Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / UTİKAD ‘İYİ LOJİSTİK’İN DETAYLARINI KATILIMCILAR İLE PAYLAŞTI

UTİKAD ‘İYİ LOJİSTİK’İN DETAYLARINI KATILIMCILAR İLE PAYLAŞTI

UTİKAD ‘İYİ LOJİSTİK’İN DETAYLARINI KATILIMCILAR İLE PAYLAŞTI24.04.2018UTİKAD'ın da destekçisi olduğu, Sürdürülebilirlik Akademisi tarafından Global Sustainable Brands ağının İstanbul buluşması "Sustainable Brands 2018 Istanbul" 18-19 Nisan 2018 tarihlerinde Fairmont Quasar Istanbul'da gerçekleştirildi.

Etkinlik kapsamında ilk kez düzenlenen ve moderatörlüğünü UTİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Emre Eldener'in üstlendiği ‘Good Logistics' panelinde; UTİKAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nil Tunaşar ve UTİKAD Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Dölen, "Başarılı Tedarik Zincirinin Arkasındaki Sır: İyi Lojistik" konusundaki bilgi ve tecrübelerini katılımcılar ile paylaştı.

"Redefining The Good Life" teması ile marka dünyasının tüm paydaşlarını iyi yaşamı yeniden tasarlamak için bir araya getirmekte olan Sürdürülebilir Markalar Konferansı bu yıl da uluslararası ve ulusal ilham veren konuşmacıları ve marka deneyimlerini katılımcılar ile buluştu. 18-19 Nisan 2018 tarihlerinde Fairmont Quasar Istanbul'da gerçekleştirilen etkinlikte bu yıl ilk defa ‘Good Logistics' paneli düzenlendi.

"Başarılı Tedarik Zincirinin Arkasındaki Sır: İyi Lojistik" konulu panelin moderatörlüğünü UTİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Emre Eldener üstlendi. Paneli UTİKAD'ın sürdürülebilirlik faaliyetlerini katılımcılarla paylaşarak açan UTİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Eldener; “Lojistik sektörü olarak doğaya verdiğimiz zararın ne yazık ki farkındayız. Bu zararı en aza indirebilmek için Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği olarak üyelerimizi sürdürülebilirlik konusunda teşvik etmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.  2014 yılından bu yana lojistik sektörüne yönelik olarak sunduğumuz “Sürdürülebilir Lojistik Sertifikası” ile farkındalığı arttırmaya çalışıyoruz. Bunun yanı sıra UTİKAD olarak ‘Yeşil Ofis Sertifikası'nı alan ilk sivil toplum kuruluşu olmakla da guru duyuyoruz. Aynı zamanda Dünya Saati uygulamasını uzun yıllardır destekliyoruz. Global Compact'ın da imzacılarından biriyiz” diye konuştu. Lojistik sektöründe profilin değiştiğini belirten UTİKAD Başkanı Eldener, “Teknolojinin gelişimi ile sektörümüzde kadınlar daha fazla rol almaya başladı. Şoförsüz araçlar gündeme geldiğinde sektörümüzü kadınlar yönetecek” dedi.

İnteraktif olarak gerçekleşen panelde; UTİKAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nil Tunaşar, lojistik sektörünün günümüzün şartlarında rekabetçi ve uzman olmak zorunda olduğunu, kompleks yapısının kompleks yazılımlarla yönetilmesi gerektiğini belirterek, “Sektörümüzün çevresel duyarlılığı çok yüksek. Müşterilerimizin sürdürülebilirlik taleplerine uygun çözümler üretiyoruz. Dünden bugüne geldiğimiz noktaya bakacak olursak bugün dünden daha iyi konumdayız. Endüstri 4.0 ile insansız lojistik, Nesnelerin İnterneti ile çalışan sistemler hayatımıza giriyor. Gelecekte bugünden daha iyi, karbon izi daha düşük bir sektör olacağız” diye konuştu.
 
Sektörde sürdürülebilirlik kavramının büyük önem taşıdığına dikkat çeken UTİKAD Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Dölen ise firmalarda doğaya yönelik önemli gelişmeler olduğunu da vurgulayarak “Bu dünya bizim ve onu çocuklarımıza bırakacağımız en önemli miras olarak görüyoruz. Doğayı ve insanı korumak en önemli görevimiz. Ancak bu noktada bizim kadar müşterilerimize de sorumluluk düşüyor. Nihai noktada her firma kar marjını hesaplamak zorundadır. Müşterilerimizin de sürdürülebilirlik farkındalığını benimsemiş olması gerekiyor.” diye konuştu.
 
Katılımın yüksek olduğu panel; uluslararası ve ulusal markaların temsilcilerinden yoğun ilgi gördü.