Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / BAKAN TÜFENKCİ: TÜRKİYE'Yİ TRANSİT ÜS HALİNE GETİRECEĞİZ

BAKAN TÜFENKCİ: TÜRKİYE'Yİ TRANSİT ÜS HALİNE GETİRECEĞİZ

BAKAN TÜFENKCİ: TÜRKİYE'Yİ TRANSİT ÜS HALİNE GETİRECEĞİZ16.04.2018Yenilenen Karkamış Gümrük Kapısı'nın açılışını gerçekleştiren Bakan Tüfenkci, “Türkiye'yi transit üs haline getireceğiz. Bütün gümrük sistemimizi dijital ortama taşıyacağız” dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, yenilenen Karkamış Gümrük Kapısı'nın açılışını gerçekleştirdi. Bakan Tüfenkci, sınır kapısının tam kapasite çalışmaya başlamasıyla Gaziantep'in ticari hayatının daha da gelişeceğini vurguladı.
 
Türkiye üzerine oyunlar kurulduğunu, FETÖ, DEAŞ, PKK gibi terör örgütleriyle mücadele edildiğini belirten Bakan Tüfenkci, tüm planlara ve kumpaslara rağmen ülkenin güçlenmeye devam ettiğinin altını çizdi.

Karkamış daha farklı noktaya gelecek

Tüfenkci, Karkamış Sınır Kapısı'nın A sınıfı bir kapı olmasıyla daha etkin hale geldiğine işaret ederek, "Kapımız daha önce da vardı. Ama şimdi ithalatın ve ihracatın yapıldığı, sınır geçişlerinin kolaylaştığı, kontrolün sağlamlaştığı, kaçakçılıkla mücadelede etkin rol oynayacak A sınıfı kapı hale geldi. 15 bin metrekarelik alanda inşa ettiğimiz bu gümrük kapısı, tek durak sisteminin, hangar ve yolcu aramasının, 3 dedektör köpeğinin olduğu butik bir kapı oldu. Karkamış daha farklı noktaya gelecek” dedi.
 
Türkiye'ye yakışır şekilde kapılarımızı yeniliyoruz

Gümrük işlemlerinin hızlanması, uluslararası standartlarda hizmet sunulması, ülke imajının pozitif yönde değiştirilmesi ve ülke tanıtımı açısından çok ciddi yatırımlar yaptıklarını ifade eden Bakan Tüfenkci, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Türkiye'nin şanına yakışır şekilde sınır kapılarını modernize ediyoruz. İnşallah Habur Sınır Kapısı'nda da çalışmalarımızı bitirdik. Buralardaki hızımız esasında bizim hem transit ülke olarak gelişmemize hem de lojistik firmalarımızın gelişmesine vesile olacak. Türkiye'yi transit üs haline getireceğiz. Gümrük yazılımını tekrar gözden geçireceğiz. İhale işlemi bitti. Artık bütün gümrük sistemimizi dijital ortama taşıyacağız”
 
Bakan Tüfenkci, AK Parti olarak millete efendi değil, hizmetkar olamaya geldiklerini dile getirerek,  “Eserlerimizle övüneceğiz. İş yapacağız. İnsanlarımızın işini ve aşını büyüteceğiz. Gaziantep'te iş yapıyor, insanlarımıza ekmek kapısı açıyor. Bizler de hem iş adamlarımızın hem de şehrimizin önündeki engelleri kaldırmaya devam ediyoruz. Bu kapının açılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" diye konuştu.
 
Konuşmaların ardından gümrük kapısının açılışını gerçekleştiren Bakan Tüfenkci ve beraberindekiler ardından gümrük alanını gezdiler.

Kaynak: T.C. GÜMRÜK VE TİCARET BAKANLIĞI
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr