Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Üye Şirketlerden / PAN LOJİSTİK’TEN HAVA KARGODA SÜPER ÇÖZÜMLER

PAN LOJİSTİK’TEN HAVA KARGODA SÜPER ÇÖZÜMLER

PAN LOJİSTİK’TEN HAVA KARGODA SÜPER ÇÖZÜMLER28.05.2018Pan Lojistik, hava kargo taşımacılığında  geliştirdiği “Pan Flash” ürünüyle dünyanın her köşesine, “Sameday” ürünüyle de tüm Avrupa'ya aynı gün içinde kapıdan – havalimanına ve kapıdan - kapıya teslimat hizmeti sunuyor. Pan Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Gülriz Kantek, bu iki ürünün hızlı ancak maliyet odaklı hava kargo taşıma hizmetleri konusundaki haklı iddialarını desteklediğini söylüyor.

Pan Lojistik'in hava kargoya yönelik geliştirdiği özel çözümlerden söz eder misiniz?
Türkiye ve Türk Hava Yolları son 10 yıl içinde yepyeni bir ticari vizyon ile karşı karşıya. Birçok yatırım ve mühendislik firmamız, Afrika, Güney Amerika ve Ortadoğu'da ciddi projelere imza atmış durumda. Bu kapsamda biz de Türkiye çıkış ve varışlı kargoların yanı sıra “cross” taşımalarda da müşterilerimize büyük oranda hizmet üretmekteyiz. Milli havayolumuz THY'nin 235'e yakın noktaya uçmasından yola çıkarak geliştirdiğimiz “PAN Flash” ürünümüzle, 150 kg brüt ve 7500 euro mal bedelinin altındaki kargoları Türkiye'den tüm dünyaya 24 saatte, gümrük vekaletnamesi olmaksızın kapıdan-havalimanına teslimatını gerçekleştiriyoruz. Ağustos 2017'den bu yana DGR (tehlikeli madde) kargoları da Pan Flash servisi kapsamı içine aldık. Diğer yandan Lufthansa Kargo'nun bir kuruluşu olan Time Matters ile uzun süredir yaptığımız çözüm ortaklığı sonucunda geliştirdiğimiz Sameday ürünüyle 38 kg'a kadar olan kargoların tüm Avrupa'ya aynı gün içinde kapıdan kapıya teslimatını gerçekleştiriyoruz. “Pan Flash” ve “Sameday” ürünlerimiz “hızlı” ancak maliyet odaklı hava kargo taşıma hizmetleri konusundaki haklı iddiamızı desteklemektedir.
 
YENİ HAVALİMANINDA YERİNİ ALDI

Hava kargoda nasıl bir yapılanmaya sahipsiniz?

Merkez ofisimiz dışında havalimanlarında da ofis kurmayı ilk günden bu yana bir gelenek haline getirdik. Atatürk Havalimanı'nın yanı sıra, Sabiha Gökçen, Adnan Menderes, Ankara Esenboğa'da bulunan ofislerimiz sadece evrak takip eden değil, fiyatlama, operasyon, satınalma ve müşteri ilişkileri hizmetleri sunacak şekilde organize edilmiştir. İstanbul'da yapılmakta olan yeni havalimanında da ofis planlamamızı bu şekilde yaptık.

İhracat operasyonlarında, hava yolları handling şirketleri ile olan iletişim ve araçlarımızın taşıdığı hava kargo yüklerinin takip ve operasyonu havalimanı  ofislerimiz tarafından yürütülmektedir. İzmir ofisimiz hava kargonun yanı sıra proje ve deniz operasyonlarını da yürütmekte. İzmir'in çok sevdiğim malum özelliği gereği, kadın arkadaşlarımızda  ofisimizde çalışmakta ve gümrükte işlem takip etmektedir. Teşekkürler İzmir!
 
2017 yılında hava kargo alanında hedeflerinizi yakaladınız mı?

2017 yılında  Pan geleneğinde olan  yıllarca odaklandığımız otomotiv yedek parça hava kargo taşıma sektöründe yaşanan daralmaya rağmen son 5 yıldır hızla yapılanmasına gayret gösterdiğimiz Afrika, Ortadoğu ve CIS pazarının yanı sıra geliştirdiğimiz “Pan Flash” özel kurye taşıma servisimiz ile birlikte cirosal bazda %5, ancak kar açısından büyüme yakaladık. Afrika ve Ortadoğu pazarı ise proje departmanımızın hizmet verdiği muhendislik firmalarının, proje sırasında ve sonunda ihtiyaç duydukları hava kargo taşımaları ve bu taşımalar için lojistik destek niteliğinde kurduğumuz marangozhanemizin de katkısıyla büyüdü ve gelişti.

Hava kargo taşımaları geleneksel olarak A ile B noktası arasındaki taşımanın çok ötesinde iç taşıma, kapı teslimatı, gerektiği hallerde paletleme ve paketleme hatta gümrükleme, depolama yan hizmetlerine gerek duyan bir servisler bütünü haline geldi. Değişen pazar yapısı ve buna göre şekillenen müşteri ihtiyaçları doğrultusunda geleneksel servis anlayışından yola çıkarak, zaman, maliyet ve ihtiyaca cevap verecek çözüm odaklı hizmet üretilmesi ana hedefimiz olagelmiştir.
 
21 Yıllık PAN deneyim ve enerjisinin % 50 si hava kargo için

Hava kargo toplam taşımalarınız içinde nasıl bir pay alıyor? Bu alanda hedefleriniz neler?  

Pan Lojistik %50 oranında hava kargo hizmeti veren, otomotiv, gemi, havacılık ve endüstriyel yedek parça lojistiğinde zaman, maliyet ve çözüm odaklı hizmetler sunan bir firmadır. Hava kargo temel servis birimlerimizden biri olarak, daima üzerinde yoğunlaştığımız ve hep geliştirmeye çalıştığımız hedef ürünümüzdür.
 
“Pan Lojistik %50 oranında hava kargo hizmeti veren, otomotiv, gemi, havacılık ve endüstriyel yedek parça lojistiğinde zaman, maliyet ve çözüm odaklı hizmetler sunan bir firmadır. Hava kargo temel servis birimlerimizden biri olarak, daima üzerinde yoğunlaştığımız ve hep geliştirmeye çalıştığımız hedef ürünümüzdür.”

Kaynak: lojistikhatti.com
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr