Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Havayolu / MÜSTEŞAR AŞCI, KONYA HAVA KARGO VE GEÇİCİ DEPOLAMA YERİ AÇILIŞINA KATILDI

MÜSTEŞAR AŞCI, KONYA HAVA KARGO VE GEÇİCİ DEPOLAMA YERİ AÇILIŞINA KATILDI

MÜSTEŞAR AŞCI, KONYA HAVA KARGO VE GEÇİCİ DEPOLAMA YERİ AÇILIŞINA KATILDI21.05.2018Müsteşar Aşcı, "Hava kargo taşımacılığı ile Konya'dan 3 saatlik uçuş ile 44 ülkenin başkentine, 824 milyonluk nüfusa, 11,1 trilyonluk bir ekonomiye Konyalı iş adamlarımızın ulaşma şansı var. Bu uçuşu 4 saate çıkartırsanız, yaklaşık 100 ülkeye ve 20 trilyon dolarlık ekonomiye ulaşma imkanınız olacak” dedi.

Konya Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Memiş Kütükcü'nün ev sahipliğiyle gerçekleştirilen açılışa Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Cenap Aşcı'nın yanında Konya Valisi Yakup Canbolat ile Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız da katıldı.

Memiş Kütükcü'nün açılışta emeği geçen Müsteşar Aşcı ve Bakanlığımız bürokratlarına teşekkür etmesiyle başlayan törende söz alan Müsteşar Aşcı, hava kargo taşımacılığını başlatacak ve sanayicimizin küresel pazara ulaşmasını kolaylaştıracak olan Hava Kargo ve Geçici Depolama Yeri'nin açılışı için kadim şehir Konya'da bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade etti.

Müsteşar Aşcı, açılışı yapılan hava kargo ile sanayicinin hem hammaddeye hızlı ulaşabileceğine hem de ürünlerini daha hızlı ihraç edebileceğine dikkat çekti.

Konya'nın hava kargo taşımacılığı ile lider şehir olma vasfını bir kez daha gösterdiğini belirten Müsteşar Aşcı, "Konya gelişiyor, üretiyor. Bir yandan da ürettiğini satması lazım. Biz de inşallah bu satışa kolaylık sağlayacağız. Hava kargo taşımacılığı ile Konya'dan 3 saatlik uçuş ile 44 ülkenin başkentine, 824 milyonluk nüfusa, 11,1 trilyonluk bir ekonomiye Konyalı iş adamlarımızın ulaşma şansı var. Bu uçuşu 4 saate çıkartırsanız, yaklaşık 100 ülkeye ve 20 trilyon dolarlık ekonomiye ulaşma imkanınız olacak. Konya, 7 yıldır aralıksız dış ticaret fazlası veren bir şehrimiz. Bütün şehirlerimiz Konya gibi olsa dış ticaret açığımızı kapatmış oluruz.” dedi.

Transit rejiminde havayolu taşımaları için basitleştirme uygulamalarının faaliyete geçirilmesini sağlamak üzere Bakanlığımızca bir çalışma başlatıldığını belirten Müsteşar Aşcı, “Bu çalışmalar sona erdiğinde, basitleştirme izni alan firmalar, transit rejimi kapsamında yapacağı taşımalarda transit beyannamesi yerine havayolunda manifesto kullanabilecek. Böylelikle, gümrük işlemleri hızlanacak, bürokrasi ve maliyetler azalarak firmalarımızın uluslararası rekabet gücü artacaktır.” ifadesinde bulundu.

Dünyada 2016 yılında hava yoluyla 54 milyon ton ağırlığında ve 5,5 trilyon dolar ekonomik değere sahip yük taşındığını ifade eden Müsteşar Aşcı, Türkiye'de de 2017 yılında 1 milyon 256 bin ton hava yoluyla yük taşındığını belirtti. Müsteşar Aşcı ayrıca, Konya'nın 5 ayda 120 ton yük taşıdığını ve bu rakamın artması ile birlikte Türkiye'deki yük taşımacılığı istatistiklerinin de artacağını sözlerine ekledi.

Açılış konuşmalarının ardından Konya Organize Sanayi Bölgesi Hava Kargo ve Geçici Depolama Alanı'nın açılışı gerçekleştirildi.

Kaynak: T.C.GÜMRÜK VE TİCARET BAKANLIĞI