Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / 'PROJELERİMİZ DÜNYA TİCARETİ VE TAŞIMACILIĞI İÇİN ÖNEMLİ'

'PROJELERİMİZ DÜNYA TİCARETİ VE TAŞIMACILIĞI İÇİN ÖNEMLİ'

'PROJELERİMİZ DÜNYA TİCARETİ VE TAŞIMACILIĞI İÇİN ÖNEMLİ'04.06.2018Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, "Geçmişte Baharat ve İpek Yolu dünya ticareti için ne kadar önemliyse bugünkü projelerimiz dünya ticareti ve taşımacılığı için o kadar önemli." dedi.

Arslan, yapımı devam eden Kars-Digor-Iğdır karayolundaki çalışmaları inceleyerek, çalışanlar ile sohbet etti.

Çalışanlar ile hatıra fotoğrafı çektiren Arslan, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'de doğu-batı ile kuzey-güney aksında birçok alanda belirlenen ana koridor olduğunu ifade ederek, "Bu ana koridorları yaparken elbette ki hedefimiz, ülkemizin Asya ile Avrupa arasında özellikle orta koridoru pekiştirerek ticaret ve taşımacılık anlamında tercih edilebilir olmasını sağlamak." diye konuştu.

Arslan, Rize'den, Artvin, Ardahan, Kars, Digor, Iğdır, Ağrı üzerinden İran'a, Van'a Irak'a kadar inen 18. koridorun eksik halkası olan Kars-Digor-Tuzluca arasındaki bölünmüş yol yapımındaki şantiyeyi ziyaret ettiğini söyledi.

İnşaat sezonunun çok kısa olduğu bölgede geçen sene 27 kilometre binder seviyesinde bölünmüş yolu sıcak asfalt olarak yaptıklarını anlatan Arslan, "Bu sene 13 kilometre daha asfalt yol yapacağız. Önümüzdeki yıl inşallah Digor-Tuzluca arası eksik olan kısımlarını tamamlayarak 18. koridorun bölünmüş yol olarak eksik halkasını tamamlamış olacağız." bilgisini verdi.

"81 ilde bölünmüş yollar yapıyoruz"

Arslan, yeni yapılan yolların hem bölge hem de ülke için büyük önem taşıdığını vurgulayarak, "Elbette ki bu yollar bulundukları bölgede ilçeler, iller için önemli. Ülkemizin uluslararası taşıma koridorları anlamında merkez üs, cazibe merkezi olma hedefi var. Bu hedefi gerçekleştirmek için 81 ilde bölünmüş yollar yapıyoruz, 81 ilde ulaştırma projelerini birbirini tamamlayacak şekilde yapıyoruz." ifadesini kullandı.  
Bu projeleri ülkeyi hedeflerine ulaştırmak için yaptıklarını dile getiren Arslan, şöyle konuştu:

"Bütün çalışmalarımız 2023, 2053 hedeflerine erişebilmek içindir. Ülkenin kalkınması, sanayinin, endüstrinin gelişmesinin, ekonominin büyümesinin olmazsa olmazı ulaştırma sektörüdür. Ülkemizin büyük hedefleri var, bu büyük hedeflere, 500 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşmak için de olmazsa olmazı ulaştırma altyapısını dünya standardının üzerine getirmek. İşte bu çalışmalar da onların birer parçası. "
Yaptıkları çalışmaların 81 milyonun geleceğini teminat altına alacak çalışmalar olduğunu belirten Arslan, ulaştırma projelerine bu gözle bakılmasını istedi.
Arslan, şunları kaydetti:

"Geçmişte Baharat ve İpek Yolu dünya ticareti için ne kadar önemliyse bugünkü projelerimiz dünya ticareti ve taşımacılığı için o kadar önemli. Projelerimiz, bölgemizin, illerimizin, ilçelerimizin kalkınması için de önemlidir. Yaptığımız projelere insanımız bu gözle baksın. Kanal İstanbul, köprüler, viyadükler, tüneller, bölünmüş yollar ülkemiz için çok önemli. Bu hizmetlerin 780 bin kilometrekarenin tamamına yayılması için olağanüstü gayretle iş yapıyoruz."

Dağpınar Belediyesi ziyareti

Bakan Arslan, daha sonra Dağpınar Belediye Başkanlığını ziyaret etti.
Burada birilerinin sadece laf, kendilerinin ise hizmet ürettiğini vurgulayan Arslan, "Ülke olarak güçlü olmamız lazım, 2023, 2053 hedeflerine yürürken de emin adımlarla yürüyebilmemiz lazım." dedi.

Dağpınar Belediye Başkanı Ömer Vargün de ziyaretlerinden dolayı Bakan Arslan'a teşekkür etti.

Kaynak: T.C. ULAŞTIRMA, DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANLIĞI
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr