Karayolu

RUSYA’DAN TÜRKİYE’YE İYİ HABERRUSYA’DAN TÜRKİYE’YE İYİ HABER29.05.2018Türk TIR'ları için “elektronik geçiş belgesi” kullanımı başlayacak, ayrıca bu yıl için 1500 adet ek belge verilecek.

Türkiye ile Rusya arasında her dönem büyük sorun ve sıkıntılar yaşayan taşımacılık sektöründen nihayet güzel bir haber geldi. Türkiye-Rusya  Karayolu Taşımacılığı Anlaşması Yenileme Müzakereleri bugün İzmir'de tamamlanırken, Türk taşımacılık sektörünün beklediği yeni düzenleme ve ilave geçiş belgesi izni çıktı. Türk TIR'ları için “elektronik geçiş belgesi” kullanımı başlayacak, ayrıca bu yıl için 1500 adet ek belge verilecek.

TürkRus.Com'a değerlendirmelerde bulunan bir sektör temsilcisi, “Rusya domates ihracatında firma sınırlamasını kaldırınca talepte patlama oldu. Mayıs başından beri Türk taşımacılık firmaları geçiş belgesi konusunda büyük problem yaşamaya başlamıştı. Ek geçiş belgesi ile sorun  hafifleyecek.” dedi.

Uluslararası Nakliyeciler Derneği'nden (UND) yapılan açıklamaya göre, müzakerelerde karayolu anlaşmasının revizyonu çalışmalarının büyük bir bölümünde uzlaşma sağlandı, uzlaşma sağlanamayan birkaç madde üzerinde ilgili görüşmeler devam edecek.  
UND açıklamasında şu bilgilere yer verildi:

     “Toplantıda ilk defa Birleşmiş Milletler ve Ticareti Kolaylaştırma Anlaşması gibi birçok anlaşmanın gereği olan ve dijitalleşme alanında büyük bir adım, Türkiye ve Rusya arasında elektronik geçiş belgesi kullanımı anlaşma metnine alındı.

    Karayolu Anlaşmasının imzalanması sonrası ilk defa bir karayolu anlaşmamızda ve birçok ülkeden önce elektronik geçiş belgesi kullanımı bulunacak.

    Anlaşma metinlerinde geçiş belgelerinin 31 Ocak tarihine kadar geçerli olması gibi Türk taşımacılarının daha önce yaşadığı sorunları çözecek, önemli maddelerde bulunmakta olup, anlaşma görüşmeleri önümüzdeki dönemde de devam edecek.

    Toplantının kalan bölümünde ise Türk ve Rus taşımacılarının yaşadığı sorunlar istişare edildi.

    Toplantı protokolüne Türk ve Rus taşımacılarının payını arttırmak amacıyla UND ve ASMAP arasında müzakerelere başlanması, mutabık kalınan maddelerin 2019 yılında başlamak üzere Türk ve Rus Ulaştırma Bakanlıklarına değerlendirilmek üzere bildirilmesi kararı alındı.

    Ve uzun yıllar sonra yoğun müzakereler sonrasında Türk Heyeti bir kez daha yıl içinde Rus Tarafından ilave ikili geçiş belgesi almayı başardı.

    1.500 adet ilave ikili geçiş belgesi 2018 yılı kullanımı için basılarak,  Haziran ayı içinde Türk tarafına teslim edilecek.

    Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığımıza Rusya Federasyonu ile ilişkilerimizi eski seviyelere getirme çabaları ve sürdürdükleri başarılı  müzakere için sektörümüz adına şükranlarımızı sunarız.”

TürkRus.Com

Kaynak: lojiyol.com
Ataköy 7-8-9-10. Kısım Mah. Çobançeşme, E-5 Güney Yanyol Cd.
NEF22 Ataköy, B-Blok, Kat:7, D:142
Bakırköy 34156 İstanbul
+90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72