Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gümrük / BAKAN TÜFENKCİ: HABUR'U REVİZE EDECEĞİZ

BAKAN TÜFENKCİ: HABUR'U REVİZE EDECEĞİZ

BAKAN TÜFENKCİ: HABUR'U REVİZE EDECEĞİZ16.04.2018Bakan Tüfenkci, Kuzey Irak'la olan ticari ilişkilerin daha kaliteli yapılabilmesi için Habur Sınır Kapısı'nın revize edileceğini açıkladı, “Yaklaşık 80 milyon liralık yatırımla tek durak şeklinde büyütüp yeniden dizayn ederek, inşaatını başlatacağız." dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Karkamış Sınır Kapısının açılışı için bulunduğu Gaziantep'te GAP Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğünü ziyaret etti.
 
Burada basın mensuplarına açıklamada bulunan Bakan Tüfenkci, Gaziantep'in marka şehirlerden bir tanesi olduğuna dikkat çekti.
 
Gaziantep'in çok önemli bir yere sahip olduğunun altını çizen Bakan Tüfenkci, “Gaziantep'in sanayide gelişmiş olması, üretim ve ticaretin merkezi olması, Türkiye için çok önemli. Dolayısıyla ticaretin sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi için içerisinde bulunduğu yakın coğrafya ile çok güçlü bağları ve ticari yolları olması tartışmasız" dedi.
 
Kuzey Irak ile olan ticari ilişkilerinin Habur üzerinden daha da kaliteli yapabilmesi için Habur Sınır Kapısını yeniden revize edileceğine değinen Bakan Tüfenkci, "Yaklaşık 80 milyon liralık yatırımla tek durak şeklinde büyütüp yeniden dizayn ederek, inşaatını başlatacağız” diye konuştu.
 
Kardeşlik koridoru açıyoruz
 
Bakan Tüfenkci, GAP Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğünün sorumluğu altında olan Öncüpınar, Çobanbey ve Karkamış Sınır Kapılarının bölgedeki gelişmeler nedeniyle çok önemli olduğunu vurgulayarak şöyle devam etti:

“Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Operasyonlarının başarıyla neticelenmesi kapıların önemini bir kez daha ortaya koydu. Esasında bir kapı açmıyoruz, ticari kapı açıyoruz, kardeşlik koridoru açıyoruz. Sevgi ve barış koridoru açıyoruz. Bölgeden göçmek zorunda kalan insanlara Gaziantep'in Ensar bilinci içerisinde ev sahipliği yapması, Suriyeli vatandaşların Gaziantep'te ticaret yapmaları kapıların ne kadar önemli olduğunu göstermesi bakımından çok önemli.”
 
Karkamış Gümrük Kapısının kısa zamanda yerel imkanları da devreye sokarak bölge ticaretine ve Gaziantep ticaretine büyük bir katkı verdiğini anlatan Tüfenkci, "A sınıfı" statüsüne yükseltilerek söz konusu kapının ihracat ve ithalata hazır hale geldiğini dile getirdi ve şöyle konuştu. "Karkamış Gümrük Kapısı, Gaziantep'in ve bölgenin ihtiyaçlarına cevap verebilen güzel, butik ve işlevsel bir kapı oldu. Yanında tır parkları da oluşturarak lojistik firmalarımızın hem bekleme sürelerini sağlıklı şekilde geçirmelerini hem de şoför ve diğer çalışanların daha rahat vakit geçirebilmeleri planlandı. İnşallah tır parkı için pazartesi valilik, ihalesini gerçekleştirecek. Modern, işlevsel bir kapı haline gelecek. Bir yandan ticareti kolaylaştırırken bir yandan gümrük kapılarındaki denetimlerimizi artırarak insan kaçakçılığı ve diğer kaçakçılıkları önleme çalışmaları yapıyoruz” dedi.
 
Yaptığımız protokol ile insani yardımlara katkı sağlıyoruz
 
Bakan Tüfenkci, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tasfiye Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile Kızılay arasında protokol imzanlandığını belirterek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

 "Carablus, Azez ve  Afrin'deki Suriyeli sığınmacıların kullanımı için yapılan hibelerin  Kızılay üzerinden yapılmasını sağlamış olduk. Protokol çerçevesinde tahsis edilen eşyalar arasında bulunan tıbbi cihazlar, engellilerin kullanımı  için akülü sandalyeler,  bebek ve çocuk kullanımına mahsus eşyalar ve yardım malzemelerini de Türk Kızılayı vasıtasıyla ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak istedik. Bir yandan ticareti geliştirirken  bir yandan da AFAD, Kızılay diğer yardım kuruluşlarımızın insani yardımlarına katkı vermek adına böyle bir protokol imzaladık. Türkiye'nin 2017 yılında yakalamış olduğu 7.4'lük büyümeyi 2018'de de devam ettirmesini istiyoruz. Ticareti ve üretimi kolaylaştırmak istiyoruz."

Kaynak: T.C. GÜMRÜK VE TİCARET BAKANLIĞI
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr