu.

“Tarihi bir güne tanıklık ediyoruz”

Konuşmasına, “Bugün, demiryollarımız ve kadim şehrimiz Erzurum adına tarihi bir güne tanıklık etmekteyiz” diyerek başlayan TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın ise Türkiye'yi bölgesinin lojistik üssü haline getirecek lojistik merkezlerden birinin daha açılışının gerçekleştiğini belirtti.

Bugüne kadar demiryollarına 85 milyar liranın üzerinde yatırım yapıldığını ifade ederek, “Halkımızı yüksek hızlı trenlerle tanıştırdık. Başarıyla işletmekte olduğumuz Ankara-İstanbul, Ankara-Konya ve Konya-İstanbul YHT hatlarında bugüne kadar taşıdığımız yolcu sayısı 40 milyonu aşmıştır.” dedi.

Yüksek hızlı, hızlı ve konvansiyonel demiryolu inşa etmeye devam ediliğini, bugüne kadar  10.620 km konvansiyonel demiryolunu da yenilediğini, bunların kapasitesini artırmak ve daha verimli bir tren işletmeciliği yapmak için sinyalli ve elektrikli hale getirdiklerini anlatan Apaydın, son yıllarda gerçekleştirilen önemli projelerden birisinin de lojistik merkezler olduğunun altını çizdi.

Apaydın şunları kaydetti: “Sanayicilerin rekabet gücünü artırmak ve ülkemizi bölgesinin lojistik üssü yapmak üzere 21 ayrı noktada lojistik merkez kurulması planlanmıştır. Bunlardan 8 adedinin inşasını tamamlayarak hizmete açtık. 5 adedinin inşası, 7 adedinin ise ihale ve proje çalışmaları devam etmektedir. Lojistik merkez projeleri kapsamında bölgesine ve ülkemize lojistik hizmet verebilmek amacıyla Erzurum'da da lojistik merkezin yapımına başladık. 105 milyon TL yatırım tutarındaki, 350 bin m2'lik alan üzerine kurulu ve yıllık 437 bin ton taşıma kapasitesindeki Erzurum lojistik merkezimizi olabilecek en kısa sürede tamamlayarak açılışa hazır hale getirdik. 80 bin m2 konteyner stok alanı bulunan, çeşitli idari ve sosyal tesislerle donatılan lojistik merkezimizde toplam 16.5 km demiryolu inşa edilmiştir.”

“Lojistik Merkezinin önemi İpek Yoluyla daha da arttı”

Edirne'den Kars'a oradan da İpek Yoluna bağlanan demiryolu koridoru üzerinde bulunuyor olması, Erzurum Lojistik Merkezinin önemini daha da artırdığını belirten ifadeden TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, Erzurum (Palandöken) Lojistik merkezimizin Bölgemize ve Ülkemize hayırlı olmasını dileğinde bulunarak konuşmasını tamamladı.

Konuşmalarının ardından kurdele kesimi ile Erzurum Lojistik Merkezi hizmete açıldı.

Kaynak: TCDD
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr